„Szkoła życia. Mieczysław Opatrny 1893-1939” – promocja książki prezesa ZTG „Sokół” w Polsce

W poniedziałek 21 października zapraszamy na promocję książki Damiana Małeckiego pt. „Szkoła życia. Mieczysław Opatrny 1893-1939”. Początek o godz. 18.00 w Bibliotece Ratuszowej w Lesznie. Prezesi obecni na promocji otrzymają bezpłatny egzemplarz publikacji z podpisem autora.

Plakat promujący wydarzenie

Rondo im. Mieczysława Opatrnego

W 2017 r. Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Lesznie wsparło inicjatywę nadania jednemu z rond w Lesznie imienia Mieczysława Opatrnego. Dzięki temu w marcu 2017 roku tablica na rondzie została oficjalnie odsłonięta. Nie obyło się jednak bez kontrowersji, ponieważ grupa leszczynian starała się zablokować tę inicjatywę i przeforsować własną.

W tym samym roku w związku z obchodami 150. rocznicy powstania pierwszego gniazda Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” we Lwowie otwarta została wystawa w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lesznie poświęcona tej zaszczytnej organizacji. Twórcy wystawy przypomnieli sylwetki znanych leszczynian, którzy działali w tej prestiżowej organizacji. Na wystawie wśród zaprezentowanych postaci nie zabrakło Mieczysława Opatrnego.

Publikacja

Autor przybliża losy jednego z najważniejszych działaczy międzywojennego Leszna – Mieczysława Opatrnego, doktora prawa, adwokata, działacza wielu organizacji, popularyzatora wiedzy, historyka i publicysty, a także burmistrza, który wywarł ogromny wpływ na życie Leszna. Bez wątpienia pozostaje jedną z najważniejszych postaci tego okresu. Jego zasługi podkreśla tragiczna śmierć w 1939 r.

Mieczysław Jerzy Opatrny należy do grona dwudziestu obywateli naszego miasta, którzy stali się pierwszymi ofiarami niemieckiej okupacji. Ich zasługi, choć powszechnie znane, nie zostały jeszcze opracowane. Żadna z rozstrzelanych wtedy osób nie doczekała się do dzisiaj opracowania dotyczącego swojego życia. Autor niniejszej publikacji ma nadzieję, że opracowanie to jest pierwszą z wielu publikacji, które w niedalekiej przyszłości zostaną poświęcone kolejnym postaciom z grona 20 rozstrze-lanych wybitnych przedstawicieli Leszna w egzekucji niemieckiej przeprowadzonej 21 października 1939 r. w Lesznie.

(…) Niniejsze opracowanie jest hołdem dla Mieczysława Jerzego Opatrnego i ludzi jego pokolenia, którzy własnymi siłami wywalczyli i budowali niepodległą Polskę.

Damian Małecki – historyk, publicysta, działacz społeczny, autor artykułów naukowych i popularnonaukowych. Absolwent PWSZ w Lesznie, UJ w Krakowie, UAM w Poznaniu. Obecnie doktorant Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jest założycielem i prezesem Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Lesznie, prezesem Związku Towarzystw Gimnastycznych „Sokół” w Polsce oraz redaktorem naczelnym portalu wSokole.pl.

Zostaw komentarz

komentarzy