W minioną niedzielę, podczas uroczystości upamiętniających 97. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego, Sokoli Fordońscy uczcili w Bydgoszczy pamięć powstańców wielkopolskich przed jedynym w Polsce Grobem i Pomnikiem Nieznanego Powstańca Wielkopolskiego.
Tegoroczne uroczystości przed Grobem Nieznanego Powstańca Wielkopolskiego w Bydgoszczy
Przedwojenna tradycja
W obchodach wzięła udział delegacja Towarzystwa Gimnastycznego ?Sokół? II Bydgoszcz ? Fordon im. gen. Józefa Hallera na czele z prezesem Andrzejem Boguckim, którego dziadek stryjeczny Franciszek Bogucki poległ w walkach powstania wielkopolskiego w 1919 r. Sokolstwo bydgoskie uczestniczy w tych uroczystościach jeszcze od czasów przedwojennych.
Od lewej dr Andrzej Bogucki, Wicemarszałek Zbigniew Ostrowski oraz członkowie grupy rekonstrukcyjnej
W Bydgoszczy od 1998 r. obchody organizuje Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego. W tegorocznych uroczystościach uczestniczyli: potomkowie rodzin powstańców wielkopolskich, weterani, duchowieństwo, kompania honorowa i orkiestra Wojska Polskiego, dowódcy WP, Policji i innych służb mundurowych, grupy rekonstrukcyjne, sokoli, harcerze, uczniowie szkół, nieliczni studenci i zacni obywatele miasta Bydgoszczy. W obchodach uczestniczyli również przedstawiciele władz państwowych i samorządowych. Uroczystości rozpoczęła Masz Św. w kościele garnizonowym Najświętszej Maryi Panny Królowej Pokoju, której przewodniczył i wygłosił homilie biskup bydgoski Jan Tyrawa. Po Mszy Św. obchody przeniosły się przed jedyny w Polsce Grób i Pomnik Nieznanego Powstańca Wielkopolskiego, który znajduje się w Bydgoszczy przy ul. Bernardyńskiej. Przemowy wygłosili m.in. wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz, wicemarszałek województwa Zbigniew Ostrowski.
Grób Nieznanego Powstańca Wielkopolskiego w Bydgoszczy, 1935 r.
Załączone zdjęcie historyczne przedstawia, uroczystości ok. 1935 r. przed jedynym w Polsce Grobem Nieznanego Powstańca Wielkopolskiego w Bydgoszczy (pomnik zbudowano w 1986 r.), z udziałem sokolstwa Okręgu V w Bydgoszczy ZTG ?Sokół? w Polsce. W środku prezes Alojzy Malczewski. Zdjęcie zostało opublikowane [w:] Andrzej Bogucki, Towarzystwo Gimnastyczne ?Sokół? na Pomorzu 1893-1939, Centrum Informacji Naukowej Sokolstwa Polskiego, Bydgoszcz-Fordon 1997, na s. 389. Zdjęcia z 97. rocznicy CINSP.
(alb)