W Rzeszowie odsłonięto tablicę poświęconą TG „Sokół”!

Po 74 latach tablica poświęcona Towarzystwu Gimnastycznemu „Sokół” w Rzeszowie wróciła na swoje miejsce.

Uroczystości odbyły się przy udziale Wojewody Podkarpackiego Ewy Leniart, Zastępcy Prezydenta Miasta Rzeszowa Krystyny Stachowskiej, Dyrektora Teatra im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie Jana Nowary, przedstawiciela Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla, zaproszonych gości oraz delegacji gniazd sokolich z Polski na czele z druhem Damianem Małeckim, prezesem Związku Towarzystw Gimnastycznych „Sokół” w Polsce.

Delegaci gniazd oraz zaproszeni goście przed tablicą

Uroczystości odbyły się w roku jubileuszowym gniazda TG „Sokół” w Rzeszowie (135-lecie powstania). Obchody poprzedziła Mszą Św. w Kościele Farnym. Po uroczystym odsłonięciu tablicy, którą poświęcił ją ksiądz Jan Szczupak, miały miejsce okolicznościowe przemówienia prezesa gniazda prof. Stanisława Zaborniaka oraz prezesa Związku Damiana Małeckiego, który przekazał gościom srebrną monetę okolicznościową z motywem sokoła wybitą przez NBP w 2017 r. W uroczystościach wzięli udział druhowie TG „Sokół” z Ropczyc z prezesem Ryszardem Kapałą na czele oraz TG „Sokół” w Sanoku na czele z druhem Bronisławem Kielarem. Związek reprezentował prezes oraz Sekretarz Generalny druhna Halina Cichocka-Nowak.

Druh prof. Stanisław Zaborniak

W drugiej części uroczystości, która odbyła się w gmachu Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego, sokoli druhowie odebrali przyznane im odznaczenia państwowe oraz wyróżnienia. Wśród nich medale 100-lecia Odzyskanej Niepodległości, przyznane przez Prezydenta RP otrzymali druhowie prof. Andrzej Nowakowski i dr Grzegorz Bielec oraz prof. dr hab. Agnieszka Mirkiewicz. Odznaczenia wręczone zostały przez Wojewodę Ewę Leniart. Ponadto Pani Wojewoda nagrodziła wszystkich 18 reprezentantów kadry narodowej z TG „Sokół” w Rzeszowie, którzy wywalczyli 8 złotych i 4 srebrne medale Mistrzostw Świata oraz tytuły „Over-All World Champion” i drużynowe Mistrzostwo Świata 4 września w Kłajpedzie w składzie:

 1. Iga Szybist
 2. Vladysława Frolova
 3. Milena Żołnowska
 4. Hania Dolot
 5. Oliwia Pomianek
 6. Weronika Pastuła
 7. Maksymilian Stalec
 8. Gabriela Hanus
 9. Julia Sycz
 10. Amelia Traciak
 11. Antonina Samuś
 12. Kamila Warchoł
 13. Liliana Polechońska
 14. Aleksandra Górska
 15. Sara Górska
 16. Magdalena Ziaja
 17. Aleksandra Drabicka
 18. Kinga Ożóg
Odznaczeni członkowie sekcji TG „Sokół” w Rzeszowie

Ponadto wyróżnienie z rąk Prezesa i Wiceprezesa Związku za całokształt działań na rzecz Sokolstwa Polskiego otrzymał Druh Prezes prof. Stanisław Zaborniak.
Tablicę na budynku sokolni ufundował Związek Towarzystw Gimnastycznych „Sokół” w Polsce, TG „Sokół” w Zakopanem, Grzegorz Bielec oraz Andrzej Nowakowski.

GB/DM

Zostaw komentarz

komentarzy