Sokole ćwiczenia w terenie miejskim!

Polowa Drużyna Sokoła Leszno organizuje szkolenie z podstaw tego, co modnie nazywa się „czarną taktyką”, a w rzeczy samej jest wyłącznie częścią taktyki ukierunkowaną na działania w terenie miejskim. Do udziału w szkoleniach zaproszone zostały grupy proobronne z Leszna i okolic.

manerwy-pds

Działania w terenie miejskim

Działania w mieście z całą pewnością należą do jednych z najbardziej wymagających – szczególnie że margines błędu jest tutaj bardzo mały, wręcz śladowy.

Przedsięwzięcie szkoleniowe podzielone jest na trzy bloki: w pierwszym zawarte zostały podstawy wyszkolenia strzeleckiego, a mianowicie poruszanie się z bronią, postawy strzeleckie ze szczególnym uwzględnieniem pracy na przesłonach. Działania w parach czy większych grupach. Trening ten jest bardzo specyficzny szczególnie z racji bardzo małych odległości na jakich dochodzi do walki.

Kolejnym etapem szkolenia będzie taktyczne wejście do pomieszczeń w parach i całych zespołach. Tutaj zastosowanie znajdzie metoda sprawdzania pomieszczeń potocznie nazywana „krojeniem tortu”, a następnie płynnie przejdziemy do sprawdzenia całego obiektu. Przerobiona zostanie też kwestia podejścia pod obiekt z wykorzystaniem pojazdów, ale też naturalnych osłon w terenie. Poruszymy też temat obserwacji i zabezpieczenia terenu działań.

Trzeci blok, w mojej ocenie jeden z najważniejszych, poświęcony będzie pomocy przedmedycznej, z uwzględnieniem działań jakie realizujemy w poszczególnych strefach. Ćwiczący będzie mógł się zapoznać z opatrunkami nie tylko polskimi, ale też zagranicznymi, zdecydowanie bardziej zaawansowanymi. Zaprezentowane zostaną podstawy pracy ze stazami i co najważniejsze poruszone zostaną tematy pierwszej pomocy w normalnych sytuacjach dnia codziennego. Elementy wiedzy o urazach, RKO, wszystko to co pozwoli skutecznie zadziałać w sytuacji gdzie to działanie będzie potrzebne.

Kolejne pytanie jakie się pojawi, to kto będzie prowadził zajęcia – zajęcia prowadzić będą instruktorzy wywodzący się ze służb i nie tylko. Posiadający wiedzą merytoryczną, ale dysponujący też doświadczeniem zdobytym w latach pracy i w rozwiązywaniu konkretnych sytuacji. Zdecydowanie nie będzie to opowiadanie na zasadzie „tak może by się udało”, ale konkretne pokazanie rozwiązania w myśl zasady „zrobiłem to tak i się sprawdziło”.

Szkolenie – jego forma jest dość otwarte więc z pewnością poruszymy tematy, które się pojawią w trakcie pracy.

Komendant PDS w Lesznie
druh Marek Kasperski

Zostaw komentarz

komentarzy