Tablica upamiętniająca Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Zagórzu i jego członków odsłonięta!

W Zagórzu sanoccy Sokoli uczestniczyli w uroczystościach 3 Maja wraz ze swoim sztandarem. Tego dnia odsłonięta została tablica pamiątkowa, usytuowaną na ścianie frontowej Domu Kultury w Zagórzu, w którym dawniej mieścił się Dom Sokoła.

Przy odsłoniętej i poświęconej Tablicy od lewej: Andrzej Robel, Ryszard Wydrzyński, Zdzisław Skrzypczyk, Jacek Bielecki, Jerzy Skoczyński, Krzysztof Michalski, Maria Szałankiewicz-Skoczyński, Marian Osękowski, Teresa Koza, Bronisław Kielar

Tablica zawisła na gmachu budynku dzięki współpracy Miasta i Gminy Zagórz oraz „Sokoła” w Sanoku, które ufundowały tablicę. Na tablicy znalazły się m.in. nazwiska prezesów gniazda.

Podczas uroczystości można było również zobaczyć z bliska zabytkowy sztandar zagórskiego „Sokoła”, który po renowacji przechowywany jest w zagórskim Sanktuarium.

Sanoccy Sokoli z historycznym zagórskim Sztandarem (po konserwacji). Stoją od lewej druhny i druhowie: Bronisław KIelar, Jerzy Skoczyński, Teresa Koza, Barbara Milczanowska, Małgorzata Buczek, Maria Szałankiewicz-Skoczyńska, Andrzej Robel, Zdzisław Skrzypczyk

Po oficjalnym odsłonięciu tablicy dalsza część obchodów miała miejsce w sali Domu Kultury (byłego Domu Sokoła), gdzie po odśpiewaniu hymnu „Sokoła” dh prezes Bronisław Kielar wręczył Złote Honorowe Odznaki „SOKÓŁ SANOK” dla: Burmistrza Zagórza, Ernesta Nowaka i dyr. MGOKiS Edwarda Mąki. Historię Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Zagórzu przedstawiła dh. Małgorzata Buczek, uwzględniając opracowanie dh. Anny Sebastiańskiej.

Historia Towarzystwa Gimnastycznego Sokół w Zagórzu

Zagórski Sokół powstał w 1894 roku i od momentu utworzenia stał się ostoją polskości, krzewicielem kultury fizycznej oraz propagatorem oświaty. Jego utworzenie w znacznym stopniu przyczyniło się do rozbudzenia życia społecznego i kulturalnego w Zagórzu i okolicy. Zagórskie gniazdo Sokoła skupiało głównie urzędników i funkcjonariuszy kolejowych, robotników kopalni z Tarnawy oraz włościan.

Celem organizacji było łączyć poszczególne warstwy społeczne i niwelować występujące między nimi różnice na wielu płaszczyznach. Ideą Sokoła było jednoczenie przedstawicieli różnych narodowości i wyznań. Z każdym rokiem przebywało członków organizacji. W 1895 miała ona 53 członków, w 1912 roku 94, a w 1931 107 Druhów i 76 druhen. Liczba uczestników świadczyła dobitnie o jej popularności.

Zdjęcia: Teresa Koza, Edward Mąka, Bronisław Kielar
Źródło: www.sokolsanok.pl

Zostaw komentarz

komentarzy