„Sokół” ze Stalowej Woli zwycięża!

Pierwsze miejsce w klasyfikacji indywidualnej i drugie w drużynowej uzyskali druhowie Polowej Drużyny Sokoła w zawodach użyteczno-bojowych organizacji paramilitarnych w Stalowej Woli!

Zakładanie stazy

Pierwsze takie zawody

W minioną niedzielę 18 grudnia 2016 r. w godzinach 10.00 ? 13.00 na stadionie MOSiR w Stalowej Woli odbyły się pierwsze zawody użyteczno-bojowe stalowowolskich organizacji proobronnych zorganizowane przez stalowowolskie koło Związku Oficerów Rezerwy RP.

W zawodach udział wzięli Związek Strzelecki Oddział Stalowa Wola, Polowa Drużyna Sokoła Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego Sokół w Stalowej Woli i Jednostka Strzelecka nr 2027 w Stalowej Woli.

Cel zawodów

Celem zawodów była popularyzacja służby wojskowej wśród organizacji proobronnych i wyłonienie najsprawniejszej organizacji w mieście, integracja organizacji paramilitarnych działających w środowisku cywilnym, kształtowanie u młodzieży odporności psychicznej, dyscypliny oraz umiejętności współdziałania i kierowania zespołem, popularyzacja wśród młodzieży aktywnego spędzenia czasu poprzez zawody sportowe.

Druhowie PDS ze Stalowej Woli

Punktacja była podzielona na drużynową, czyli na podstawie wyniku podliczonego z ilości powtórzeń i czasów drużyny oraz indywidualną, gdzie liczyły się punkty z indywidualnych powtórzeń i czasów startujących. Zawody podzielone były na dwie części siłowo-wytrzymałościową i bojową. Na drążku wysokim i w skłonach wprzód dominowali Strzelcy ze Stalowowolskiego Oddziału, pokonywanie terenu w pozycji leżącej należało do Sokoła, który wyprzedził przeciwników. W części bojowej uczestnicy musieli rzucić granatem na odległość 50 m, założyć na czas maskę MP-5, w której mieli przebiec kilometr, w tych konkurencjach przodował stalowowolski „Sokół”.

Ratownictwo pola walki

Najważniejszym i najbardziej punktowanym ćwiczeniem w zawodach było ściągnięcie rannego z pola walki w pierwszej fazie sytuacji taktycznej tzw. ”field care”. Po sygnale zawodnicy rozpoczynali marszobieg 300 m do rannego, po czym przy użyciu stazy taktycznej tamowano krwotok z rany postrzałowej nogi i zabezpieczano ranę przy użyciu indywidualnego opatrunku osobistego, po przeniesieniu rannego na nosze transportowany był do miejsca docelowego, w którym sędzia sprawdzał sposób założenia stazy i opatrunku. Złe założenie opatrunku groziło nawet dyskwalifikacją. W tym ćwiczeniu przodowali Strzelcy ze Stalowowolskiego Oddziału pod dowództwem sierżanta ZS Krzysztofa Łojowskiego.

Ostatnim zadaniem, które stało przed uczestnikami, było strzelanie z pistoletu i karabinka pneumatycznego. Strzelanie odbyło się do tarczy z karabinka pneumatycznego z odległości 10, 20 i 25 metrów. Zawodnicy oddali po 5 strzałów do każdej tarczy. Pomimo bardzo słabego początku z broni krótkiej „Sokół” przodował w strzelaniu karabinkiem na odległość 15 m i 25 m, pomimo małej przewagi w tych dwóch strzelaniach to jednak straty poniesione przy strzelaniu z pistoletu były nie do pokrycia i ta zażarta konkurencja również należała do Strzelców z Oddziału Stalowa Wola, z których najlepszym strzelcem był st. strz. ZS Michał Staniec.

Zawody z użyciem broni krótkiej

Zwycięzcy

Po podliczeniu punktów zwycięstwo drużynowe w zawodach należało do Strzelców z Oddziału Stalowa Wola, który jest najsprawniejszą organizacją proobronną w Powiecie Stalowowolskim! Drugie miejsce przypadło dla Polowej Drużyny Sokoła Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Stalowej Woli. Trzecie dla Jednostki Strzeleckiej 2027 w Stalowej Woli im. Aleksandra Litwinowicza.

W klasyfikacji indywidualnej pierwsze miejsce uzyskał druh Mariusz Świeca z Polowych Drużyn Sokoła Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego Sokół w Stalowej Woli. Tuż za nim był sierż. ZS Krzysztof Łojowski.

Nagrody zostaną wręczone na zajęciach zgrywających stalowowolskich organizacji paramilitarnych przygotowujących do szkolenia ”Obrońca 17”. 

Mateusz Derylak

Zostaw komentarz

komentarzy