Memoriał prezesów w Gniewkowie!

Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Gniewkowie zorganizuje turniej tenisa stołowego. Memoriał ma na celu upamiętnienie pamięci nieżyjących prezesów – Ryszarda Skowrońskiego i Marka Jasińskiego.

Rywalizacja rozpocznie się w niedzielę, 16 października br. o godz. 10.00. Zapisy uczestników przewidziane są w godz. 8.45-9.30. Turniej odbędzie się w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 2 w Gniewkowie (ul. Dworcowa 11).

Druh Ryszard Skowroński

Urodził się w 1935 roku w Gniewkowie. W młodości zawodnik tenisa stołowego, opiekun drużyny, wieloletni wychowawca młodzieży. Reaktywował  TG „Sokół” w Gniewkowie, wieloletni Prezes, a później Prezes Honorowy TG „Sokół” w Gniewkowie. Wielki społecznik, oddany i zaangażowany działacz sportowy, kulturalny i oświatowy. Odznaczony najwyższą odznaką ZTG „Sokół” w Polsce – Zaszczytną Odznaką Sokoła. Był członkiem Zarządu KOZTS w Bydgoszczy. W 1998 roku nadano Mu tytuł Honorowy Obywatel Gminy Gniewkowo. Organizator Wojewódzkich Turniejów o „Puchar Kujaw” w tenisie stołowym, a także „Biegów Olimpijskich” i biegów ulicznych. Jego zasługą jest to, że w Gniewkowie gościło wielu znanych sportowców i olimpijczyków którzy spotykali się z młodzieżą. Zmarł 3 września 2010 roku, zostawiając żonę i córkę. 

Druh Marek Jasiński

Urodził się 18 kwietnia 1961 roku w Toruniu. W latach młodzieńczych uprawiał wioślarstwo. W klubie sportowym „Budowlani” trenował kilkanaście lat. Ma wiele osiągnięć zwłaszcza w skifie. Po osiedleniu się w Gniewkowie został członkiem a później wieloletnim Prezesem TG „Sokół” w Gniewkowie. W K–POZTS w Bydgoszczy pełnił funkcję Przewodniczącego w Komisji Rewizyjnej. Był II Viceprezesem Związku Towarzystw Gimnastycznych w Polsce. Za Jego kadencji TG „Sokół” Gniewkowo zorganizował wiele turniejów tenisa stołowego takich jak Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Sokołów, Wojewódzkie Turnieje Klasyfikacyjne, Mistrzostwa Województwa i inne. W 2012 roku nasze Towarzystwo „Sokół” brało udział w XV Światowym Zlocie Sokolstwa w Pradze. Komendantem Sokołów Polskich na tym Zlocie był nieodżałowany druh Marek Jasiński. Jego zasługą jest to, że mamy piękny sztandar naszego Towarzystwa. On z tym sztandarem był na wielu imprezach patriotycznych i okolicznościowych w Gniewkowie, Gminie i w Polsce. Nie wahał się po swojej odpowiedzialnej pracy jechać do Zgierza, Krakowa czy Raciborza. Teraz gdy Go nie ma, widzimy jak bardzo nam Go brakuje. Był zawsze uśmiechnięty i koleżeński, a do tego skory do żartów, ale i do pomocy.  Zmarł nagle w dniu 7 maja 2016 roku. Zostawił żonę Barbarę i dwoje dzieci.

Druh Ryszard Skowroński i druh Marek Jasiński pozostaną na zawsze w naszej pamięci. W myśl Sokolskich haseł „ w zdrowym ciele zdrowy duch” oraz „Bóg – Honor – Ojczyzna” realizowali swoje cele i zawsze byli oddani Sokolstwu Polskiemu. Cześć ich pamięci!

Naczelnik Wyszkolenia Sokolego
TG „Sokół” w Gniewkowie
Stefan Hałas

Zostaw komentarz

komentarzy