VIII Zlot Sokolstwa Polskiego w Katowicach, który odbył w dniach 26-29 czerwca 1937 r., był wyrazem wielkiego przywiązania Ślązaków do Polski. W imponującej defiladzie ulicami Katowic maszerowało 25 tysięcy sokołów. Pochód, ciągnący się przez 1,5 km, był witany owacyjnie przez licznie zgromadzonych mieszkańców Katowic. Szacuje się, że do Katowic przybyło wtedy około 40 tysięcy osób z Polski i zagranicy.
Tag: SOkół na Śląsku
„Sokół” odradza się na Górnym Śląsku!
W środę 26 października dojdzie do wznowienia, po 77 latach przerwy, działalności Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Katowicach. Nowe gniazdo nosić będzie imię Powstańców Śląskich. Druhowie zamierzają w ten sposób kontynuować chlubne tradycje Sokolstwa Górnośląskiego. O zasługach śląskich Sokołów dla Polski przypomina m.in. pomnik i nazwa ulicy Sokolskiej w samym centrum Katowic.
Historia i ślady „Sokoła” na Górnym Śląsku
Działalność Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” na Śląsku została uhonorowana w szczególny sposób. Za walkę o polskość Śląska oraz udział w Powstaniach Śląskich jedna z głównych ulic Katowic nosi nazwę ul. Sokolskiej. Na tej samej ulicy znajduje się również obelisk upamiętniający powstanie pierwszego gniazda w Katowicach.
„Archiwariacje”, czyli pierwszy krótkometrażowy film o „Sokole”!
Cieszymy się, że dzięki uprzejmości autorki p. Hanny Baron, możemy zaprezentować naszym czytelnikom trzyminutowy film o Towarzystwie Gimnastycznym „Sokół”.



