Udany start rzeszowskich sokołów! [relacja]

W miniony weekend hala Brodnickliego ROSIR’u (kujawsko-pomorskie) była areną najważniejszej ogólnopolskiej imprezy fitness 2024 r., będącej zarazem ostatnią eliminacją do Mistrzostw Europy Fit Kid, które odbędą się początkiem listopada w Bułgarii. Finały Mistrzostw Polski zgromadziły na starcie 15 najlepszych krajowych klubów i elitę ponad 300 finalistów z całej Polski wyłonionych na drodze 5-etapowych krajowych eliminacji sezonu 2023/24.


Fit Kid to dynamicznie rozwijająca się dyscyplina gimnastyczna na świecie i w Polsce. TG „Sokół” w Rzeszowie jest pierwszym gniazdem sokolim, które rozpoczęło rywalizację w tej dyscyplinie sportu. Trenerami zawodniczek TG „Sokół” w Rzeszowie są: Oliwia Rejment, Paulina Maternia, Wiktoria Kloc, Lena Skowrońska, Kinga Ożóg, Serioża Koczarian i Grzegorz Bielec.

Dyscyplina ta adresowana jest głównie do dzieci i młodzieży, choć uczestniczą w niej również zawodnicy dorośli. Została opracowana ćwierć wieku temu przez węgierskich naukowców, lekarzy i trenerów w celu zapewnienia wszechstronnego rozwoju zdolności motorycznych dziecka od 4. roku życia, czego efektem ma być jego optymalna sprawność w takcie rozwoju, a także w wieku dorosłym i senioralnym. System oparty jest na ćwiczeniach gimnastyki, akrobatyki, aerobiku, fitnessu oraz tańca i ekspresji ruchowej, a sam Fit Kid zachowuje swój odrębny charakter jako swoista dyscyplina sportu. Czołówkę światową stanowią zawodnicy Hiszpanii, Włoch i Irlandii. Polski Związek Fit Kid istnieje od 4 lat, a Polska dołączyła do rywalizacji międzynarodowej przed 3 laty.

TG „Sokół” w Rzeszowie, klub 3-krotnych z rzędu Drużynowych Mistrzów Polski oraz 4-krotnych medalistów Mistrzostw Europy tej federacji. Poziom sportowy rzeszowian potwierdza kolejny rekordowy bilans medalowy Mistrzostw tegoż gniazda: 21 medali, w tym 9 w samej EKSTRAKLASIE – najwyższej kategorii zawodów (6 złotych, 2 srebrne, 1 brązowy). Podczas Mistrzostw Polski rozegrano również konkurencje poza-rankingowe (klasa III, No-Stress), w których „Sokół” Rzeszów zdobył kolejne 16 medali (12 złotych. 2 srebrne, 2 brązowe). Nieoficjalne 21 zawodniczek klubu zakwalifikowało się do kadry narodowej Polskiego Związku Fit Kid. Osobowością Mistrzostw była Aleksandra Lubas, która zaimponowała sędziom oraz widzom trudnością oraz wykonaniem swojego układu. Ponadto wywalczyła 2 złote medale (w solo i duo) z klubową koleżanką Weroniką Pastułą, która też zamknęła Mistrzostwa z identycznym bilansem medalowym. Na wyróżnienie zasługuje tez postawa Zuzanny Łagody oraz Amelii Pawlik, które wróciły do formy po zeszłorocznych kontuzjach i zdobyły odpowiednio 1 i 2 miejsce w ekstraklasie. Ponadto świetnie wypadły „sokolice” w kategorii IV ekstraklasy, w której nie dały szans konkurencji i wygrały dubletem zajmując najwyższe miejsca podium (Zuzanna Łagoda i Milena Żołnowska). Kolejną osobowością zawodów była złota medalistka Ekstraklasy Senior – Kinga Ożóg, która łączy w sobie funkcje zawodnika, trenera i choreografa klubu a na swoim koncie ma już tegoroczne 2 tytuły (solo, trio) Mistrzostw Polski innej federacji fitness WBBF-WFF.

Głos trenerski: Grzegorz Bielec – Sędzia Główny Mistrzostw Polski.

Sukcesy naszych zawodników kolejny raz potwierdzają, że Rzeszów nie bez przyczyny nazywane jest „Fitnessową Stolicą Polski”. Dwa czołowe kluby w regionie, rekordowa liczba powołań do kadry narodowej oraz poziom sportowy potwierdzony zajętymi miejscami dobitnie to potwierdzają.
Niezależnie od uzyskanych osiągnięć nadal szukamy nowych wyzwań. Oprócz listopadowych Mistrzostw Europy International Fit Kid Division’24 czeka nas jeszcze jedna impreza tej rangi w federacji International Bodybuilding Fitness Federation: Mistrzostwa Europy Fit Kids’24, które odbędą się za niespełna 2 tygodnie (13-16 czerwca) w Koszycach. Wystąpimy w niej po raz pierwszy obok 3 klubów z Polski z Sandomierza, Radzynia i Poronina. Mamy zatem mało czasu aby przetransponować obecne układy ćwiczeń na wymagania techniczne tejże federacji. Będzie to bardzo wielkie wyzwanie dla zawodników, trenerów i choreografów – któremu zamierzamy sprostać. Mamy nadzieję i szczerze wierzymy w to, że Mazurek Dąbrowskiego będzie mógł wybrzmieć podczas Mistrzostw Europy Fit Kids 2024 w Koszycach.

Miejsca medalowe TG „SOKÓŁ” Rzeszów”:

NO-STRESS:
I miejsce: Marcelina Leń, Rozalia Korfanty, Kamila Klimasz, Pola Domagała, Hanna Wodecka, Milena Gołda, Aleksandra Pietrucha, Zuzanna Surdel, Zuzanna Inglot, Hanna Kumor, Marika Furman, Lena Paszkiewicz.
II miejsce: Rozalia Wiglusz
III miejsce: Julia Majchrowicz

KLASA III:
II miejsce: Maja Kuźma
III miejsce: Kaja Kucharska

KLASA II
I miejsce: Zofia Korfanty
II miejsce: Anastasia Kolodchenko

KLASA I
III miejsce: Zofia Dawidziak, Milena Markowska, Anna Malak

EKASTRAKLASA:
I miejsce: Maria Wozowicz, Zuzanna Łagoda, Aleksandra Lubas, Hanna Dolot, Weronika Pastuła, Kinga Ożóg
II miejsce: Milena Żołnowska, Amelia Pawlik
III miejsce: Vladyslava Frolova

DUETY FITNESS:
I miejsce: Weronika Pastuła, Aleksandra Lubas
III miejsce: Maria Wozowicz, Vladyslava Frolova; Zofia Dawidziak, Martyna Łagowska
Formacja:
II miejsce

ACRO FREE DANCE
I miejsce: Vladyslava Frolova
II miejsce: Martyna Łagowska

IMPROWIZACJA
I miejsce: Vladyslava Frolova

Grzegorz Bielec

Zostaw komentarz

komentarzy