W sobotę, 23 kwietnia br. w Warszawie odbędą się uroczystości związane z 155. rocznicą powstania pierwszego gniazda Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” na ziemiach polskich. Tegoroczne obchody 155-lecia Sokolstwa Polskiego objął Patronatem Honorowym Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.
Obchody o godz. 11.00 rozpocznie uroczystość odsłonięcia pomnika poległych sokołów znajdującego się na terenie Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej przy ul. Wysockiego 8 na warszawskim Bródnie. Renowacja pomnika została sfinansowana ze środków Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej.
Pomnik powstał w 1921 roku, ale odsłonięty został uroczyście rok później. Składała się na niego kamienno-betonowa podstawa obelisku, na której znajdował się krzyż oraz rzeźba wzbijającego się do lotu sokoła. Na pomniku znajdowały się trzy metalowe tablice, z których do dziś na pomniku zachowała się jedna z nich. Dokładny napis na zachowanej płycie brzmi: „Pamięci Druhów Sokołów oraz tych mieszkańców Nowego Bródna i Pelcowizny którzy ofiarnie życie swe oddali za Polskę w czasie wojny wszechświatowej cześć składają Sokoli i współmieszkańcy”. Po wojnie rzeźba sokoła, a także dwie pozostałe tablice zostały zerwane. Po 1989 kilkukrotnie podejmowano próby renowacji pomnika. Starania zostały zwieńczone w 2021 r. Ponowne odsłonięcie nastąpi niemal w 100. rocznicę pierwszego odsłonięcia monumentu. W trakcie tej uroczystości złożone zostaną kwiaty, a asystę honorową zapewni Naczelna Komenda Polowych Drużyn Sokolich.
Następnie uroczystości przeniosą się do Muzeum Niepodległości, z którym Związek Towarzystw Gimnastycznych „Sokół” w Polsce współpracuje od 30 lat. O godz. 12.00 w holu Muzeum Niepodległości będzie miał miejsce wernisaż wystawy „Niepodległość po wielkopolski”. Wystawa opowiadać będzie o Powstaniu Wielkopolskim z lat 1918-1919, ze szczególnym uwzględnieniem w nim roli druhów Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”.
O 12.10 na sali konferencyjnej będzie miało miejsce wręczenie odznaczeń zasłużonym członkom „Sokoła” z całego kraju. W gronie tym znajdą się również przedstawiciele TG „Sokół” w Winnipeg, którzy przylecą na uroczystości aż z środkowej Kanady.
Po ceremonii wręczenia odznaczeń będzie miała miejsce prezentacja Narodowego Centrum Sokolstwa. Projekt przedstawią druhowie TG „Sokół” z Zakopanego. W powstającym Narodowym Centrum Sokolstwa na blisko 6000 m2 znaleźć się mają m.in. strzelnica, przestrzenie warsztatowe, treningowe, wykładowe i noclegowe. W skład kompleksu wejdą również w pełni wyposażone: sala kinowo-teatralna na 360 osób i kameralna sala kinowa na 60 osób. Całość zlokalizowana będzie w dwóch budynkach o kubaturze blisko 20 000 m3. Za realizację projektu odpowiedzialne jest Towarzystwa Gimnastyczne „Sokół” Gniazdo w Zakopanem.
Po oficjalnych częściach uroczystości przewiduje się okolicznościowy poczęstunek przy kawie.