„Sokół” z Wiednia upamiętni Polaków zamordowanych w Mauthausen-Gusen

Polskie Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół Polski 1896” w Wiedniu jest jednym z organizatorów wyjazdu grupy polonijnej do zespołu niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych Mauthausen-Gusen. Zamierza w ten sposób upamiętnić cierpienia i męczeńską śmierć tysięcy Polek i Polaków zamordowanych w latach 1940-1945. Wyjazd odbędzie się w niedzielę 6 września 2020 r.

Uprzejmie informujemy naszych rodaków zamieszkałych w Austrii i ich przyjaciół o polonijnym wyjeździe do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego w Mauthausen, który odbędzie się w niedzielę 6 września 2020 w celu upamiętnienia ofiar tego obozu.

Obóz ten był znaczącym miejscem eksterminacji polskiej inteligencji w ramach tzw. „Intelligenzaktion”. Należał do najcięższych obozów w niemieckiej III Rzeszy. Od wiosny 1940 r. wśród więźniów Gusen przeważali Polacy, którzy stanowili 97% ogółu więźniów. Do końca funkcjonowania tego demonicznego obozu pracy i zagłady Polacy stanowili w nim większość uwięzionych.

Jesteśmy ich duchowymi, etnicznymi i cywilizacyjnymi spadkobiercami i mamy wobec nich nasze chrześcijańskie i polskie obowiązki. Jedziemy tam prywatnymi autami. Spotykamy się o godz. 9.00 na parkingu przy stacji U1 Alauda Gasse (kierunek Oberlaa) od strony Einkaufszentrum „Hanson” (Hoffer). Prosimy zabrać ze sobą flagi narodowe i/lub organizacyjne!

Zgłoszenia

Osoby zainteresowane wyjazdem (zarówno zmotoryzowane jak i nieposiadające auta) prosimy o organizacyjny kontakt z panią Marzeną Krawczyk (tel. 0650 25 11 116 lub marzena.krawczyk@chello.at). Udział w wyjeździe prosimy zgłosić do środy 2 września 2020, co znacznie ułatwi nam organizację tego wyjazdu.

Z osobami, które zechcą udać się na miejsce we własnym zakresie spotkamy się o godz. 11.00 przed główną bramą wejściową do byłego obozu koncentracyjnego w Mauthausen (tuż przy obozie znajduje się duży parking).

Dziękujemy za zainteresowanie i serdecznie pozdrawiamy

Polskie Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół Polski 1896” w Wiedniu (tel. 0650 50 50 343).
Polski Klub im. Romana Dmowskiego w Wiedniu (tel. 0650 25 11 116).

Leszek Krawczyk
prezes PTG „Sokół Polski 1896” w Wiedniu

Zostaw komentarz

komentarzy