Zmarł Sokół Druh Zygmunt Cyrek

W Zgierzu 5 sierpnia 2015 r., w wieku 91 lat, zmarł sokół Druh Zygmunt Cyrek, uczciwy, zacny i sumienny, wieloletni zasłużony działacz Towarzystwa Gimnastycznego ?Sokół? w Zgierzu. Do zgierskiego gniazda wstąpił jeszcze przed drugą wojną światową. W latach 1939 ? 1988 był członkiem konspiracyjnego Sokolstwa Zgierskiego i Łódzkiego. Jeszcze przed zawiązaniem się ogólnopolskich struktur sokolich w 1989 r. wspólnie z sokołami zgierskimi nawiązał współpracę z sokołami w Bydgoszczy, Krakowa i Łodzi. Po wznowieniu działalności Towarzystwa Gimnastycznego ?Sokół? w Zgierzu i zarejestrowaniu prawnym 7 lutego 1990 r., przez wiele lat pełnił odpowiedzialną funkcję sekretarza gniazda.

Cyrek_Zygmunt_Zgierz

druh Zygmunt Cyrek

Sekretarz gniazda

Był wzorem sekretarza gniazda, skrupulatnie prowadził dokumentację. Autor niezliczonych zapisków kronikarskich dotyczących całego Sokolstwa Polskiego, opracował wielotomowe kroniki ?Sokoła? zgierskiego. Zajmował się też historią regionalną i historią swojego rodu. Był współorganizatorem niezliczonych imprez patriotycznych, narodowych, katolickich i sportowych ?Sokoła? zgierskiego, uczestniczył w wielu imprezach sokolstwa krajowego, np. w ?IX. Zlocie Sokolstwa Polskiego ? Bydgoszcz 2000?. Pasją jego były spotkania z młodzieżą w Zgierzu. Pisał komunikaty do prasy zgierskiej, korespondował z ?Naszym Dziennikiem?, gdzie wysyłał sokole historyczne zdjęcia. Należał do Rodziny Radia Maryja, która była Mu niezwykle bliska sercu i ducha. Zawsze był pogodny, serdeczny i otwarty na druhów sokolich, wspomagał słabych, pomagał wszystkim, którzy Go o to prosili.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Delegacje gniazd sokolich

Codzienna praca sokola

Łączył Brać Sokolą, nie dzielił. Bardo dużo społecznie pracował dla sokolstwa. Wiedział doskonale jakiego trudu i znoju wymaga rzetelna, codzienna praca sokola. Jego niezwykle merytoryczne, serdeczne spostrzeżenia i oceny zawsze wpływały krzepiąco na ducha innych Braci Sokolich. Znał doskonale dzieje i ideę Sokolstwa Polskiego. Spełniał doskonale X Przykazań Sokolstwa Polskiego, realizował je w swoim codziennym, pobożnym  życiu. Po Jego odejściu do Boga, należy szczególnie i mocno podkreślić, że to właśnie III. Przykazanie Sokole w sposób najbardziej wymowny określa Druha Zygmunta. Przypomnę je tutaj:

?Będziesz pamiętał zawsze i wszędzie, kimkolwiek jesteś i czemkolwiek się trudzisz, żeś Sokół, a Sokół – to uczciwość, zacność i sumienność w spełnianiu tego, co Ci dano. Albowiem nie ten Sokołem jest co wrzeszczy na wszystkie strony świata: owom Sokół ja, ale ten i tylko ten, o którym powie choćby obojętny człek: znam ja Sokoła i szacunek dla niego mam?.

– Takim Druhem Sokolim był Druh Zygmunt Cyrek.

Sokoli Rycerz

Druh Zygmunt Cyrek w 135 lecie Sokolstwa Polskiego, podczas zebrania Sokolstwa Polskiego w Sali Rycerskiej na Jasnej Górze, uchwałą z dnia 25 maja 2002 r. nadano Mu tytułu RYCERZA za wierność idei sokolej i oddanie zasług dla Sokolstwa Polskiego i niepodległości Rzeczpospolitej. Zgodnie z ideą sokolego Zakonu Rycerskiego przyznano Mu RYNGRAF, wzorowany na złożonym w kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej w dniu 25 maja 2002 r. Ryngrafie ?W Hołdzie Maryi?.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Delegacje sokole nad grobem Druha Zygmunta Cyrek

Uroczystości pogrzebowe

Pogrzeb, poprzedzony Mszą Świętą, odbył się w Zgierzu dnia 11 sierpnia 2015 r. Druh Zygmunt Cyrek został pochowany w grobowcu rodzinnym w Zgierzu na cmentarzu rzymsko – katolickim pw. św. Józefa i św. Wawrzyńca. W pogrzebie uczestniczyła najbliższa rodzina, liczni mieszkańcy Zgierza, przedstawiciel Urzędu Miasta Zgierza i liczna Brać Sokola. Na ostatnie pożegnanie przybyły delegacje gniazd sokolich ze sztandarami z Bydgoszczy II, Czerwonaku ? Koziegłowy, Gniewkowa, Krakowa AGH, Kruszyna (gmina Sicienko), Poznania, Zgierza. Nad trumną mowy pożegnalne wygłosili druhowie: Andrzej Bogucki z Bydgoszczy i Kazimierz Głowacki ze Zgierza. Sokolstwo Polskie oddało nad trumną hołd sztandarami i odśpiewało hymn sokoli, Ospały i gnuśny zgrzybiały ten świat??.

Wieczny Odpoczynek Racz Mu Dać Panie A Światłość Wiekuista Niech Mu Świeci Na Wieki Wieków Amen!

Czołem mój Druhu! Drogi Przyjacielu!

Druh Andrzej Bogucki, Bydgoszcz, 12.08.2015 r.

Zostaw komentarz

komentarzy