Pierwsze Gniazdo Towarzystwa Gimnastycznego ?SOKÓŁ? w Dynowie powstało w 1905 r. Jednak szybki rozwój stowarzyszenia nastąpił po pierwszej wojnie światowej, kiedy to członkowie zdołali zgromadzić część funduszy na własny budynek (największy wkład miał miejscowy lekarz- BENONI), posiadali mundury organizacyjne, działali w kilku sekcjach sportowych, prowadzili teatr, chór i orkiestrę dętą. W czasie II wojny światowej, zarówno pod okupacją niemiecką jak i rosyjską , praca stowarzyszenia była niemożliwa. Działalność reaktywowano dopiero w 2006 r. i od tego czasu domeną gniazda z Dynowa pozostaje teatr. Dzięki zaangażowaniu prezeski gniazda Krystyny Dżuły, sztuki wystawiane przez dynowskie Towarzystwo cieszą się niesłabnącą popularnością.
Początki TG „Sokół” w Dynowie
Zapewne przykład miasta wojewódzkiego Lwowa i innych, w tym pobliskiego Przemyśla, zadziałał na dynowską inteligencję zachęcająco, bo podejmowała ona różne inicjatywy kulturalne, zakładała zespoły artystyczne, chóry, stowarzyszenia wyższej użyteczności. Jedną z nich było powołanie TG ?SOKÓŁ?? w Dynowie w 1905 r. kierując się hasłem ?Dobro Rzeczypospolitej najwyższym prawem? . Towarzystwo przyciągało młodzież działalnością sportową, patriotyczną i kulturalną. Czynnie wspierał te inicjatywy właściciel dóbr dynowskich -Stefan Trzecieski ? senior rodu. W tym czasie w mieście działały: kręgielnia, kort tenisowy, wypożyczalnia książek, klub urzędników.
W rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja pochodowi z kościoła pod pomnik Jagiełły przewodzili Sokoli w swoich pięknych mundurach i rogatywkach z piórami. Przed pomnikiem wysłuchiwano przemówień, śpiewano pieśni patriotyczne, grała orkiestra ? a wieczorem, w siedzibie ?Sokoła? odbywały się wieczornice poetyckie i występy teatru amatorskiego. W 1910 r. Dynowianie i cała niemalże okolica brali udział w podniosłej patriotycznej manifestacji. Na rynku miasteczka stanął okazały pomnik WŁADYSŁAWA JAGIEŁŁY jako symbol wielkości NAJJAŚNIEJSZEJ RZECZYPOSPOLITEJ. Członkowie TG ?Sokół?? byli współorganizatorami uroczystości.
Sekcja tenisa stołowego TG „Sokół” w Dynowie
W okresie pierwszej wojny światowej miasto nie poniosło większych strat materialnych, chociaż stacjonowały tu przez kilka miesięcy wojska rosyjskie. Aktywność stowarzyszenia ? Sokół?? osłabła, ale wkrótce po ustaniu działań wojennych rozwinęła się ze wzmożoną siłą. Odnaleziony niedawno egzemplarz Statutu Towarzystwa Gimnastycznego w Dynowie, pochodzący z 1936 r. opracowany został na wzór statutu nr 12149 TG ?SOKÓŁ? zatwierdzonego w Warszawie 29 listopada 1920 r. Prezesem „Sokoła? był wówczas Ks. Jan Śmietana a funkcję wiceprezesa pełnił Józef Ćwikliński- wymieniany wśród działaczy stowarzyszenia na zlocie we Lwowie w 1903 r. Brak własnej sali widowiskowej utrudniał pracę aktorów- zapaleńców i działalność Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Dynowie. Sytuacja uległa radykalnej poprawie, gdy miejscowy lekarz ? dr Ferdynand Benoni za 15000 koron kupił budynek dla Towarzystwa. W 1930 r. sędzia Lisowski nadzorował jego rozbudowę z funduszy zgromadzonych przez ?Sokolich?? i składek społecznych.
Okupacja niemiecka a następnie sowiecka skutecznie zahamowały działalność stowarzyszenia. W dorobku materialnym największe zniszczenia powstały, gdy okupanci zajęli dotychczasową siedzibę ?Sokoła? i korzystali z całego budynku.
W styczniu 1946 r. członkowie podjęli starania o jej wznowienie. Odbyły się Walne Zgromadzenia, zbierano rozproszoną dokumentację i resztki sprzętu, którego okupanci nie zdołali zniszczyć. Niestety w 1947 r. działalność TG ?SOKÓŁ?? w Dynowie została zabroniona, w lokalu stowarzyszenia otwarto kino, które dawało seanse już przed wojną. Zespół Teatralny działał dzięki zapałowi ówczesnego reżysera Jana Węgrzyna, a orkiestra pod batutą kapelmistrza Tadeusza Dymczaka.
Reaktywacja stowarzyszenia
Dzięki inspiracji kilku żyjących jeszcze członków przedwojennego ?SOKOŁA?? i aktywności członków obecnego Zespołu Teatralnego w 2006 r. powołany został Komitet Założycielski TG „Sokół” w Dynowie, który doprowadził do rejestracji Gniazda pod nazwą Towarzystwo Gimnastyczne „SOKÓŁ” w Dynowie. Nastąpiło to w dniu 27 marca 2007 r., a już w roku następnym ? 15 lutego 2008 stowarzyszenie uzyskało status Organizacji Pożytku Publicznego.
Obecnie TG „SOKÓŁ” w Dynowie liczy 48 członków, posiada trzy sekcje sportowe ( tenis stołowy, badminton , piłka ręczna), sekcję turystyczną, prowadzi Zespół Teatralny i własny magazyn kostiumów teatralnych oraz zajęcia Uniwersytetu Złotej Jesieni (sekcja emerytów). Zarząd, któremu przewodniczy prezes Krystyna Dżuła, liczy 7 członków- wszyscy działają społecznie.
Przedstawienie „Damy i Huzary” Aleksandra Fredro w reżyserii Krystyny Dżuły
Od 2004 r. (po powrocie do pracy z Zespołem Teatralnym obecnej reżyser- Krystyny Dżuły , która pełniła funkcję burmistrza miasta), zespół działa bardzo prężnie przygotowując 1-2 spektakle w sezonie, uczestniczy w przeglądach, organizuje własny autorski projekt pt. Dynowska Jesień Teatralna (odbyło się już 7 edycji, w listopadzie każdego roku ), promuje piosenkę patriotyczną podczas wieczorów pt. ?Cały Dynów jedną śpiewającą rodziną?.
Kolejne spektakle i programy artystyczne realizowane przez Zespół Teatralny działający przy gnieździe dynowskim;
2005- ?Gość Oczekiwany?
„W hołdzie Papieżowi?
2006- ?Jak w Dynowie Czecha swatali?
2007- ?Gwiazda Syberii?
Program Wigilijny na rynku miasta
2008- ? Blaszany kubek?
„Zaproszenie do modlitwy?- program Papieski
2008 – ?Porwanie Sabinek?
Program ?Z głębi serc płynące dziękczynienie?- program słowno- muzyczny poświęcony Janowi Pawłowi II
2010- ?Niewolnice z Pipidówki?
2010- ?Wspomnienia Ojców pieśnią są dla synów?
?OJCZE Święty pamiętamy?- program papieski
2011- „Awantura o Basię?
?Spotkanie przy żłóbku?
2013- ?N ratunek zamkowi w Dąbrówce Starzeńskiej?
2013- ?Damy i huzary?
2013- „Betlejem Polskie?
2014- ?Program artystyczny pt. Portrety ŚWIĘTEGO?
2014- ?Wielkie otwarcie??- program artystyczny z okazji 110. rocznicy włączenia do eksploatacji kolejki wąskotorowej Przeworsk-Dynów.
Ponadto stowarzyszenie organizuje doroczny Marsz Katyński, bierze udział w obchodach rocznicowych i patriotycznych.
Krystyna Dżuła
TG „Sokół” w Dynowie