Uroczystości 100-lecia powstania Związku Towarzystw Gimnastycznych „Sokół” w Polsce!

Obchody 100-lecia powstania Związku Towarzystw Gimnastycznych „Sokół” w Polsce będą jedną z najważniejszych i największych tego typu uroczystości w ostatnich latach. Udział w uroczystościach już zapowiedziały gniazda z Polski oraz zagranicy. Patronat honorowy nad uroczystościami objął Minister Obrony Narodowej.

Uroczystości, które odbędą się w sobotę 27 kwietnia 2019 r. w sali głównej Centrum Olimpijskiego przy PKOLu (ul. Wybrzeże Gdyńskie 4), przyciągną delegacje z całego kraju, a także z Litwy, Białorusi, Ukrainy i Austrii. W trakcie uroczystości znaczek okolicznościowy poświęcony TG „Sokół” zaprezentuje Poczta Polska, a Muzeum Sportu i Turystyki pokaże najcenniejszą część zbiorów dotyczącą historii i działalności TG „Sokół”, w tym przedwojenny sztandar Związku.

W trakcie uroczystości zasłużeni działacze „Sokoła” odbiorą odznaczenia nadane im przez Ministra Obrony Narodowej oraz Kapitułę Zaszczytnej Odznaki Sokoła. Udział w uroczystościach już zapowiedział szereg znanych i szanowanych osób z całej Polski, m.in. prof. Jan Żaryn i przewodnicząca Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys.

Patronat medialny nad obchodami objęła Telewizja Polska, a także największy portal historyczny Histmag.org oraz największy miesięcznik historyczny „wSieci Historii”. Partnerami wydarzenia są Poczta Polska, której znaczek poświęcony „Sokołowo” wchodzi do sprzedaży tuż przed uroczystościami oraz Muzeum Sportu i Turystyki, które uczestnikom wydarzenia udostępni nieodpłatnie swoje ekspozycje.

Program uroczystości:

11.30 Msza św. w kościele pw. Św. Stanisława Kostki w Warszawie

PKOL (Centrum Olimpijskie)
13.00 Otwarcie uroczystości 100-lecia ZTG „Sokół” w Polsce, przywitanie gości, występ chóru.
13.30 Prezentacja okolicznościowego znaczka wydanego przez Pocztę Polską.
13.40 Przemówienia prezesa Damiana Małeckiego, prezesa honorowego dra Andrzeja Boguckiego, prezesa honorowego Zbigniewa Okorskiego.
14.45 Wręczenie odznaczeń państwowych i Zaszczytnej Odznaki Sokoła.
15.00 Wręczenie Nagrody Srebrnego Sokoła.
15.15 Pokazy gimnastyczne przygotowane przez druha dra Grzegorza Bielca.
15.30 Wystąpienia zaproszonych gości oraz VIPów.
16.00 Okolicznościowy poczęstunek.
16.30 Zwiedzanie wystawy przygotowanej przez Muzeum Sportu i Turystyki.
17.00 Zakończenie.

Partnerzy:
Poczta Polska
Muzeum Sportu i Turystyki

Patroni medialni:
TVP Historia
TVP3 Warszawa
Histmag.org
Magna Polonia
wSokole.pl
TVP Polonia
Polska Zbrojna
wMeritum.pl
„wSieci Historii”
ulotki.net

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc swój udział gniazdo powinno zgłosić na adres sekretariat@ztgsokol.org najpóźniej do 6 kwietnia 2019 r. Do udziału w obchodach uprawnione są gniazda TG „Sokół” działające w Polsce oraz za granicą, a także sympatycy „Sokoła”, pierwszeństwo przysługuje jednak przedstawicielom gniazd TG „Sokół”.

Zostaw komentarz

komentarzy