Udane uroczystości 135-lecia „Sokoła” w Wadowicach!

W dniu 16 listopada br. w hali sportowej I Liceum Ogólnokształcącego im. Marcina Wadowity w Wadowicach odbyły się obchody 135-lecia założenia gniazda „Sokoła”.

Uczestnicy rywalizacji sportowej

Na miejsce uczczenia tej rocznicy wybrano liceum, ponieważ gimnazjum, które wówczas mieściło się w tym budynku dało początek Sokolstwu w mieście w 1887 r. Było to wówczas 13. gniazdo „Sokoła” na ziemiach polskich, łącznie z „Sokołem”-Macierzą we Lwowie.

Akademię otworzyła po odśpiewaniu hymnu narodowego dyrektor liceum mgr inż. Janina Turek, witając zebranych, a wśród nich ks. infułata Jakuba Gila, emerytowanego proboszcza Bazyliki Mniejszej p.w. Ofiarowania NMP w Wadowicach oraz mgr Zofię Kaczyńską, przewodniczącą Rady Powiatu Wadowickiego, druhów prezesów gniazd sokolich powiatu wadowickiego: w Andrychowie (druhnę Grażynę Gwoździewicz) i w Kalwarii Zebrzydowskiej (druha mgr Piotra Janusiewicza), nauczycieli i młodzież. Został odczytany list gratulacyjny od druha Damiana Małeckiego, prezesa ZTG „Sokół” w Polsce.

druh prof. Andrzej Nowakowski przemawia w trakcie obchodów

Następnie druh dr hab. Andrzej Nowakowski wygłosił krótki odczyt o historii ruchu sokolego w Wadowicach. Na zakończenie akademii odśpiewano trzy zwrotki hymnu „Sokoła” oraz wiązankę pieśni patriotycznych. Po części oficjalnej odbyła się część sportowa, na którą złożyły się: mini turniej piłki ręcznej dziewcząt, który wygrały sokolice z Kalwarii Zebrzydowskiej (uczennice tamtejszego liceum) oraz indywidualny turniej sprawnościowy, nawiązujący do tradycji sokolich, wygrany przez uczniów i uczennice z Wadowic i Andrychowa.

Cała uroczystość przebiegła w serdecznej atmosferze, przy pełnym poparciu miejscowych władz w Wadowicach oraz lokalnych mediów.

Andrzej Nowakowski

Zostaw komentarz

komentarzy