Wielkie sokole święto, czyli XI Zlot Sokolstwa Polskiego! [nasza relacja]

XI Zlot Sokolstwa Polskiego, który odbył się w Brodnicy w dniach 19-22 czerwca 2025 r. okazał się wielkim sukcesem, którego Sokolstwo Polskie nie widziało od lat! Do Brodnicy zjechali przedstawiciele gniazd sokolich z całej Polski, ale także z USA, Kanady, Słowenii, Litwy i Austrii. Całe wydarzenie odbywało się pod patronatem objęte patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

19 czerwca 2025 – pierwszy dzień zlotu

XI Zlot Sokolstwa Polskiego, nazwany Zlotem Chrobrowskim, rozpoczęło otwarcie wystawy pt. „Ramię krzep – Ojczyźnie służ. Historia Sokolstwa Polskiego w Ameryce” w Bramie Chełmińskiej, będącej siedzibą Muzeum w Brodnicy. Ekspozycja została przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej (IPN) we współpracy z Muzeum w Brodnicy. Na wystawie zaprezentowane zostały unikalne artefakty, takie jak plakaty, trofea sportowe, przyrządy gimnastyczne oraz bębny doboszy, wzbogacone o interaktywne pulpity i projekcje multimedialne. Gościem specjalnym wernisażu być Timothy Kuzma, prezes Polish Falcons of America, organizacji, która kilka lat wcześniej przekazała zbiory z USA do Polski. Na otwarciu wystawy głos zabrali dyrektor Muzeum w Brodnicy Bartosz Markuszewski, prezes Damian Małecki, Grzegorz Trzyna.

Wernisaż swoją obecnością zaszczycili ponadto senator Ryszard Bober, poseł Zbigniew Sosnowski, dyrektor Archiwum IPN Marzena Kruk, współautor wystawy Grzegorz Trzyna, dyrektor OSiR w Brodnicy Łukasz Natański, Burmistrza Brodnicy reprezentował Marian Chwiałkowski.

Kluczowym punktem tego dnia zlotu była uroczysta Akademia w Pałacu Anny Wazówny, która rozpoczęła się o godz. 18.00. Uroczystą akademię rozpoczął program artystyczny przygotowany przez grupę Fit Kid TG „Sokół” w Brodnicy, po którym wystąpił kwartet w składzie: skrzypce Barbara Hołysz i Klara Stybor z rodzicami Jacek Stybor i Wojciech Hołysz (gitara i fortepian). Następnie zgromadzonych przywitał prezes ZTG „Sokół” w Polsce druh dr Damian Małecki.

Mam wielką przyjemność otworzyć akademię XI Zlotu Sokolstwa Polskiego w Brodnicy. Zebraliśmy się dzisiaj, aby nie tylko uhonorować nasze wielkie dziedzictwo, ale także spojrzeć w przyszłość i przypomnieć, dlaczego „Sokół” tak skutecznie od ponad półtora wieku kształtuje ducha i ciało Polaków oraz dlaczego dziś jest nam potrzebny bardziej niż kiedykolwiek – rozpoczął druh Małecki.

Historia „Sokoła” to przede wszystkim opowieść o ciężkiej i skutecznej pracy dla Polski. Nasz ruch, który powstał w czasach zaborów, odegrał kluczową rolę w walce o niepodległość. „Sokół” był kolebką harcerstwa, inspirując Andrzeja Małkowskiego do stworzenia ruchu. W Powstaniu Wielkopolskim i Powstaniach Śląskich członkowie „Sokoła” stawali na pierwszej linii, organizując pierwsze oddziały powstańcze. To z naszych szeregów wywodzili się twórcy Błękitnej Armii generała Hallera, która walczyła o wolną Polskę na frontach I wojny światowej. „Sokół” kształtował też polski sport, tworząc podwaliny pod organizacje lekkoatletyczne i gimnastyczne, a jego gniazda były kuźnią talentów, które przynosiły chwałę ojczyźnie, tak w Polsce, jak i za granicą. Każde z tych dokonań to dowód, że „Sokół” był nie tylko ruchem fizycznym, ale także duchem narodu.


„Sokół” nigdy nie był i nie jest organizacją zanurzoną w martyrologii, lecz ruchem, który z dumą celebruje największe polskie zwycięstwa. Od Bitwy pod Grunwaldem po Cud nad Wisłą, od sukcesów powstańczych po triumfy polskiego sportu. Nasze gniazda zawsze były miejscem, gdzie kultywowano chwałę naszych narodowych osiągnięć. Propagujemy ducha zwycięstwa, wiarę we własne siły i przekonanie, że nawet w najtrudniejszych chwilach dzięki jedności możemy osiągać rzeczy wielkie. Mam wielką nadzieję, że ta postawa będzie nas także inspirować do działania w przyszłości.


Dziś, w wolnej Polsce, jakże przecież niedoskonałej, stoimy na fundamencie tej wielkiej tradycji, z oczami zwróconymi ku współczesnym wyzwaniom. Wojna tocząca się u naszych granic przypomina, jak szybko stabilność może ustąpić miejsca chaosowi. Rosnące napięcia międzynarodowe stawiają przed nami pytania o naszą rolę w świecie oraz przyszłość Polski. „Sokół” nigdy nie uchylał się od tej odpowiedzialności. Kiedy inni wahali się, my wzywaliśmy do czynu i ciężkiej pracy.
Nie baliśmy się iść pod prąd, gdy niektórzy patrzyli na nasze wysiłki w szkoleniu kadr dla wojska i policji nieprzychylnym okiem, my wiedzieliśmy, że przygotowanie fizyczne i wojskowe to podstawa bezpieczeństwa naszego państwa. Czas pokazał, że mieliśmy rację.


Jednocześnie, z szacunkiem dla prawdy historycznej, przypominaliśmy o polskich ofiarach na Wołyniu, bo pamięć o przeszłości jest fundamentem naszej tożsamości. To właśnie „Sokół” potrafił łączyć współczucie z odpowiedzialnością, kiedy wspierał wojennych uchodźców, a następnie apelował o upamiętnienie niewinnie pomordowanych. W świecie, w którym wartości bywają podważane my udowodniliśmy, że pozostajemy strażnikami zasad, które nigdy nie tracą na aktualności.


Nie ulega wątpliwości, że współczesna Polska zmaga się z wyzwaniami, które wymagają od nas nowego spojrzenia. Spadek sprawności fizycznej wśród młodych ludzi to nie tylko problem zdrowotny, ale zagrożenie dla przyszłości narodu. W dobie technologii, gdy ekran zastępuje aktywność, „Sokół” przypomina, że siła fizyczna i dyscyplina są fundamentem zdrowego stylu życia. Jednocześnie nasz ruch jest na wskroś nowoczesny, sięgamy przecież po najnowsze technologie, by wspierać szkolenia, edukację i budowanie tożsamości. Staramy się, tak jak nasi przodkowie, łączyć tradycję z nowoczesnością, pokazując, że można być wiernym korzeniom, patrząc równocześnie w przyszłość.


W coraz bardziej zatomizowanym społeczeństwie, gdzie więzi międzyludzkie słabną, „Sokół” odgrywa szczególną rolę. Nasze gniazda to nie tylko miejsca ćwiczeń. Dla wielu z nas „Sokół” to druga rodzina. Dla niektórych, nawet pierwsza, która daje poczucie przynależności i celu. Wierzę, że dla przyszłych pokoleń również będzie pełnić tę rolę.


Dla uczestników naszego zlotu przygotowaliśmy bogaty program, który łączy tradycję z duchem współczesności. Zapraszamy na dwie wyjątkowe wystawy, prezentujące historię i dziedzictwo ruchu sokolskiego, które pozwolą zgłębić jego znaczenie dla Polski i świata. Ulicami miasta przejdzie jutro uroczysta parada, będąca wyrazem jedności i dumy członków „Sokoła” z polskości. Organizujemy także okolicznościową konferencję naukową, podczas której badacze z kraju i zagranicy podzielą się refleksjami nad przeszłością i przyszłością sokolstwa. Nie zabraknie zawodów sportowych, które podkreślą siłę, sprawność i ducha rywalizacji, tak bliskie ideałom naszego ruchu.
Niech ta dzisiejsza akademia będzie wezwaniem do działania, do wspólnych ćwiczeń ciała i wzmacniania ducha, dzięki którym Polska będzie gotowa na wszelkie wyzwania jakie niesie za sobą przyszłość. Dziękuję Wam wszystkim za to, że jesteście częścią wielkiej sokolej rodziny.
Niech żyje Polska, Niech żyje „Sokół”! Czołem!
– mówił.

Głos zabrali także przedstawiciel Burmistrza Marian Chwiałkowski, dyrektor Archiwum IPN Marzena Kruk oraz Katarzyna Brózda, prezeska „Sokoła” w Brodnicy oraz komandor Zlotu. Po oficjalnych przemówieniach okolicznościowy podarunek Katarzynie Bróździe przekazali senator Ryszard Bober oraz poseł Zbigniew Sosnowski.

Po oficjalnych przemówienia i części artystycznej przyszedł czas na wręczenie Zaszczytnych Odznak Sokoła, i listów gratulacyjnych oraz Odznak Zlotowych. Decyzją Kapituły Zaszczytnej Odznaki Sokolej za wieloletnią działalność na rzecz Sokolstwa Polskiego. Za działalność sportową, patriotyczną i kulturalną wyróżnieni zostali:

Dha Halina Cichocka-Nowak (TG „Sokół” w Lesznie)
Dh Tomasz Jagodziński (TG „Sokół” w Warszawie)
Dh Andrzej Olejnik (PTG „Sokół Świat Pracy”)
Dha Lucyna Olejnik (PTG „Sokół Świat Pracy”(
Dh Marek Sokołowski (TG „Sokół” w Rymanowie)
Dha Elżbieta Nadziakiewicz (TG „Sokół” w Rymanowie)
Dh Kazimierz Cetnarski (TG „Sokół” w Rymanowie)
Dha Anna Panek (TG „Sokół” w Ropczycach)


Dh Waldemar Wilk (TG „Sokół” w Ropczycach)
Dh Ryszard Kapała (TG „Sokół” w Ropczycach)
Dh Wojciech Zrayko (TG „Sokół” w Pułtusku)
Dha Małgorzata Behounek (TG „Sokół” w Zakopanem)
Dh Tadeusz Szostak (TG „Sokół” w Zakopanem)
Dha Joanna Wajs-Buczyńska (TG „Sokół” w Zakopanem)
Dh Leszek Behounek (TG „Sokół” w Zakopanem)
Dha Bożena Szostak (TG „Sokół” w Zakopanem)
Dh Jerzy Piotr Krakowski (PTG „Sokół 1893” Mielec)

W imieniu odznaczonych głos zabrała dha Joanna Wajs-Buczyńska.

Nagrody, wyróżnienia i pamiątkowe odznaki zlotowe odebrali również druhowie TG „Sokół” z Brodnicy, najbardziej zaangażowani w przygotowanie zlotu. oraz zaproszeni goście. Odznaki otrzymali także zaproszeni goście.

Po wręczeniu nagród miał miejsce występ Zespołu Regionalnego im. Anny Markiewicz z Bukówca Górnego, który dał popis tańców ludowych kultywowanych w swojej miejscowości. Występ zespołu został nagrodzony gromkimi brawami.

Po części artystycznej przyszedł czas na ogłoszenie wyników konkursu artystycznego, które przedstawili druhowie gniazda TG „Sokół” w Ropczycach Waldemar Wilk oraz Anna Panek:

Kategoria SŁOWO
I miejsce: Kornelia Kulka (Brodnica) – za wiersz pt. „Sportowiec na wzór Sokoła”
II miejsce: Karol Szpara (Paszczyna, pseudonim: Szpon) – za wiersz pt. „W Lwowie
wszystko się zaczęło”
III miejsce: Ksawier Sikora (Ropczyce, pseudonim: Ksawier) – za wiersz pt. „Skrzydła
Sokoła”
Wyróżnienie I: Wojciech Ozga (Gniewkowo) – za wiersz pt. „Siła Sokoła”
Wyróżnienie II: Amelia Stec (Lubzina, pseudonim: Lilith) – za wiersz pt. „Wychowani w
Sokole”
Dodatkowe wyróżnienie: Weronika Wolanin (Sanok) – za pracę pt. „Pamiętnik Polskich
Sokołów”
Dodatkowe wyróżnienie: Igor Wilk (Ocieka) – za wiersz pt. „Wzlecieć jak Sokół”

Kategoria OBRAZ
I miejsce: Amelia Sąsiadek (Ropczyce) – za pracę w kategorii 'Obraz’
II miejsce: Julia Koniecko (Góra Ropczycka) – za pracę w kategorii 'Obraz’
III miejsce: Daria Walczyk (Wielopole Skrzyńskie) – za pracę w kategorii 'Obraz’
Wyróżnienie I: Krzysztof Święch (Szkodna/Zagorzyce, pseudonim: Kris) – za pracę w
kategorii 'Obraz’
Wyróżnienie II: Katarzyna Nosal (Niedźwiada, pseudonim: Leśniczka) – za pracę w
kategorii 'Obraz’

Kategoria FILM
I miejsce: Szkoła w Rymanowie – za film pt. „Sokół”
II miejsce: Julia Biały (Tarnów) – za film pt. „Sokół – świat pracy”
III miejsce: Marek Leszczyński (Tarnów, pseudonim: Rokide) – za film w kategorii „Film”

Laureatka konkursu w kategorii słowo Kornelia Kulka odczytała napisany przez siebie wiersz osobiście.

Całą ceremonię prowadziła druhna gniazda brodnickiego.

Uroczystą akademię swoją obecnością zaszczyli: senator Ryszard Bober, poseł Zbigniew Sosnowski, starosta brodnicki Paweł Szramka, Dyrektor Archiwum IPN Marzena Kruk, Grzegorz Trzyna oraz prezeska honorowa TG „Sokół” w Brodnicy druhna Helena Szczepaniak.

20 czerwca 2025 r. – drugi dzień zlotu

W piątek, rozpoczął się drugi dzień Zlotu. Zainaugurowało go o 9.00 otwarcie wystawy plenerowej pt. „W jedności siła” przygotowanej przez IPN we współpracy z druhami Damianem Małeckim i Mateuszem Olejnikiem. Wystawa składa się z 18 plansz i obrazuje historię ruchu sokolego od lwowskich korzeni po czasy obecne. Na rynku w Brodnicy będzie prezentowana do końca września 2025, następnie będzie wystawiana w różnych miejscach Polski. Godzinę później, o 10.00 odprawiono Mszę św. w kościele farnym w intencji Sokolstwa, którą odprawił ks. Adam Kordek. Liturgię wzbogacili druhowie gniazda w Ropczycach na czele z druhem Ryszardem Kapałą.

Następnie na rynku w Brodnicy zebrało się Sokolstwo Polskie wraz z gośćmi. Orkiestra Wojskowa z Torunia odegrała hymn Polski, a poczet flagowy TG „Sokół” w Rymanowie wciągnął flagę na maszt. Po wciągnięciu flagi na maszt głos zabrał Marian Chwałkowski, po którym przemówił do zgromadzonych druh prezes Damian Małecki. Uroczystości na rynku zakończyła musztra paradna w wykonaniu TG „Sokół” z Rymanowa pod kierunkiem druha prezesa Kazimierza Cetnarskiego. Po przegrupowaniu odbyła się parada ulicami Brodnicy, zakończona na stadionie przy OSiR. Tam zlot otworzył druh prezes Damian Małecki.

Po oficjalnym otwarciu miejsce uroczyste nadanie ZTG „Sokół” w Polsce Krzyża Służby Niepodległości, który wręczyła prezeska Fundacji Walczącym o Niepodległość, Wyklętych, Pokrzywdzonych, Internowanych, Więzionych Agnieszka Hałaburdzin-Rutkowska. Odznaczenie zostało przyznane za krzewienie postaw patriotycznych, dyscypliny oraz pracę nad wzmacnianiem siły ciała i ducha wśród narodu Polskiego. Związek został tego dnia nagrodzony również medalem Czarnego Krzyża, który przekazał Łukasz Karol Uliasz, prezes stowarzyszenia Czarny Krzyż. Ponadto wręczone zostały Zaszczytne Odznaki Sokoła, które otrzymali druhowie:

Dha Alicja Psioda (TG „Sokół” w Dobrkowie)
Dh Józef Wolański (TG „Sokół” w Dobrkowie)
Dh Robert Gierałt (TG „Sokół” w Dobrkowie)

Następnie odbyły się pokazy gimnastyczne przygotowane przez TG „Sokół” w Brodnicy, które rozpoczęły pokazy wspólne, a kontynuowano piosenką gimnastyczną (TG „Sokół” Brodnica i TG „Sokół” Kowalewo Pomorskie), tańcem z wachlarzami (TG „Sokół” Brodnica), tańcem z flagą (TG „Sokół” Kowalewo Pomorskie), pokazami Aikido – Brodnicka Akademia Ruchu (TG „Sokół” Brodnica), pokazem taneczno-akrobatycznym (TG „Sokół” Brodnica), pokazem piramid (TG „Sokół” Brodnica), pokazem TG „Sokół” Rzeszów. Pokazy na stadionie zwieńczył pokaz strzelania dynamicznego w wykonaniu Komendy Głównej Polowych Drużyn Sokolich pod dowództwem druha komendanta Adama Burdzego oraz druhów Mateusza Derylaka i Sebastiana Burdzego. Na zakończenie pokazy utwór wokalny zaśpiewał druh Franciszek Gadzalski ze Stalowej Woli, który zaśpiewał pieśn polską z okresu powstania listopadowego pt. „Cześć polskiej ziemi”.

Po południu, w pałacu Anny Wazówny, zorganizowano międzynarodową konferencję popularnonaukową „Na skrzydłach sokolich podnośmy ten świat”, poświęconą historii światowego ruchu sokolego w setną rocznicę powstania Związku Sokolstwa Słowiańskiego (obecnie World Sokol Federation). Mówił o tym prezes ZTG „Sokół” w Polsce i World Sokol Federation druh Damian Małecki:

Spotykamy się dziś w Brodnicy podczas międzynarodowej konferencję popularno-naukowej pt. „Na skrzydłach sokolich podnośmy ten świat”, która zbiega się z XI Zlotem Sokolstwa Polskiego. Jest to wydarzenie szczególne, ponieważ w tym roku świętujemy 100. rocznicę powstania w 1925 r. Związku Sokolstwa Słowiańskiego, poprzedniczki World Sokol Federation. Dzisiejsze spotkanie to chwila, kiedy możemy spojrzeć wstecz, by zrozumieć, jak trudna, ale i inspirująca historia sprowadziła nas wszystkich do Brodnicy (…)

(…) Ruch sokoli, od Chicago i Toronto po Lwów, od Pragi po Zagrzeb i Belgrad, to także symbol wspólnie wyznawanych wartości takich jak wolność, braterstwo, demokracja i wzajemny szacunek między narodami (…) – dodał.

Prelegenci z Polski, Słowenii, Kanady i USA przedstawili historię organizacji sokolej w ich krajach. W trakcie konferencji odbywało się tłumaczenie symultaniczne, dzięki czemu wszyscy uczestnicy mogli zrozumieć prelegentów. Referaty zostały wygłoszone w języku polskim i angielskim. Konferencję prowadziła dyrektor Archiwum IPN Marzena Kruk. Swoją obecnością konferencję uświetnił dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku dr Marek Szymaniak.

21 czerwca 2025 r. – trzeci dzień zlotu

Trzeci dzień zlotu upłynął pod znakiem rywalizacji sportowej. Od rana odbywała się rywalizacja gimnastyczna dzieci i młodzieży. Zawody pierwsze kroki w gimnastyce i zawody Fit Kid zgromadziły 200 uczestników w wieku 4-16 lat z 3 gniazd TG „Sokół” Brodnica, TG „Sokół” Kowalewo Pom i TG „Sokół Myszków”. Zmagania zorganizowane zostały przez druhnę naczelnik Katarzynę Brózde.

a na stadionie miejskim i obiektach sportowych OSiR odbywały się zawody, w tym turniej tenisa stołowego, pojedynek strzelecki, lekkoatletyka i trójbój obronny. Rywalizacja w siatkówce plażowej i Nordic Walking odbyła się w innych częściach miasta. Zawody zostały przygotowane przy współpracy gniazd: TG „Sokół” w Rymanowie (pojedynek strzelecki), TG „Sokół” w Perkowie (siatkówka plażowa), TG „Sokół 1893” w Mielcu (Nordic Walking) oraz Komendy Głównej PDS (trójbój obronny). W tym samym czasie odbywały się zawody lekkoatletyczne zorganizowane przez gniazdo brodnickie, a osobie druha Witolda Sargalskiego w którym wzięło udział gniazda z Gniewkowa, Brodnicy i Zakopanego

W ramach rywalizacji zlotowej odbyły się XXII Międzynarodowe Mistrzostwa Polski ZTG ”Sokół” w Polsce w tenisie stołowym. Organizatorem zawodów było gniazdo TG „Sokół” w Gniewkowie na czele z druhem Stefanem Hałasem. W rywalizacji startowało 67 zawodniczek i zawodników z 11 gniazd sokolich. Czterech najlepszych w każdej kategorii wiekowej otrzymało pamiątkowe puchary. Kapitanowie czterech najlepszych drużyn również uhonorowani zostali pucharami. Puchary wręczał druh Damian Małecki, prezes ZTG „Sokół” w Polsce. Sędzia główny, Andrzej Jesiołowski z Inowrocławia oraz druh Stefan Hałas.

XXII Międzynarodowe Mistrzostwa Polski ZTG ”Sokół” w Polsce w tenisie stołowym:

Młodziczka i młodsi
1. Hanna Klugiewicz „Sokół” Gniewkowo
2. Amelia Karczewska „Sokół” Brodnica
3. Zuzanna Morawska „Sokół” Brodnica
4. Maja Morawska „Sokół” Brodnica

Młodzik i młodsi
1. Tymoteusz Zyskowski „Sokół” Brodnica
2. Remigiusz Zyskowski „Sokół” Brodnica
3. Adam Weber „Sokół” Brodnica
4. Nikodem Michalski „Sokół” Gniewkowo

Kadetka/juniorka
1. Martyna Lewicka „Sokół” Gniewkowo
2. Michalina Krzysztofiak „Sokół” Gniewkowo
3. Julia Schuetz „Sokół” Brodnica
4. Lena Wyżycka „Sokół” Rymanów

Kadet/junior
1. Wojciech Ozga „Sokół” Gniewkowo
2. Tymek Jakubowski „Sokół” Brwinów
3. Adrian Niemczyk „Sokół” Rymanów
4. Maksymilian Maza-Mazur „Sokół” Gniewkowo

Kobiety OPEN
1. Beata Baranowska „Sokół” Gniewkowo
2. Karolina Schuetz „Sokół” Brodnica
3. Anna Michalska „Sokół” Brodnica
4. Grażyna Mysiakowska „Sokół” Zgierz

Senior do 40 lat
1. Dawid Rejner „Sokół” Brwinów
2. Karol Jasiński „Sokół” Brodnica
3. Patryk Nowak „Sokół” Gniewkowo
4. Tomasz Kluczewski „Sokół” Gniewkowo

Senior 41-60 lat
1. Michał Gutkowski „Sokół” Brodnica
2. Tadeusz Pietrzak „Sokół” Gniewkowo
3. Antoni Ferszowicz „Sokół” Zgierz
4. Piotr Piegat „Sokół” Brwinów

Senior 60+
1. Henryk Glura „Sokół” Gniewkowo
2. Jan Molak „Sokół” Brwinów
3. Stanisław Wiśniewski „Sokół” Brodnica
4. Wojciech Dahm „Sokół” Gniewkowo

Klasyfikacja drużynowa
1. „Sokół” Gniewkowo 194 punkty
2. „Sokół” Brodnica 178 punktów
3. „Sokół” Brwinów 72 punkty
4. „Sokół” Rymanów 22 punkty

Wyniki rywalizacji w Nordic Walking

Kategoria Open mężczyzn
1. Leszek Behounek „Sokół” Zakopane
2. Marek Sokołowski „Sokół” Rymanów
3. Jerzy Piotr Krakowski „Sokół” Mielec

Kategoria Open kobiet
1. Anna Gąsienica-Roj „Sokół” Zakopane
2. Alicja Haber „Sokół” Zakopane
3. Małgorzata Behounek „Sokół” Zakopane

Siatkówka plażowa
1. SSBZ Szymonowo
2. „Sokół” Brodnica/”Sokół” Perkowo
3. „Sokół” Perkowo

Pojedynek strzelecki
1. TG „Sokół” Pępowo
2. TG „Sokół” CKZiU w Brodnicy
3. TG „Sokół” Brodnica

Trójbój obronny
1. Kacper Maćkowiak „Sokół” Pępowo
2. Rodion Taczenko „Sokół” Rymanów
3. Piotr Daniłowicz „Sokół” Białystok

Równolegle do rywalizacji sportowej w godzinach 12.00-16.00 gniazda sokole z Polski prezentowały swoją działalność w sali konferencyjnej, w czym wzięło udział blisko 20 z nich. Ponadto odbyły się pokazy unihokeja i piłki chodzonej zorganizowane przez TG „Sokół” ze Zgierza. Przy okazji rywalizacji prowadzona była zbiórka krwi, którą koordynował druh prezes Sebastian Jagusiak. Autobus był ustawiony przed halą OSiR. Sobotnią rywalizację sportową zamknął pokaz walk przygotowany przez TG „Sokół” w Niepołomicach (prezesa gniazda oraz naczelnika Wojciecha Włodarczyka), m.in. walki nożem oraz pokazowy mecz bokserski.

Wieczorem uczestnicy zgromadzili się na ognisku integracyjnym na Przedzamczu, w ruinach średniowiecznego zamku, gdzie czekał na nich poczęstunek w postaci smażonej kiełbaski.

22 czerwca 2025 r. – ostatni dzień zlotu

Ostatni dzień zlotu upłynął pod znakiem zwiedzania Brodnicy, co było możliwe dzięki dyrektorowi Muzeum w Brodnicy.

Zlot przyciągnął setki uczestników, w tym przedstawicieli gniazd sokolich z całej Polski i zagranicy, a także mieszkańców Brodnicy, którzy aktywnie włączyli się w obchody. XI Zlot Sokolstwa Polskiego w Brodnicy był sprawdzianem organizacyjnym Sokolstwa po 19 latach przerwy i wypadł dla całego ruchu znakomicie. W trakcie wydarzenia nie zabrakło elementów nawiązujących do polskiej tradycji, sportu i patriotyzmu, łącząc historię ze współczesnością. międzynarodowy wymiar ruchu sokolego podkreśliła obecność delegatów sokolich z zagranicy oraz obrady World Sokol Federation, które odbyły się w trakcie zlotu.

Wystawy w Bramie Chełmińskiej i na rynku są dostępne do 30 września 2025 r., a IPN zapowiedział dodatkowe wydarzenia edukacyjne w okresie wakacyjnym.

Gniazda – uczestnicy XI Zlotu Sokolstwa Polskiego w Brodnicy:
Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” Białystok
Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” Brwinów
Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” Brodnica
Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” Bukownica
Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” II Bydgoszcz-Fordon
Polskie Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” Dobrków
Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” Gniewkowo
Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” Gostyń
Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” Katowice
Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” Knurów
Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” Kowalewo Pomorskie
Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” Kruszyn
Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” Leszno
Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” Malawa
Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” Marianka
Polskie Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół 1893” Mielec
Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” Myszków
Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” Niepołomice
Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” Olsztyn
Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” Perkowo
Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” Pępowo
Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” Pułtusk
Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” Ropczyce
Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” Rymanów
Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” Rzeszów
Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” Sanok
Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół Sądecczyzna” – MCK Sokół
Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” Stalowa Wola
Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” Szamotuły
Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół-Świat Pracy” Tarnów
Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” Warszawa
Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” Wiedeń
Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” Winnipeg
Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” Zakopane
Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” Zgierz
Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” na Litwie

Ponadto reprezentanci „Sokoła” z zagranicy:
Vice president of the WSF and president of the Sokol Canada – Robert Tmej
President of the Slovenian Sokol Federation – Dusan Gerlovic
President of the Slovak Gymnastic Union of the USA – Joe Bielecki
president of the Polish Falcons of America – Timothy L. Kuzma
American Sokol Organisation is represented by – Jean Hruby

Zaproszeni goście:
Senator  Ryszard  Bober
Poseł Zbigniew Sosnowski
Poseł Joanna Fabisiak
Tradycyjny Oddział C. i K. Regimentu Artylerii Fortecznej No. 2 – Twierdza Kraków
Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 7 w Brodnicy Barbara Kwiatkowska
Zastępca dyrektora Muzeum Niepodległości Tomasza Jagodzińskiego

Zostaw komentarz

komentarzy