Sokolnia we Lwowie – pierwsza siedziba Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”

Pierwsze gniazdo Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” powstało we Lwowie 7 lutego 1867 r. Nowe stowarzyszenie utworzyli studenci lwowscy, którzy do współpracy zaangażowali wielu znanych, wpływowych i szanowanych obywateli Lwowa. Wkrótce po powstaniu pierwszych gniazd zaczęły powstawać Sokolnie – siedziby gniazd, budowane przez samych członków, dzięki zaciąganym kredytom, a także dzięki wsparciu miejscowych polskich władz.

Sokolnia we Lwowie, widok z zewnątrz

Budynki te stały się podstawą funkcjonowania stowarzyszeń. Ambicją każdego gniazda było posiadanie własnej Sokolni. Obiekty te wyróżniały się wielkością, funkcjonalnością i wyglądem, przez co do dzisiaj wiele z nich wzbudza zachwyt. To w nich odbywały się spotkania, ćwiczenia, uroczystości i obchody. Jeszcze dziś wiele z nich zdobi centra, głównie podkarpackich miast i miasteczek. Zachowała się także najstarsza z nich – Sokolnia „Sokoła-Macierzy” we Lwowie wybudowana w 1884 r. dzięki osobistemu wsparciu prezesa Jana Dobrzańskiego. Sokolnię co roku odwiedza Anna Sebastyańska z Sanoka, która opowiada o stanie dawnej centrali „Sokoła”. Na zdjęciach widać jak okazały był to obiekt.

Pierwsza Sokolnia

Ukoronowaniem pierwszych lat działalności „Sokoła” lwowskiego było wybudowanie własnego budynku przy ulicy Zimorowicza w 1884 r. Było to możliwe po udostępnieniu placu pod budowę przez radę miejską Lwowa. Po dokupieniu sąsiedniej działki w 1883 r. przystąpiono do budowy Sokolni. Ogromne znaczenie miało osobiste zaangażowanie i kredyt udzielony przez prezesa Jana Dobrzańskiego. Dzięki temu zajęcia w nowym budynku mogły się rozpocząć już w grudniu 1884 r. Wszystkie gniazda, w miarę swoich możliwości, dążyły do wybudowania własnej Sokolni, na której Towarzystwo mogłoby opierać swoją działalność. Sokolnie były bardzo często budowane i utrzymywane za prywatne pieniądze członków gniazd.

Do dzisiaj zachował się tylko jeden oryginalny napis na ścianie budynku Mens sana in corpore sano

Obecnie w budynku mieści się Wydział Wychowania Fizycznego. Tam też prowadzone są zajęcia z gimnastyki oraz ćwiczą młode gimnastyczki – mówi Anna Sebastyańska. Na teren budynku nie można wchodzić ani też fotografować. Prawdopodobnie wynika to z faktu, że tam przygotowują się do zawodów gimnastyczki (układy autorskie) – dodaje. Na budynku trudno znaleźć informacje dotyczące polskiego „Sokoła”. Na zewnątrz widoczny jest tylko napis „Mens sana in corpore sano” (w zdrowym ciele zdrowy duch). Poza tym widać liczne zaniedbania i ubytki w elewacji. Stan budynku pozostawia wiele do życzenia.

Budynkowi potrzebny jest kapitalny remont

Mało kto wie, co w tym Gmachu się mieściło i nie spotkałam się z tym, aby ktoś o tym wspominał. Podobnie jest z Sokołami na Cmentarzach… zdjęcia porozbijane, nagrobki poniszczone – relacjonuje Sebastyańska. Moim skromnym zdaniem powinno się bardziej przywoływać historię Sokolstwa we Lwowie, przez przewodników, organizatorów wycieczek, odwiedzać groby, dbać o nie – dodaje.

Sala gimnastyczna pierwszej polskiej Sokolni we Lwowie.
To tutaj zapadały najważniejsze decyzje dotyczące przyszłości ruchu sokolego.

Pod szyldem gimnastyki

Pierwsze gniazdo „Sokoła” skupiło się na pracy organicznej, która miała stanowić nową i bardziej skuteczną formę działań niepodległościowych. Godłem nowego stowarzyszenia był sokół w locie trzymający ciężarki, którego Towarzystwo używa po dziś dzień. Polski „Sokół” starał się jak najskuteczniej budzić uczucia patriotyczne, co miało ogromne znaczenie dla kultury polskiej w warunkach zaborów. Dla wielu ówcześnie żyjących Polaków było czymś oczywistym, że „Sokół” pod oficjalnym szyldem gimnastyki, prowadzi wielokierunkową działalność narodową i niepodległościową. Świadectwem wielkości organizacji były jej budynki, którzy do wybuchu I wojny światowej powstało co najmniej 113. Ogromną większość z nich do „Sokoła” już nie wróciła. Tylko nieliczne służą dziś idei sokolej (m.in. w Mielcu i Sanoku).

Damian Małecki

Foto.: Anna Sebastyańska
Galerię zdjęć można obejrzeć tutaj

Zostaw komentarz

komentarzy