„Sokół w natarciu” to cykl ćwiczeń pod patronatem Komendy Głównej Polowych Drużyn Sokoła realizowanych w Polowych Drużynach Sokoła. Celem ćwiczenia jest przygotowanie druhów do ataku z różnych pozycji, w różnych sytuacjach taktycznych, o różnych porach. Charakterystyczna dla tego zgrupowania jest część szkoleniowa, czyli teoretyczno-praktyczna mająca na celu przetestowanie nabytej już wiedzy oraz przećwiczenie zagadnień poruszanych w dalszej części. Nie mniej ważna jest część taktyczna mająca na celu realizację zadania przez pododdział. Do tej pory wspólne ćwiczenia „Sokół w natarciu” zostały zrealizowane w Stalowej Woli oraz Lublinie.
Stalowa Wola, 27-28 listopada 2021
Ćwiczenie rozpoczęło się sprawdzeniem poziomu wyszkolenia podstawowego w poszczególnych gniazdach, ćwiczący powtórzyli sobie zasady BLOS. Później zaś odbyły się ćwiczenia wydolnościowe w postaci wytężonego marszu taktycznego w zróżnicowanym terenie, by później płynnie przejść do sprawdzenia podstaw taktyki zielonej m.in. patrolu oraz zrywania kontaktu, jak również taktyki czarnej m.in: poruszania się pomiędzy budynkami, czyszczenia pomieszczeń. Wieczorem odbył się trening sprawdzający sprawność fizyczną, po czym druhowie udali się na odpoczynek. Nad ranem pododdział obudził alarm, szybkie zebranie się, rozkaz bojowy, pobranie broni i wymarsz na patrol, podczas którego nastąpił pozorowany kontakt z przeciwnikiem oraz natarcie na jego pozycje. Po oczyszczeniu i zabezpieczeniu terenu nastąpił powrót do miejsca skoszarowania. Gdy druhowie zregenerowali się, wyruszyli na wymarsz na ostatni punkt, gdzie otrzymali zadanie zwieńczające całe ćwiczenie. Było to ubezpieczone podejście i natarcie na kompleks budynków. Dwudniowe szkolenie zakończyło się apelem oraz podsumowaniem.
Autorem scenariusza ćwiczenia był druh druż. Krzysztof Węglarz
Lublin, 4-5 czerwca 2022 (w miejscowości Urzędów)
Druhowie z Lublina, Stalowej Woli, Niska oraz Rozwadowa przy wsparciu instruktorów WOT oraz klubu strzeleckiego „Sokół” realizowali takie zagadnienia jak: zakładania posterunku obserwacyjnego wraz z bazą pośrednią, szkolenie z postaw strzeleckich, budowa broni długiej AKM Tantal, rozkładanie i składanie, strzelanie z broni długiej, AKMS, AK, KBKS, UK-59, sudowa i składanie kamizelki kuloodpornej po użyciu systemu szybkowyczepnego QR (Quick Release), szkolenie teoretyczne i praktyczne z optoelektroniki, systemy nokto i termowizji: BROM, RUBIN, MU, HWS+ strzelanie nocne.
Drugiego dnia szkolenia realizowana była taktyka zielona, w tym zakładanie bazy wypadowej, reakcja na kontakt, procedura 5/25 oraz metody bliskie i dalsze weryfikacji swój/wróg.
Gospodarzami szkoleń była lubelska Polowa Drużyna Sokoła oraz Klub Strzelecki Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Lublinie.
druh zast. Adam Burdzy
Komenda Główna Polowych Drużyn Sokoła