VIII Zlot Sokolstwa Polskiego w Katowicach – 15. rocznica powrotu Śląska do Polski!

VIII Zlot Sokolstwa Polskiego w Katowicach, który odbył w dniach 26-29 czerwca 1937 r., był wyrazem wielkiego przywiązania Ślązaków do Polski. W imponującej defiladzie ulicami Katowic maszerowało 25 tysięcy sokołów. Pochód, ciągnący się przez 1,5 km, był witany owacyjnie przez licznie zgromadzonych mieszkańców Katowic. Szacuje się, że do Katowic przybyło wtedy około 40 tysięcy osób z Polski i zagranicy.

Historia i ślady „Sokoła” na Górnym Śląsku

Działalność Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” na Śląsku została uhonorowana w szczególny sposób. Za walkę o polskość Śląska oraz udział w Powstaniach Śląskich jedna z głównych ulic Katowic nosi nazwę ul. Sokolskiej. Na tej samej ulicy znajduje się również obelisk upamiętniający powstanie pierwszego gniazda w Katowicach.

Przypominamy VIII Zlot Sokolstwa Polskiego w 76. rocznicę jego zakończenia!

VIII Zlot Sokolstwa Polskiego był jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu Sokolstwa Polskiego w II RP. Sokoli solidnie przygotowali się do Zlotu, który odbywał się w dniach 26-29 czerwca 1937 r. w Katowicach pod patronatem honorowym Edwarda Śmigłego Rydza i i Kardynała Augusta Hlonda Prymasa Polski. Z tej okazji, w specjalnym Dodatku Technicznym do ?Przewodnika…