W dniu 17 września 2017 r. w Andrychowie (województwo małopolskie) odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej działalności miejscowego gniazda „Sokoła”. Inicjatorem powstania tablicy był druh Andrzej Nowakowski.
Budynek szkoły w Andrychowie, przed którym wmurowana została tablica
„Sokół” w Andrychowie
Gniazdo to działało w Andrychowie w latach 1903-1939, w ramach krakowskiej dzielnicy „Sokoła”. Do 1932 r. należało do okręgu żywieckiego, a od 1932 r. do okręgu krakowskiego. Po Mszy św. sprawowanej w kościele parafialnym pw. św. Macieja Apostoła, uczestnicy uroczystości przeszli w pochodzie pod budynek Szkoły Podstawowej nr 2. Przed wejściem do budynku została wmurowana tablica pamiątkowa, której odsłonięcia dokonali wspólnie: burmistrz Andrychowa Tomasz Żak oraz druh dr hab. Andrzej Nowakowski, inicjator i fundator tablicy. Z tej szkoły w latach trzydziestych XX w. korzystali członkowie „Sokoła” w Andrychowie, odbywając w niej ćwiczenia i pokazy gimnastyczne. Tablicę poświęcił ks. prałat Stanisław Czernik, proboszcz andrychowskiej parafii. Przed tablicą złożono wiązanki kwiatów, a harcerze i członkowie „Strzelca” zaciągnęli wartę honorową.
Okolicznościowy odczyt
Po uroczystości, w budynku szkolnym odbyła się akademia, podczas której przemawiali goście, m.in. przedstawiciele gniazda „Sokoła” polskiego z Wiednia oraz władze samorządowe Andrychowa. Druh Andrzej Nowakowski wygłosił odczyt pt. Rola gniazda „Sokoła” w Andrychowie w kształtowaniu oblicza miasta”.
Czołem!
dh Andrzej Nowakowski