Sztandar TG „Sokół” w Głogowie Małopolskim odzyskał swój dawny blask!

Jak poinformowało na swoich stronach TVP3 Rzeszów, udało się odnowić odnaleziony w 1996 r. ponad 100-letni sztandar „Sokoła” w Głogowie Małopolskim. Po renowacji sztandar ma od września być prezentowany w jednej ze szkół w Głogowie Małopolskim.

Sztandar TG „Sokół” Głogów Małopolski przed renowacją. Na sztandarze widnieje napis: Ramię krzep. Ojczyźnie służ!

Największe zbiory sztandarów sokolich, poza gniazdami „Sokoła” znajdują się w zbiorach Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie oraz na Jasnej Górze. W obydwu tych lokalizacjach zachowało się kilkadziesiąt sztandarów. Przed wybuchem II wojny światowej ich liczbę ocenia się na blisko 1000. Ostatni sztandar Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” został odnaleziony w 2012 r. Obecnie służy tak jak przed laty Towarzystwu Gimnastycznemu „Sokół” w Perkowie. Niewykluczone, że w przyszłości uda się nie tylko odnaleźć, ale przywrócić do świetności inne sztandary „Sokoła”.

„Dwa lata temu społeczność naszej szkoły podjęła inicjatywę zebrania środków na odnowienie – znajdującego się w szkolnej gablocie – sztandaru Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. Pragnęliśmy w ten sposób włączyć się w działania upamiętniające 100- lecie odzyskania przez Polskę niepodległości i dokonać renowacji tego wyjątkowego świadka historii. Dzięki wsparciu finansowemu prywatnych osób (w znacznej mierze rodziców naszych uczniów oraz pracowników szkoły), a także lokalnych firm i instytucji, udało się zebrać potrzebną kwotę. Przekazana ona została pracowni konserwatorskiej w Krakowie, która podjęła się odnowienia sztandaru” – poinformowała Beata Grodecka, dyrektor Szkoły Podstawowej w Głogowie Małopolskim.

Odbiór sztandaru po renowacji

Na początku czerwca zakończyły się prace renowacyjne i sztandar przywieziony został do szkoły. Przepięknie odnowiony prezentuje się wspaniale. Odzyskał swój dawny blask, przyćmiony wcześniej burzliwą, ponad stuletnią historią i z powrotem stał się ważnym, świadkiem dziejów lokalnej społeczności. Stanowi też dowód na to, że wspólnymi siłami można dokonać rzeczy wielkich – można przeczytać na stronie Gminy Głogów Małopolski.

Oficjalna prezentacja odnowionego sztandaru ma się odbyć we wrześniu, o czym będziemy informować na łamach naszego portalu.

Źródło i foto.: www.glogow-mlp.pl / rzeszow.tvp.pl

Zostaw komentarz

komentarzy