Ku chwale Sokolstwa. [Nasza recenzja książki ?Towarzystwo Gimnastyczne 'Sokół’. Droga do zwycięstwa?] Konkurs dla naszych czytelników

Bibliografia sokola z każdym rokiem wzbogacana jest o kolejne pozycje książkowe i nowe artykuły. Również rok 2014 obfituje w nowości takie jak np. Losy gniazd ?Sokoła? w wybranych dzielnicach Polski po II wojnie światowej pod redakcją Andrzeja Nowakowskiego i Tadeusza Zycha, czy 125 lat sanockiego ?Sokoła? 1889-2014 autorstwa Bronisława Kielara, Tadeusza Miękisza, Pawła Sebastiańskiego i Marcina Smotera. Zazwyczaj wśród publikacji o tematyce sokolej dominują teksty o charakterze naukowym lub popularnym. Tym razem jednak do rąk czytelników trafia znakomite, popularno-naukowe dzieło druha Damiana Małeckiego ? prezesa leszczyńskiego ?Sokoła?.

Książka zatytułowana: Towarzystwo Gimnastyczne ?Sokół?. Droga do zwycięstwa przywodzi na myśl koncepcję ?propagandy? sokolej z ubiegłych stuleci, której tak bardzo brakuje nam w obecnych czasach. Autor podzielił swoją pracę na osiemnaście rozdziałów, które prowadzą czytelnika przez historię ?Sokoła? od początków istnienia Towarzystwa Gimnastycznego we Lwowie, po konsolidację sokolstwa polskiego w okresie międzywojennym i dzieje okręgu leszczyńskiego. Na tle działalności sokołów w II połowie XIX i pierwszej połowie XX wieku zostały uwypuklone szczególnie ciekawe epizody z życia organizacji takie jak: pierwszy mecz piłkarski na ziemiach polskich, czy wkład sokolstwa w rozwój skautingu. Książka jest napisana znakomitym językiem i okraszona wieloma ciekawostkami, co sprawia że czytanie jej jest nie tylko pouczające, ale może stanowić nie lada przyjemność, zwłaszcza dla pasjonatów historii i entuzjastów ruchu sokolego. Myśl przewodnia, tytułowa droga do zwycięstwa to wkład polskich sokołów w oswobodzenie Ojczyzny po latach niewoli. Szczególnie ten fakt zasługuje na uwagę, wobec smutnego wrażenia, że obecnie poza dziejami wychowania fizycznego, dokonania ruchu sokolego w polskiej historiografii są niemal całkowicie przemilczane. Trudno przy tym nie zauważyć, że w zasadzie od połowy lat 20-tych XX wieku ?Sokół? nie należał do organizacji szczególnie hołubionych przez władze. Elity sanacyjne skupiały się na akcentowaniu sukcesów ruchu strzeleckiego, władze okupacyjne zlikwidowały ?Sokoła? i prześladowały jego członków, a rządzący w Polsce ?ludowej? traktowali sokolstwo jako ruch wrogi i nie pozwoliły na jego reaktywację. Należy zatem wykorzystać warunki wolnego kraju, aby przywracać pamięć o sokole w społeczeństwie oraz promować szlachetne cele organizacji sokolej. Książka dh. Damiana Małeckiego jest znakomitym krokiem w tym kierunku.

Mateusz Olejnik

Małecki_Plakat_A3

 

Konkurs dla czytelników naszego portalu

W związku z premierą książki, która odbędzie się 17 października 2014 r. w Krakowskim Klubie Kamieniołom na ul. Zamoyskiego 2 w Krakowie, przygotowaliśmy dla naszych czytelników konkurs, w którym do wygrania są dwa egzemplarze książki z podpisem autora. Książkę otrzymają dwie osoby, które najwcześniej prześlą odpowiedź na pytanie: Do jakiego zwycięstwa odwołuje się autor w tytule książki? Odpowiedź na pytanie wraz z imieniem, nazwiskiem i adresem należy wysłać na adres redakcji sokolstwo@sokolstwopolskie.pl lub skorzystać z formularza kontaktowego na naszej stronie. Ilość prób nieograniczona!

Zostaw komentarz

komentarzy