Wielkopolski pociąg do niepodległości

Tegoroczne obchody 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego obfitowały w wiele wydarzeń o charakterze lokalnym i wojewódzkim. Jednak dla „Sokoła” do najważniejszych zaliczyć można ponowny Pochód na Polski Sejm Dzielnicowy, który odtworzono niemal równo po 100 latach, a także udział przedstawiciela Związku Towarzystw Gimnastycznych „Sokół” w Polsce w osobie prezesa Damiana Małeckiego w debacie zorganizowanej przez Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Poznaniu.

Poczet sztandarowy „Sokoła” na czele Pochodu na Polski Sejm Dzielnicowy w Poznaniu. Na czele maszeruje prezes Związku druh Damian Małecki, za nim idą druh Rafał Guciński (chorąży sztandaru) oraz Halina Cichocka-Nowak i Dariusz Przybylski. Poznań, 2 grudnia 2018

Z okazji 100-lecia wybuchu zwycięskiego 27 grudnia 2018 r. delegacja ZTG „Sokół” złożyła wieniec pod Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich w Poznaniu. W uroczystościach tych wziął udział Prezydent RP Andrzej Duda.

Wcześniej ukazał się okolicznościowy artykuł na temat roli Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Powstaniu Wielkopolski, który na łamach „Wielkopolskiego Powstańca” opublikowało Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919. O „Sokole” można także usłyszeć w programie Lustra Historii, który został zrealizowany przez TVP3 Poznań. Nie mniej ciekawy był przejazd wielkopolskiego pociągu do niepodległości, w którym udział wzięli przedstawiciele „Sokoła” z Perkowa.

Program TVP3 Poznań o Powstaniu Wielkopolskim

W przejeździe udział wzięły sztandary: Związku Powstańców Wielkopolskich z Wolsztyna, Towarzystwa Powstańców i Wojaków 1919 -1923 w Kaszczorze, sztandar Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” z Perkowa z 1924 r., Poczet Sztandarowy Wielkopolskiej Chorągwi Związku Harcerstwa Polskiego i Sztandar Kola Łowieckiego „Diana” Wolsztyn.

W niezwykłym składzie, którego podróż odbyła się 13 października znalazł się miedzy innymi samochód pancerny „Poznańczyk” oraz lazaret polowy Armii Wielkopolskiej. Nie zabrakło też powstańców wielkopolskich i ich uzbrojenia. Dłuższe postoje mobilnej wystawy powstańczej odbyły się w Stęszewie, Grodzisku Wielkopolskim i Rakoniewicach. W części wojskowej prezentowane były umundurowania, wyposażenie i broń Powstańców Wielkopolskich z pierwszych dni walk oraz ubiory Armii Wielkopolskiej, a w jednym z wagonów zainscenizowany był lazaret polowy Armii Wielkopolskiej z oryginalnym wyposażeniem z okresu powstania.

Pociąg do niepodległości na stacji w Rakoniewicach

Rys historyczny Powstania Wielkopolskiego i omówienie prezentacji przedstawił lektor Piotr „Kruszyna” Kaźmierczak. Podczas postoju na stacjach lektor zapoznał uczestników z przebiegiem walk powstańczych na danym terenie. Był to również czas na obejrzenie powstańczej ekspozycji dla publiczności. Skład pociągu powstańczego uzupełniły zabytkowe wagony osobowe z grupami rekonstrukcyjnymi, prezentującymi różne środowiska, które zasiliły szeregi powstańcze.

Foto: rakoniewice.pl epoznan.pl
Źródło: gloswielkopolski.pl

Zostaw komentarz

komentarzy