„Sokoły Wolności” – nowy film TVP o „Sokole”!

W poniedziałek wieczorem premierę miał film dokumentalny „Sokoły Wolności” (Falcons of Freedom) wyprodukowany przez Telewizję Polską. Kolejna emisja zaplanowana jest na środę 7 listopada 20018 r. na kanale TVP3 o godz. 23.50. Głównym motywem filmu są losy ochotników polskich ze Stanów Zjednoczonych do Błękitnej Armii, spośród których wielu należało do Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”.

„Sokoły Wolności”

To film dokumentalny, którego producentem jest Telewizja Polska, został wyreżyserowany przez Roberta Wachowiaka. Produkcja powstała przy współpracy ze Związkiem Sokołów Polskich w Ameryce (Polish Falcons of Amercica), którego przedstawiciele informowali o przekazaniu zbiorów archiwalnych na potrzebyfilmu podczas swojej ostatniej wizyty w Polsce.

Bohaterem i narratorem dokumentu jest młody Amerykanin polskiego pochodzenia. Jego przodek 100 lat temu, w 1917 roku, w odpowiedzi na apel Polonii amerykańskiej zgłosił się do centrum rekrutacyjnego w Chicago. Przeszedł szkolenie w obozie wojskowym w Niagara-on-the-Lake w Kanadzie, a następnie popłynął do Francji, by w Europie walczyć o wolną Polskę jako żołnierz Błękitnej Armii. Narrator zaprasza widzów w sentymentalną podróż śladami odważnego pradziadka. Odkryje, jaka była droga Polaków wstępujących do Błękitnej Armii.

 

Źródło: TVP, wikipedia

Zostaw komentarz

komentarzy