„Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w Polsce oraz poza granicami odbywa się od siedmiu lat. Biegi zapoczątkowała Fundacja Wolność i Demokracja. W Gliwicach bieg, którego organizatorem było TG „Sokół” w Gliwicach oraz Stowarzyszenie Solidarni 2010, odbył się już po raz piąty.
Żołnierzom Wyklętym
Bieg na dystansie 1963m rozpoczął się punktualnie o godzinie 12.00. Dystans to zakodowana data śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego Józefa Franczaka „Lalka”. Jest to odległość, która pozwala wziąć udział w biegu nawet tym osobom, które nie są zaawansowane sportowo. W wydarzeniu pobiegli ludzie w różnym wieku. Udział wzięli nawet rodzice z malutkimi dziećmi w wózkach. Radzili sobie nawet wówczas, gdy na ich przeszkodzie stanęła spora górka.
Potem był bieg dzieci. Dzieciaki podeszły do tego bardzo ambitnie. Miały do przebiegnięcia jeden kilometr. I wreszcie nastąpił trzeci bieg, dla najwytrwalszych, na jedenaście kilometrów. Tu też pojawiły się przeszkody i spora górka. W tym momencie biegacze okrążali Zatorski Park aż dwukrotnie. Zwycięzca tego biegu, mieszkaniec Kędzierzyna-Koźla prawie zdublował przeciwników. Gdy skręcał w stronę Szkoły Podstawowej nr 18, gdzie znajdowały się Start i Meta biegu, widział plecy biegaczy, którzy dopiero zaczynali drugie okrążenie.
Sokoli zwycięzcy
Sporą niespodziankę sprawiła sympatyzująca z Sokołem Gliwice Sylwia Pasecka (osoba niezwykle życzliwa, weterynarz), która była na mecie pierwszą kobietą. Zarówno zwycięzca, jak i zwyciężczyni biegu, otrzymali od europoseł Jadwigi Wiśniewskiej zaproszenie na pięciodniową wycieczkę do Brukseli i okolic.
Warto zauważyć, że w pierwszym biegu wygrał knurowianin, członek „Sokoła” Knurów. Nagrody we wszystkich biegach ufundowali: Klub Sportowy Piast Gliwice, Muzeum Śląskie w Katowicach – partner biegu oraz Instytut Pamięci Narodowej.
Udane zawody
Zawody nie udałyby się bez zaangażowania i poświęcenia druhów. Z ramienia gliwickiego „Sokoła” w organizację biegu najbardziej zaangażowani byli: Elżbieta Kogowska-Piasecka, koordynator wydarzenia i Tomasz Piasecki, koordynator tras biegu. Pomagali pozostali druhowie „Sokoła”: Adam Piekarz, Julia Stołtny, Wiktor Kogowski-Piasecki oraz Michał Olejnik. Bardzo ważną pomocą byli wolontariusza z Malczusia Team z szefową oraz klasy mundurowe szkoły w Sośnicy. Nad logistyką biegu czuwała Jednostka Wojskowa AGAT, przy okazji prezentująca swój wojskowy sprzęt.
Wydarzeniu towarzyszyła wystawa orłów oraz przepiękne stoisko Poczty Polskiej, która na tę okazję wydała kartę pocztową ze zdjęciami druha Tomasza Piaseckiego. Przed wydarzeniem odbył się cykl wywiadów z druhami TG „Sokół” w Gliwicach w patronującym imprezie Radiu CCM.
Zagościli m.in. reporter Dziennika Zachodniego, Telewizja Polska, pojawił się także dron TV Imperium filmujący z góry biegnących.
Już teraz zapraszamy za rok! – dodają na zakończenie druhowie z Gliwic.
Elżbieta Kogowska-Piasecka