Najbliższy weekend pod znakiem obchodów 100-lecia powstania Błękitnej Armii!

W najbliższy weekend w Warszawie odbędą się uroczystości upamiętniających 100-lecie powstania Błękitnej Armii. W przeddzień uroczystości będzie miała miejsce promocja albumu ?Generał Józef Haller 1873?1960?. Natomiast na niedzielę zaplanowane zostały uroczystości upamiętniające Czyn Zbrojny Polonii Amerykańskiej w okresie I wojny światowej oraz jej wkład w dzieło odzyskania niepodległości przez Polskę. Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Warszawie jest jednym ze współorganizatorów tych obchodów. Uroczystości 100-lecia Armii Hallera odbędą się pod Patronatem Honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy. W Komitecie Honorowym znaleźli się ponadto Marszałek Sejmu Marek Kuchciński, Marszałek Senatu Stanisław Karczewski, wicepremier Piotr Gliński oraz Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz.

Pomnik Czynu Zbrojnego Polonii Amerykańskiej. Uroczystość rozpoczął Mazurek Dąbrowskiego, a zakończył Marsz Sokołów. Warszawa, 23 lipca 2016

Jubileuszowy album

Sobota 22 lipca 2017 r. w Warszawie

Instytut Pamięci Narodowej, Wojskowe Biuro Historyczne im. gen. broni Kazimierza Sosnkowskiego oraz Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”zapraszają na promocję albumu Krzysztofa Kaczmarskiego, Wojciecha Jerzego Muszyńskiego i Rafała Sierchuły ?Generał Józef Haller 1873?1960?. Prezentacja książki odbędzie się 22 lipca (sobota) 2017 r., godz. 15.00 w Domu Polonii, Warszawa, ul. Krakowskie Przedmieście 64. (Sala Kolumnowa). W spotkaniu udział wezmą m.in. jeden z autorów albumu dr Rafał Sierchuła, a także dr Jarosław Szarek ? prezes Instytutu Pamięci Narodowej oraz dr hab. Sławomir Cenckiewicz ? dyrektor Wojskowego Biura Historycznego. Spotkanie poprowadzi dr Rafał Łatka z IPN.

Błękitny Generał

Generał Józef Haller inspirował artystów, jego czyny odmalowano nie tylko pędzlem, ale stał się także bohaterem licznych pieśni i wierszy. ?A zwycięzcom ? pieśń Hallera/Wolnym życiem będzie grać!? ? pisał Artur Oppman, czy: ?Haller nam przewodzi, Polskę oswobodzi?. Z kolei na najsłynniejszym plakacie Stanisława Sawiczewskiego ?Wstąp do wojska. Broń Ojczyzny? gen. Józef Haller wzywał do zaciągu do Armii Ochotniczej.

Plakat ?Wstąp do wojska. Broń Ojczyzny?

Stanął na jej czele w dramatycznym momencie, gdy latem 1920 r. ważyły się losy nie tylko Polski, lecz także cywilizacji łacińskiej, zagrożonej bolszewickimi hordami. Wtedy udało się nam uratować dopiero co wskrzeszoną niepodległość, a rola bohatera tego albumu w jej odzyskaniu i utrzymaniu jest nie do przecenienia. Niestety, więcej o jego zasługach potrafią powiedzieć jedynie specjaliści i pasjonaci historii. Prezentowany album ? wspólne dzieło Instytutu Pamięci Narodowej i Wojskowego Biura Historycznego im. gen. Kazimierza Sosnkowskiego ? ma za zadanie zmienić ten stan rzeczy i przywrócić błękitnemu generałowi należne miejsce na kartach polskich dziejów.

Postać generała Józefa Hallera, jednego z ojców naszej niepodległości, przypominamy w momencie szczególnym ? w stulecie zainicjowania czynu zbrojnego Polonii amerykańskiej i powołania z inspiracji Romana Dmowskiego Armii Polskiej we Francji. Jej dowódcą, a tym samym i wodzem naczelnym Wojska Polskiego, uznawanym przez aliantów, został właśnie Haller. Liczymy na to, że publikacja, którą oddajemy w Państwa ręce, będzie stanowić ważny krok na drodze do przywrócenia należnego miejsca w naszej zbiorowej pamięci osobie, która blisko sto lat temu dla wielu Polaków stała się symbolem marzeń o Niepodległej i nadziei powrotu do ojczyzny.

100-lecie Błękitnej Armii

Społeczny Komitet Obchodów 100-lecia Polskiego Czynu Niepodległościowego, w tym także TG „Sokół” w Warszawie, zapraszają na uroczystość upamiętniającą 100-lecie powstania Błękitnej Armii. Obchody rozpoczną się uroczystą Mszą św. w Katedrze Polowej, następnie uczestnicy uroczystości przeniosą się pod Pomnik Czynu Zbrojnego Polonii Amerykańskiej w Alei Wojska Polskiego. W uroczystościach wezmą udział przedstawiciele wojsk amerykańskich, kanadyjskich i francuskich. Centralna Biblioteka Wojskowa przygotowała wystawę planszową poświęconą Błękitnej Armii, która będzie prezentowana przy pomniku. W trakcie uroczystości będzie można również zobaczyć rekonstruktorów historycznych z okresu walk o niepodległość.

Pomnik Czynu Zbrojnego Polonii Amerykańskiej

„Na chwałę Czynu Zbrojnego Polonii Amerykańskiej w okresie I wojny światowej i jej wkład w dzieło odzyskania niepodległości Polski po 123 latach niewoli pomnik ten ofiaruje narodowi polskiemu Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce i Polonia Amerykańska? – napis widniejący na cokole pomnika.

Niedziela 23 lipca 2017 r. w Warszawie

12.00
– Msza Święta w Katedrze Polowej przy ul. Długiej 13/15

13.30
– pod Pomnikiem Czynu Zbrojnego Polonii Amerykańskiej w Alei Wojska Polskiego przy Placu Grunwaldzkim
– po zakończeniu uroczystości wojskowy poczęstunek

Więcej szczegółów na temat uroczystości udzielą: Tadeusz Stański tel. 509 931 591 lub Krzysztof Grabiec tel. 660 688 240 lub Zbigniew Okorski tel. 603 185 601

Zostaw komentarz

komentarzy