W minioną sobotę i niedzielę 19-20 października przeprowadzone zostały szkolenia proobronne w Bytomiu, Knurowie i Myszkowie. Liczba chętnych zdecydowanie przerosła możliwości organizatorów. Ćwiczenia dla gniazd poprowadził druh Marek Kasperski, komendant główny PDS.
Bytom
Druhowie uczestniczący w szkoleniach prezentowali bardzo zróżnicowany poziom. Pierwszy z treningów odbył się na terenie Państwowych Szkół Budowlanych w Bytomiu, gdzie w ćwiczeniach udział wzięli uczniowie szkół mundurowych. Młodzież dopiero zaczyna swoją przygodę z mundurem, w związku z czym komendant Kasperski skupił się na podstawach obsługi broni oraz poruszaniu się z bronią. Szkolenia w Bytomiu zakończyła prezentacja Active Shootera – programu, który uczy jak zachować się w sytuacji zamachu terrorystycznego. Zajęcia w Bytomiu poprzedziło wystąpienie Damiana Małeckiego, prezesa Związku, który pokrótce omówił cele szkolenia oraz historię i dorobek organizacyjny „Sokoła”.
Knurów
Następnie szkolenia przeniosły się kilkadziesiąt kilometrów na południe od Bytomia – do Knurowa. W Knurowie ćwiczenia odbywały się w nieużywanych pomieszczeniach domu oraz na zewnątrz posesji, gdzie przećwiczono między innymi zatrzymanie przestępcy poruszającego się samochodem. W szkoleniach wziął udział sam prezes gniazda druh Dawid Hawryluk. Druhowie z Knurowa doskonale radzili sobie z bronią, dzięki wcześniej nabytym umiejętnością, w związku z czym ćwiczenia miały charakter zaawansowany.
Myszków
Jako ostatnie zaplanowane zostały szkolenia w gnieździe w Myszkowie. Ćwiczenia dla członków gniazda odbyły się w Lgocie Górnej. Także tutaj uczestnicy zapoznali się z podstawą dotyczącą budowy broni oraz poruszania się. Zajęcia wzbogacono o umiejętność poruszania się w pomieszczeniach zamkniętych (tzw. czarna taktyka). W szkoleniach brała udział młodzież oraz dorośli. W Myszkowie jednym z ćwiczących był prezes gniazda druh Sebastian Jagusiak.
Zarząd ZTG „Sokół” w Polsce oraz Naczelna Komenda Polowych Drużyn Sokolich biorąc pod uwagę zainteresowanie szkoleniami postanowiło, że będą one kontynuowane w przyszłości. Planowany jest między innymi ogólnopolski obóz szkoleniowy na Górnym Śląsku, który miałby się odbyć latem 2020 r.
Komenda Główna PDS
Wspólne ćwiczenia mają na cele ujednolicenie szkoleń w ramach Naczelnej Komendy Polowych Drużyn Sokolich. Ponadto ćwiczenia umożliwią nabycie specjalistycznych umiejętności oraz wdrożenie nowego programu szkoleń przygotowanego przez druha Marka Kasperskiego, przygotowaniami Polowych Drużyn Sokoła do służby w innych jednostkach mundurowych (Wojsko Polskie, Policja, Służba Więzienna), a także zapoznanie z historią ruchu sokolego.
Szkoleniom towarzyszą krótkie wykłady historyczne, które prowadzi prezes ZTG „Sokół” w Polsce druh Damian Małecki. Warsztaty historyczne i szkoleniowe w gniazdach posiadających Polowe Drużyny Sokoła prowadzone są nieodpłatnie. W zajęciach uczestniczyć mogą członkowie gniazd sokolich oraz osoby postronne.