?Sport na Kresach. Początki? – wystawa i nowa książka w formie e-booka!

Do 27 sierpnia w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu oglądać można wystawę ?Sport na Kresach. Początki?. Właśnie ukazała się elektroniczna wersja książki o tym samym tytule autorstwa Mieczysława Dobkowskiego, którą z łatwością można pobrać ze strony Muzeum i samodzielnie złożyć.

Pierwszy e-book

Publikacja eksponuje pionierską działalność organizacji oraz postaci, dzięki którym popularne na Zachodzie dyscypliny sportowe przyjęły się na ziemiach polskich. Szczególną zaś rolę w tej dziedzinie pełniło Towarzystwo Gimnastyczne ?Sokół?, które obchodzi w tym roku 150-lecie istnienia, a któremu zawdzięczamy rozpowszechnienie m.in. piłki nożnej. Więcej na ten temat znajdziecie w nowej książce.

Jedyna taka wystawa

E-katalog towarzyszy wystawie „Sport na Kresach. Początki”, na której można znaleźć oryginalne stroje gimnastyczne sokolich druhów, a także oryginalny model sali gimnastycznej Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” we Lwowie z 1884 roku (model wykonano w latach 60-tych XX w.) pochodzący ze zbiorów Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. Do szczególnie cennych eksponatów na wystawie zaliczyć należy medal pamiątkowy jaki otrzymał w 1907 roku Włodzimierz Chomicki – strzelec pierwszej oficjalnej bramki w dziejach polskiego futbolu ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.

Więcej na temat sportu na Kresach i roli Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” dowiecie się z najnowszej książki oraz folderu, które są dostępne w wersji elektronicznej poniżej:
Katalog wystawy w wersji elektronicznej
Katalog wystawy do wydruku oraz samodzielnego złożenia (z przygotowaną wcześniej impozycją) i docięcia do formatu, druk dwustronny. Przewidziany format katalogu to A4, dlatego sugerujemy wydruk na A3.

Znalezienie odpowiedniej sali do ćwiczeń oraz zakupienie sprzętu to nie lada koszt. Z takim problemem borykali się członkowie Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” we Lwowie, które przez pierwsze 17 lat istnienia nie posiadało własnej siedziby przystosowanej do charakteru działalności organizacji. O tym, jak sobie poradzili, możecie przekonać się na podstawie poniższego modelu.

Na zdjęciu model sali gimnastycznej Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” we Lwowie z 1884 roku ze zbiorów Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie

 

Źródło: muzeum.bytom.pl

Zostaw komentarz

komentarzy