Nowa książka o Sokole już w sprzedaży!

Kilka dni temu światło dzienne ujrzała nowa książka dotycząca Sokoła. Tym razem Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie postanowiło wydać publikację „Towarzystwo Gimnastyczne Sokół Marles-Auchel”. Książka została wydana w ramach serii popularno-naukowej „Kolekcje Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie”.

Autorką niniejszej pozycji jest Katarzyna Męzik. Jak sam tytuł wskazuje, książka ta poświęcona jest francuskiemu gniazdu Towarzystwa Gimnastycznego Sokół Marles-Auchel. Powstała w oparciu o zgromadzone przez lata materiały, czym zajmował się Władysław Olejniczak. Warto przybliżyć po krótce jego postać – urodził się on w 1914 roku w miasteczku Buer na terenie Westfalii. Wraz z rodzicami wyjechał do Francji, do miejscowości Marles-les-Mines, gdzie w wieku 12 lat wstąpił do tamtejszego „sokolego” gniazda. Od początku wstąpienia w szeregi Towarzystwa Gimnastycznego był jego aktywnym członkiem. W czasie wojny wraz z grupą kolegów wstąpił w 1939 roku do formujących się we Francji polskich oddziałów wojskowych, a później także do Polskiej Organizacji Walki o Niepodległość.Po wojnie, przez wiele lat pełnił funkcję naczelnika gniazda, a później urząd prezesa. Aktywnie działał na rzecz organizacji polonijnych działających we Francji. Zgromadzone przez wiele lat materiały dotyczące Sokoła Władysław Olejniczak przekazał Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. Zmarł on w 2007 roku we francuskim Beuvry w wieku 93 lat.

Książka Katarzyny Męzik jest opracowaniem spuścizny, jaką zostawiło po sobie „sokole” gniazdo Marles-Auchel (w Marles-les-Mines oddział założono w 1920 roku, a w 1944 roku zostało ono połączone z gniazdem Auchel). Można w niej nie tylko przeczytać o historii połączonych gniazd, ale także obejrzeć niezwykle bogatą kolekcję zbiorów muzealnych, dotyczących działalności Sokoła we Francji. Sztandar gniazda Marles-les-Mines z 1924 roku, zdjęcia z pokazów Towarzystwa Gimnastycznego Sokół we Francji, przybory używane w pokazach gimnastycznych – wszystko to czytelnik może zobaczyć w najnowszej publikacji Katarzyny Męzik.

Książkę „Towarzystwo Gimnastyczne Sokół Marles-Auchel” można kupić tutaj.

Zostaw komentarz

komentarzy