Zakopiański „Sokół” podsumowuje działania

„Edukacja dla bezpieczeństwa” i „Ze szkoły do wojska” – tak nazywają się dwa projekty zrealizowane przez Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” Gniazdo w Zakopanem, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Uczestnicy zebrania. Od lewej druhowie: Adam Zaleski, Tadeusz Szostak, trzeci od lewej Kazimierz Murasiewicz

Na spotkaniu podsumowującym projekty spotkali się członkowie Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” Gniazdo w Zakopanem oraz instruktorzy Tatra Shooting Academy. Łącznie przeszkolono ponad 720 osób z ternu powiatu tatrzańskiego. W bezpłatnych zajęciach uczestniczyły szkoły podstawowe i licealne, a także mieszkańcy powiatu. Wystrzelono ok. 7000 szt. amunicji, zrealizowano ponad tysiąc osobostrzelań, zrealizowano ponad 75 godzin szkoleniowych. Nad bezpieczeństwem czuwało 7 instruktorów i wolontariusze. W ramach opracowanego przez TG Sokół programu, uczono pierwszej pomocy, samoobrony, zasad bezpieczeństwa, a także promowano służby mundurowe.

Zadania publiczne adresowane były nie tylko do młodzieży uczącej się w szkołach podstawowych i licealnych z terenu powiatu tatrzańskiego, ale także do członków TG „Sokół” Zakopane oraz społeczności lokalnej. Miały one na celu organizację zajęć i szkoleń o charakterze sportowo-obronnym, poprawę sprawności fizycznej uczestników oraz przyczynienie się do podniesienia sprawności motorycznej, wydolności organizmu, a także do wytworzenia właściwych postaw oraz motywacji.

Zamierzeniem projektów było także przekazanie uczniom i dorosłym zagadnień z zakresu wojskowości, jak i nabycie podstawowych umiejętności wojskowych przez obywateli RP. Poprzez zabawę oraz sport zakopiański TG „Sokół” zaktywizował mieszkańców.

W podsumowaniu projektów uczestniczyli: Adam Zaleski wiceprezes TG „Sokół” Zakopane, Tadeusz Szostak naczelnik TG „Sokół” Zakopane, Kazimierz Murasiewicz wiceprezes ZTG „Sokół” w Polsce oraz instruktorzy z Tatra Shooting Academy – Łukasz Wiercioch i Marcin Dziadoń. Projekt współfinansowany był ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej i Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” Gniazdo w Zakopanem.

Ze względu na duże zainteresowanie planowane są kolejne edycje projektu.

Adam Zaleski

Uczestnicy szkoleń

Zostaw komentarz

komentarzy