Działalność polityczna a „Sokół”

Pomimo upływu 151 lat od powstania naszej organizacji pewne sprawy pozostają niezmienne, zwłaszcza te odnoszące się do działalności politycznej. Indywidualna działalność polityczna naszych działaczy jest rzeczą cenną i pożądaną. Nie powinna jednak odbywać się na płaszczyźnie Towarzystwa. Warto w tym miejscu przytoczyć słowa Jana Dobrzańskiego, jednego z założycieli i czołowych działaczy pierwszego gniazda Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” we Lwowie.

„Towarzystwo gimnastyczne powinno dbać o to, żeby nie mając nic wspólnego z polityką, wykluczyć ją zgoła z grona członków. Dbajmy o to, aby nadać i zachować towarzystwu cechę narodową, a obojętną jest i powinno być rzeczą, czy wydziałowy lub członek liczy się do postępowców lub konserwatystów, do białych lub czerwonych”

Słowa te, wypowiedziane przed 151 laty, do dziś pozostają aktualne. Zwłaszcza jeśli uświadomimy sobie, ile partii oraz ugrupowań powstało i przestało istnieć w tym czasie. Po 1989 r. nasza „Sokół” dalej pozostaje apartyjny, o czym przypominają uchwały Rady ZTG „Sokół” w Polsce sprzed lat.

Odpisy uchwał dzięki uprzejmości druha Andrzeja Boguckiego, Prezesa Honorowego ZTG „Sokół” w Polsce.

prezes ZTG „Sokół” w Polsce
Damian Małecki

Zostaw komentarz

komentarzy