W Muzeum Okręgowym w Lesznie zakończyła się renowacja przedwojennego sztandaru TG „Sokół”!

12 grudnia 2022 r. w siedzibie muzeum odbyło się spotkanie promocyjne, podczas którego został zaprezentowany zakonserwowany sztandar. W spotkaniu na zaproszenie dyrektor Kamili Szymańskiej udział wzięli członkowie Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Lesznie. W następnych dniach odbyły się wydarzenia towarzyszące przygotowane przez muzeum z Leszna, m.in. zajęcia plastyczno-tkackie dla szkół, związane z sztandarem TG „Sokół” Leszno oraz prelekcje nt. historii Leszna i TG „Sokół” Leszno. W związku z zakończeniem prac odbyła się również premiera krótkiego filmu o historii TG „Sokół” w Lesznie.

Sztandar Towarzystwa Gimnastycznego Sokol w Lesznie, na awersie symbol Towarzystwa – sokol, na rewersie popiersie Tadeusza kosciuszki; XX wiek; material, haft; szer. 62,5 cm x dl. 90 cm; Muzeum Okregowe w Lesznie; MLH2438

Sztandar po konserwacji jest już dostępny na wystawie stałej w muzeum, poświęconej historii Leszna, w siedzibie muzeum przy ul. G. Narutowicza 31.

Stan sztandaru Towarzystwa Gimnastycznego Sokół Leszno (nr inw. MLH 2438) przed konserwacją był bardzo zły. Obiekt przeleżał w czasie okupacji w ziemi w metalowym pojemniku 6 lat, gdzie był narażony na wilgoć i pleśń, a jego metalowe fragmenty na korozję. Przed 1979 r. płat był poddawany zabiegom renowacyjnym, jednakże efekt tych prac był ciągle niezadowalający.

Ze względu na bardzo zły stan zachowania sztandaru, podstawowym celem było przeprowadzenie prac konserwatorskich, a co za tym idzie, powstrzymanie dalszej destrukcji obiektu. Poprzez m.in. oczyszczenie, wzmocnienie płatu tkaniną dublującą oraz usunięcie wtórnych dodatków sztandar odzyskał dawną świetność, dzięki czemu będzie eksponowany na wystawie stałej obrazującej dzieje Leszna pt. „Na styku światów. Historia Leszna od XVI do XX wieku.”

szer. 62,5 cm x dł. 90 cm; tkanina, szycie, haft; 1923 rok; autor nieznany; Muzeum Okręgowe w Lesznie; MLH2438

Muzeum Okręgowe w Lesznie otrzymało dofinansowanie w łącznej kwocie 48.000 zł, z czego 36.000 zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu: „Wspieranie działań muzealnych”. Nazwa własna programu brzmi: „Konserwacja sztandaru ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Lesznie”, oraz 12.000 zł pochodzących z budżetu Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Źródło: http://www.muzeum.leszno.pl/strona_PL/archiwa/10978

Zostaw komentarz

komentarzy