Wielu działaczy „Sokoła” w całym kraju wystartuje w nadchodzących wyborach samorządowych, które odbędą się już 16 listopada. Na ich korzyść przemawia doświadczenie, troska o interes wspólny i bezgraniczne zaangażowanie, którym wykazali się na przestrzeni wielu lat. Jestem przekonany, że bez względu na to z jakiej partii lub komitetu wystartują, to rolę radnych, wójtów i burmistrzów wypełniać będą z największym zaangażowaniem i korzyścią dla wszystkich, stanowiąc wzór samorządowca dla innych. Tymczasem zachęcamy do przeczytania wywiadu z prezesem tarnowskiego ?Sokoła? Andrzejem Olejnikiem.
Z lewej Andrzej Olejnik
Andrzej Olejnik ? PTG ?Sokół ? Świat Pracy? powstało w 1995 r. w okresie lansowania mitu o dobrym życiu w okresie komunizmu , zawierającym się w haśle komuno wróć . Jako jeden z tych którzy znali realia PRL-u mamienie młodzieży hasełkami o przyjaznej komunie i przyjaznych ludziach z lewicy uznawałem za fałsz i szukałem sposobów na odtrutkę na te hasełka ówczesnego lidera tych środowisk A. Kwaśniewskiego. Namówiłem kilku kolegów z czasów działalności w nielegalnych strukturach Solidarności, aby założyć organizację która w XIX w. w okresie zaborów przygotowała grunt pod wolną Polskę. Zarejestrowaliśmy statut ?Sokoła?, dodaliśmy drugi człon w nazwie wpisując na stałe nazwę biuletynu który wydawaliśmy w stanie wojennym i w ten sposób powstał PTG ?Sokół ? Świat Pracy?.
Jakie bolączki dotykają nasz ?Sokół??
A.O. ? Samo założenie Towarzystwa nie spowodowało jego automatycznego rozwoju. Nikt nie oferował nam dachu nad głową czy środków na działalność. Skupiliśmy się na tym, co nie wymagało nakładów, czyli organizacji imprez na świeżym powietrzu, biegów i rajdów rowerowych, a także organizacji przeglądów poezji i pieśni patriotycznych. Jeżeli chodzi o ten ostatni element działalności, który wymieniłem to byliśmy prekursorami tego typu inicjatyw.
?Sokół? w Tarnowie żyje, proszę przedstaw Państwu inicjatywy Towarzystwa.
A.O. ? Podnieśliśmy też problem docenienia na nowo dr. Tadeusza Tertila, niegdyś Prezesa Towarzystwa i Burmistrza naszego miasta. Przez wiele lat organizowaliśmy też biegi sokole w Rocznice Niepodległości, do czasu aż nam organizacje tej imprezy odebrano ? na rzecz naszych konkurentów, którzy nie mając ambicji do pełnego rozwoju swoich młodych druhów, stali się pupilkami władz miejskich. Praca w Towarzystwie to praca nad charakterem, nad osobowością, nad osobistą sprawnością fizyczna i współdziałanie z innymi na rzecz ojczyzny. Praca nad budowaniem w sobie i bliskich postawy szczerego patrioty gotowego poświecić się w chwilach ważnych i w trudzie codziennego bytowania. Celem naszym jest umacnianie tej postawy w szkołach i na zajęciach pozalekcyjnych. Twarde wpisywanie się w lokalną społeczność.
Jest w Towarzystwie też inicjatywa Klubu Obywatelskiego
A.O. ? W 20-letniej prawie działalności na tarnowskim gruncie podejmowaliśmy już różne inicjatywy, a niektóre kontynuujemy. Oprócz turystyki rowerowej, już po raz 17-ty zorganizowaliśmy pielgrzymkę rowerową na Jasną Górę. Mamy Szkołę Biegania i Nording Walking, naszą dotychczasowa działalność można by zakwalifikować do dwóch dziedzin : sport i działalność oświatowo-kulturalna. Zauważyłem jednak, że te dwie dziedziny działalności nie zamykają całego potrzebnego wachlarza potrzeb, ale też i możliwości. W tym roku w Tarnowie i w całej Polsce obchodziliśmy 25. rocznice pierwszych częściowo wolnych wyborów, które Organizowały Komitety Obywatelskie Solidarność. Tak sie składa, że 25 lat temu byłem jednym z czterech osób, które inspirowały powstanie ich na terenie województwa tarnowskiego. Dzisiaj to już historia ale bardzo ważna. Doświadczenia z tych komitetów oraz wcześniejsze doświadczenia Towarzystw Sokolich zaangażowanych w lokalne samorządy próbuje zogniskować w Klubie Obywatelskim Sokoła powstałym w tym roku w naszym Towarzystwie.
Celem tego klubu jest promowanie postaw obywatelskich, i patriotycznych, i w miarę możliwości wpływanie na poziom dysputy na sprawy publiczne. Osobiście irytuje mnie i na pewno nie tylko mnie brak konkretnych projektów osób obiegających się piastowanie publicznych urzędów. Bazowanie na hasłach, retuszowanych wizerunkach własnych profili i braku projektów kandydatów do władzy. Zalążek naszego klubu w tym roku zorganizował dwie akcje; Jedną pod Radą miasta i Urzędem Miejskim pod hasłem BIEDA, BEZROBOCIE , BRAK PERSPEKTYW ? petycje złożyliśmy na ręce Przewodniczącego Rady Miejskiej i zastępcy Prezydenta Miasta Tarnowa. Natomiast druga akcja to DEBATA z Kandydatami na fotel Prezydenta Tarnowa. Obie akcje miały na celu zwrócić uwagę mieszkańców na problemy, które nas trapią i sposoby ich rozwiązania.
Kochamy Tarnów, Andrzej zrobimy wszystko by ?Tarnów był dumny ze swoich mieszkańców?, a my z Tarnowa.
A.O. ? Tarnów to piękne miasto, gdzie mogłoby się żyć wspaniale, ani za wielkie, ani za małe, mogłoby być miastem przyjaznym mieszkańcom, gdyby nie parę, ale po pierwsze brak pracy i perspektyw konieczne jest by możliwości zatrudnienia dla młodych ludzi się znalazły. Marna klasa polityczna, nie wymagająca od siebie za wiele. I mieszkańcy miasta, którzy zamiast zawalczyć o miasto o jego rozwój, często wybierają ucieczkę, wyjazd jako remedium na nierozwiązane problemy. A tu potrzeba zgromadzić projekty, określić cele, a przede wszystkim mieć wizję jakie Tarnów może mieć miejsce na mapie naszego kraju. I wolę realizacji przyjętych zamiarów!
Dziękuję.
Wywiad przeprowadził Krzysztof Jasiewicz
Źródło: krzysztofjasiewicz.pl