Delegacja Towarzystwa Gimnastycznego ?Sokół? II Bydgoszcz ? Fordon im. gen. Józefa Hallera tradycyjnie uczestniczyła 1 sierpnia 2015 r. w uroczystościach miejskich 71. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
Powstańcza grupa rekonstrukcyjna
W 1994 r. w Bydgoszczy odsłonięto pamiątkowy obelisk. Wtedy sokoli uczestniczyli w jego odsłonięciu, co zostało zapisane w „Sokole Pomorskim” z 1994 r. Przed tym obeliskiem odbywają się w Bydgoszczy powstańcze uroczystości. Także w 2015 r. odbyła się w tym miejscu bydgoska patriotyczna uroczystość. Sokół dh Bartłomiej Bogucki brał udział w Grupie Rekonstrukcyjnej Powstańców Warszawskich w Bydgoszczy. Do dziś w Bydgoszczy żyje już tylko 5 powstańców. Delegację sokołów na uroczystościach tworzyli: Andrzej Bogucki ? prezes, Urszula Bogucka, Jarosław Wenderlich, Urszula i Roman Krężel, Katarzyna i Bartłomiej Boguccy. W dworku ?Bogucice? na Tatrzańskim w Bydgoszczy sokoli wspomnieli swoich już nieżyjących członków, którzy byli żołnierzami ZWZ-AK.
dh Stefan Wawrzyniak
Sokolstwo Polskie ma powód do domu, że w akcji „Burza” brało udział wielu sokołów, wśród nich był Stefan Wawrzyniak, członek „Sokoła” w Fordonie od 1936 r.m żołnierz AK. Walczył jako ochotnik w Powstaniu Warszawskim w zgrupowaniu „Chrobry II”. Po 1989 r. Stefan Wawrzyniak był aktywnym sokołem, będąc członkiem honorowym i przewodniczącym komisji rewizyjnej Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” II Bydgoszcz-Fordon.
Henryk Kaczmarczyk
Powstańcem był także dh Henryk Kaczmarczyk Druh Henryk Kaczmarczyk (ur. 18.02.1923 r. w Bydgoszczy zm. 29.06.1999 r. w Bydgoszczy). Syn wybitnego działacza sokolego dh. Romana Kaczmarczyka (1895-1993) ? najstarszego aktywnego sokoła w Polsce (Sokół 2/1990). Dh Henryk Kaczmarczyk był ekonomistą, do TG ?Sokół? I w Bydgoszczy wstąpił w 1937 r. Uczestniczył w pokazach gimnastycznych prowadzonych przez swojego ojca. Brał udział w związkowym Zlocie Sokolstwa Polskiego w 1937 r. w Katowicach. Czynnie uczestniczył w zwalczaniu dywersji niemieckiej w Bydgoszczy w 1939 r., pod komendą wybitnego sokoła mjr. Wojciecha Albrychta. Żołnierz ZWZ ? AK, walczył w powstaniu warszawskim 1944 w zgrupowaniu ?Sikora?. Z inicjatywy dh Henryka Kaczmarczyka w 1993 r. wznowiło działalność TG ?Sokół? III Bydgoszcz ? Szwederowo, którego był prezesem, a następnie prezesem honorowym tego gniazda. Był członkiem zarządów Dzielnicy Pomorskiej i ZTG ?Sokół? w Polsce, potem członkiem Sądu Honorowego ZTG ?Sokół? w Polsce. (Biogramy w Sokoli Pomorza, Sokół Pomorski 3(8)1995 i 3(24)1999, informacja o przekazaniu jego akt, dot. dywersji niemieckiej, do Archiwum Państwowego w Bydgoszczy w 1997 r. Sokół Pomorski 1(18)1998. Pochowany na cmentarzu Św. Trójcy w Bydgoszczy.
Ponadto wspomniano Adama ?Nowinę? Nowakowskiego żołnierza ZWZ-AK w okolicach Garwolina i Warszawy, powstańca warszawskiego, współpracującego z sokołami w latach 1979 ? 1989, zasłużonego działacza PTTK w Bydgoszczy. Powstaniec Warszawski Adam „Nowina” Nowakowski, każdemu bliskiemu turyście darował laski własnoręcznie wykonane z choinek, oraz rzeźby z korzenioplastyki. Dusza Człowiek, uwielbiany przez młodzież. Mieszkał na Błoniu w Bydgoszczy. Ten żołnierz został zapomniany, chociaż napisał pamiętnik AK ? owca, który prawdopodobnie nie został wydany. Bliższe informacje: Andrzej Bogucki, Rozmowa z ?Adam Turysta Senior?, [w:] Informator Krajoznawczy ?TRAKT? ZW PTTK w Bydgoszczy, grudzień 1986, s. 4 i 8.
(alb)