Sokole mundury już wkrótce w sprzedaży!

Komisja mundurowa pod kierunkiem druha Tadeusza Szostaka z Zakopanego po 15 miesiącach zakończyła prace nad sokolim mundurem. Sprzedaż prowadzona będzie za pośrednictwem Związku Towarzystw Gimnastycznych „Sokół” w Polsce. Planowane jest pozyskanie dofinansowania na zakup mundurów. Zamówienie zbierane będą do 20 kwietnia br.

Do nabycia będzie zestaw podstawowy, na który składać się będzie czamara (marynarka), spodnie lub spódnica, koszula oraz czapka rogatywka. Cena zestawu: 1100 zł. Mundury będą szyte przez dwie profesjonalne pracownie krawieckie. W związku z planowanym pozyskaniem funduszy zewnętrznych planowany jest wkład własny w wysokości 200 zł/mundur. Reszta kwoty zostanie pokryta ze środków pozyskanych w ramach projektu. Dla chętnych dostępne będą dodatki ze srebra, które będzie można we własnym zakresie zamówić za pośrednictwem TG „Sokół” w Zakopanem. Druh Tadeusz Szostak odpowie na wszelkie dodatkowe pytania dotyczące czamary oraz dodatków w każdy wtorek i czwartek w godz. 17.00-19.00 pod numerem tel. 572 274 671. Zachęcamy do kontaktu!

Zamówienia należy składać na adres: sekretariat@ztgsokol.org

CZAMARA:
Czamara szyta na wzór Kościuszkowski z tkaniny wełnianej typu gabardyna, w kolorze zieleni mundurowej, produkcji Polskiej firmy Rytex art. 0119/E55/226. Długość czamary taka, aby kończyła się równo z końcami palców luźno opuszczonej ręki, przy zachowaniu proporcji długości pleców do dołu czamary. Kołnierzyk stojący wywinięty, podwójny i od spodu zapięty, na ukrytą haftkę lub przyszyty samym brzegiem na około 3 cm. Przód czamary przyozdobiony szamerunkiem długości około 10 cm po obydwu stronach, barwy ciemniejszej. Z prawej strony guziki skórzane lub plastikowe typu sportowego, barwy brązowej. Na lewej piersi nazwa gniazda, na biało-czerwonej taśmie. Z tyłu czamary po trzy fałdy z każdej strony. Nad szwami środkowymi po jednym guziku. W środku Czamary po lewej stronie kieszeń na dokumenty. Rękawy gładkie, zakończone mankietami wydłużonymi na rękaw, przyszyte na szwie, po przeciwnej stronie mankiety wyższe i tak skrojone, aby formowały ząb szerokości 7-10 cm w najwęższym miejscu. Na szwie rękawów przyszyte naramienniki z podwójnego sznura o średnicy 6-8 mm, a od strony szyi, zapięte na jeden guzik.
Do tego sznur o długości około 1m, tej samej barwy co Szamerunek i grubości co naramienniki, zakończony drewnianym kołkiem z jednej strony, a oczkiem z drugiej. Założony jest on podwójnie popod naramienniki, tak aby końcówka z kołkiem opadała równo na środku pleców.

SPODNIE ,,SZARAWARY”:
Spodnie z tego samego materiału co czamara. Nie za szerokie, nie za wąskie typu ułańskiego, włożone w cholewy lub zaprasowane w kantkę- model do półbutów. Pasek szerokości 5 cm, z pięcioma szlówkami o takiej szerokości, aby zmieścił się pas 5-6 centymetrowy. Zapinane na guzik i zamek w rozporku, z tyłu kieszeń, po prawej stronie zapinana na guzik. W nogawkach spodni do cholewy na końcu taśma podtrzymująca spodnie podczas ubierania butów.

KOSZULA:
Koszula koloru czerwonego, gładka, z tkaniny wełnianej tego samego producenta art. 2119/E55/193. Zakładka na przodzie. Przy szyi stójka wysokości 3-4 cm z dopinanym białym kołnierzykiem. Stójka i kołnierzyk zapięte pod szyją spinką sokoła. Mankiety zapinane na guziki lup spinki sokole z dopinanymi, białymi mankietami.

PAS:
Pas czarny, odpowiedniej długości, z klamrą z sokolim ornamentem i regulacją długości.

BUTY:
Buty czarne, typ polski lekki. Wszywana cholewa, w polu nad kostką zmarszczone. Cholewa u mężczyzn zakończona warkoczem, zaś u kobiet czerwonym paskiem, z ornamentem, o szerokości około 8 cm. Buty damskie na lekkim (podniesionym) obcasie.

SPÓDNICA (U PAŃ):
Spódnica z tego samego materiału co czamara. Pasek szerokości 5 cm, z pięcioma szlówkami takiej szerokości jak w spodniach u mężczyzn, aby można było założyć taki sam pas.

CZAPKA:
Czapka Batorówka, Krakuska lub Rogatywka. Z dopiętym piórkiem wraz z kotylionem barwy biało-czerwonej, przypięty srebrnym sokołem z rozpostartymi skrzydłami. Dla Pań toczek wysokości około 8 cm tak samo przyozdobiony.

POCZET SZTANDAROWY:
Rękawiczki białe lub jasne z materiału lub skóry, dopasowane i miękkie.

DODATKI:
Wszystkie dodatki widoczne poniżej dodatki zostały ze srebra. Najprawdopodobniej dostępne będą tańsze zamienniki.

Dodatki ze srebra

Zostaw komentarz

komentarzy