Przedstawiciele gniazd sokolich z Leszna i Katowic wzięli udział w uroczystościach upamiętniających 430. rocznicę śmierci króla Stefana Batorego. Uroczystości odbyły się w Grodnie 3-4 grudnia 2016 r.
Okolicznościowe zdjęcie uczestników wyprawy
Grodno
Przedstawiciele „Sokoła” zaproszenie do wzięcia udziału w obchodach 430. rocznicy śmierci Króla Polski i Wielkiego Księcia Litewskiego Stefana Batorego otrzymali od Katowickiego Klubu Polskiej Sztuki Walki Signum Polonicum. W uroczystościach uczestniczyła delegacja gniazd sokolich z Leszna w osobach druhów Karola Neumanna i Jerzego Kostańskiego oraz druhny Darii Łatkowskiej z zaprzyjaźnionego gniazda w Katowicach.
Pierwszego dnia obchodów zainscenizowano obozowisko historyczne z rycerstwem z czasów Stefana Batorego. Tego dnia odbył się również pokaz strojów historycznych, uzbrojenia, pokaz walki na szable i prezentacja husarii. Wieczorem tego samego dnia druh Karol Neumann przekazał książki i okolicznościowe upominki na ręce prezesa stowarzyszenia społecznego Polska Macierz Szkolna Stanisława Sienkiewicza (wnuka Henryka Sienkiewicza).
Dzień drugi
Niedzielną uroczystą Mszę św. w intencji króla Stefana Batorego poprzedził przemarsz orszaku rycerzy z zamku do katedry św. Franciszka Ksawerego. W drodze na zamek pochód zatrzymał się przy pomniku Stefana Batorego, gdzie zostały złożone kwiaty. Warto dodać, że pomnik znajduje się w miejscu dawnej Fary Witoldowej – Kościoła Najświętszej Maryi Panny w Grodnie, który został zniszczony przez sowietów w 1961 r. Niezapomniane wrażenia z wyjazdu przedstawiają zdjęcia, które już teraz można obejrzeć na naszym profilu na facebooku. Wcześniej uczestnicy wyjazdu odwiedzili muzeum Elizy Orzeszkowej.
W obchodach uczestniczyli przedstawiciele polskiego konsulatu w Grodnie, a także I sekretarz ambasady Węgier (Siedmiogród w czasach Stefana Batorego wchodził w skład Królestwa Węgier) i zastępca ambasadora Litwy.
DM
Pamiątkowe zdjęcie. Trzeci z lewej druh Karol Neumann