W Poznaniu rozpoczęły się uroczystości związane z 97. rocznicą wybuchu Powstania Wielkopolskiego!

W piątek, 18 grudnia 2015 r. w Zespole Szkół Salezjańskich w Poznaniu odbył się apel z okazji nadchodzącej 97. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Brali w nim udział przedstawiciele Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” Poznań-Rataje.

2

Apel rozpoczął się od odśpiewania „Mazurka Dąbrowskiego”. Następnie głos zabrała uczennica Zespołu Szkół Salezjańskich. Po niej głos zabrali Sokoli z Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Poznaniu – Gniazdo Rataje im. Franciszka Ratajczaka. W swoim wystąpieniu wspomnieli m.in. o przyjeździe Ignacego Paderewskiego do Poznania i jego eskorcie złożonej z sokolich druhów (o czym pisaliśmy niedawno na łamach naszego portalu), a także ogólnym wkładzie Sokolstwa w pozytywne rozstrzygnięcie Powstania, które wybuchło 27 grudnia 1918 r.

1

Warto zaznaczyć, że specjalnie na tą okazje Sokoli przywdziali sokole mundury – czamary. Kolejnym punktem apelu był krótki film o Powstaniu Wielkopolskim stworzony przez uczniów Zespołu Szkół Salezjańskich. Całe wydarzenie zostało zakończone przez uczennice podsumowaniem przebiegu zwycięskiego patriotycznego zrywu oraz modlitwą w hołdzie Powstańcom.

dh Jan Piechota

Zostaw komentarz

komentarzy