W najbliższą sobotę 26 września 2020 r. pod Pomnikiem Czynu Zbrojnego Polonii Amerykańskiej w Warszawie odbędą się obchody upamiętniające żołnierzy ochotników Błękitnej Armii i wojny 1920 r. Współorganizatorem wydarzenia jest Związek Towarzystw Gimnastycznych „Sokół” oraz Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Warszawie. Wydarzenie zostało objęte Patronatem Honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy.
Asysta wojskowa
Uroczystości „W hołdzie ochotnikom żołnierzom Błękitnej Armii, ochotnikom roku 1920 i wszystkim, dla których walka o Polskę jest sprawą najważniejszą” odbędą się z udziałem Wojska Polskiego, orkiestry wojskowej i przygotowaną przez Grupę Historyczno-Edukacyjną „Szare Szeregi” wystawą sprzętu wojskowego z lat 20. Uroczystości rozpoczną się o godz. 11.30.
Sokoli ochtonicy
Zasługi „Sokoła” dla powodzenia akcji rekrutacyjnej są nie do przecenienia. Utworzenie Armii Hallera zapoczątkował dekret prezydenta Francji z 4 czerwca 1917 r., jednak gdyby nie liczni ochotnicy wywodzący się wprost z „Sokoła”, to idea powstania, tej najbardziej wartościowej jednostki Armii Polskiej, najprawdopodobniej by nie przetrwała.
Dzięki wielkiemu wysiłkowi Polonii i Polaków udało się do kwietnia 1919 r. pod dowództwem gen. Józefa Hallera zorganizować 70 tys. oficerów i żołnierzy. Błękitna Armia była najlepiej wyposażoną jednostkę polską w okresie wojny polsko-bolszewickiej. Posiadała czołgi, samoloty, wojska inżynieryjne, instrukcyjne, kawalerię, artylerię, szpitale polowe, jednolite umundurowanie (niebieskie mundury francuskie) i pełne uzbrojenie, które dostarczyli Francuzi. Nie bez znaczenia było bardzo wysokie morale ochotników.
Plakat zachęcający do wstępowania w szeregi Błękitnej Armii
Błękitna Armia przywiozła do Polski taką ilość broni i materiałów wojskowych, że mogła z powodzeniem zaopatrzyć milionową armię. Przywieziono ok. 700 tys. karabinów, 4 tys. dział ciężkich, polowych i moździerzy, a także kilka tysięcy karabinów maszynowych, 250 czołgów, 3,5 tys. pojazdów mechanicznych, 7 w pełni wyposażonych eskadr lotniczych ze szkołą pilotów, mechaników i parkiem lotniczym, 10 pociągów pancernych, ogromne ilości amunicji, mundurów i butów, 7 w pełni wyposażonych szpitali, warsztatów wojskowych itp. Całość przetransportowano do przy pomocy ponad 300 wagonów pociągowych w 1919 roku – jak można przeczytać na stronie obserwatora politycznego.