W Rzeszowie zaprezentowano monetę NBP upamiętniającą powstanie „Sokoła”!

1 lutego w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie odbyła się prezentacja monety okolicznościowej wybitej z okazji 150. rocznicy powstania Towarzystwa Gimnastycznego ?Sokół? wydanej przez Narodowy Bank Polski. Na uroczystość zjechali przedstawiciele „Sokoła” z całego kraju.

Delegaci gniazd sokolich na uroczystościach

Prezentacja

Srebrna dziesięciozłotówka upamiętniająca 150. rocznicę powstania Towarzystwa Gimnastycznego ?Sokół? jest dostępna we wszystkich oddziałach NBP od 27 stycznia. Moneta została uroczyście zaprezentowana podczas uroczystości przygotowanej wspólnie przez Narodowy Bank Polski Oddział Okręgowy w Rzeszowie i Muzeum Okręgowe w Rzeszowie. Okolicznościowy wykład na temat historii TG „Sokół” wygłosiła dr Agnieszka Mirkiewicz z Uniwersytetu Rzeszowskiego. Uroczystość wzbudziła ogromne zainteresowanie miejscowych mediów.

Jak zwykle przy takich okazjach, działacze sokoli wykorzystali uroczystość do rozmów na temat ogólnopolskich obchodów 150-lecia organizacji. Poruszono także kwestie związane z funkcjonowaniem organizacji w przyszłości. Prezentacja monety była inauguracją obchodów 150-lecia organizacji.

Historia

Przed wojną ?Sokół? miał ok. 90 tysięcy członków skupionych w blisko 850 gniazdach. Po II wojnie światowej władze komunistyczne zdelegalizowały działalność Towarzystwa, które ostatecznie zostało reaktywowane w 1989 r., a rok później zarejestrowane przez sąd. Dziś w Polsce i za granicą działa ponad 70 gniazd Towarzystwa Gimnastycznego ?Sokół? prowadzących działalność sportową, kulturalną i patriotyczną.

dm

Zostaw komentarz

komentarzy