Odszedł Michał Sienkiewicz (1933-2024) – patriota wielce zasłużony dla „Sokoła” oraz Polaków na Wileńszczyźnie

Dzisiaj w godzinach porannych dotarła do wszystkich smutna wiadomość, że odszedł do wieczności Michał Sienkiewicz, symbol Polaków na Litwie i jeden z działaczy najbardziej zasłużonych dla „Sokoła” polskiego na Wileńszczyźnie. Kondolencje płyną z całego świata. Społeczność sokola okrywa się żałobą. Michał Sienkiewicz był znany wśród Polaków na Wileńszczyźnie jako: pedagog, sędzia sportowy kategorii międzynarodowej lekkiej atletyki, członek Litewskiego Komitetu Olimpijskiego oraz przede wszystkim wieloletni prezes Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” na Litwie.

Michał Sienkiewicz

Żegnaj Drogi Druhu Michale Sokole. Znaliśmy się i współpracowaliśmy razem tyle wspólnych lat dla Litwy, Polski i Polaków. Na zawsze pozostaniesz w moim sercu, modlitwie i w myślach. R. I. P. W tym miejscu składam najbliższej Rodzinie i Znajomym wyrazy żalu i współczucia. Druh Michał Sienkiewicz zapisał się złotymi uczynkami na kartach historii Sokolstwa Polskiego na Litwie i Związku Towarzystw Gimnastycznych „Sokół” w Polsce. Jako Człowiek miał zawsze otwartą duszę i serce dla innych Ludzi. Kochał Boga i Ojczyznę. Na zawsze pozostaniesz w pamięci jako Niezłomny Sokół. Czołem! – napisał druh dr Andrzej Bogucki.

Dotarła do mnie przykra wiadomość, która porusza do głębi. Do wieczności odszedł Michał Sienkiewicz, symbol Polaków na Wileńszczyźnie i zasłużony prezes TG „Sokół” na Litwie. Michała Sienkiewicza miałem zaszczyt poznać osobiście. Podczas każdego spotkania miało się wrażenie, że ma się do czynienia z kimś wyjątkowym. Z kimś bezgranicznie oddanym ludziom, naszej organizacji i Polakom na Litwie. Bez wątpienia jego zasługi dla Sokolstwa Polskiego są trudne do przecenienia. Wierzę, że wśród naszych druhów na Litwie oraz Polaków na Wileńszczyźnie pamięć o nim oraz jego zasługach będzie pielęgnowana – napisał druh dr Damian Małecki, prezes ZTG „Sokół” w Polsce.

Michał Sienkiewicz urodził się 10 września 1933 r. w miejscowości Janiańce na Wileńszczyźnie. W wojennej zawierusze stracił rodziców i rodzeństwo. Dzieciństwo spędził w rodzimych Ejszyszkach. Po szkole powołany został do wojska, służbę odbył na Dalekim Wschodzie. Odmówił zaciągu do szkoły oficerskiej. Po wojsku wrócił do swej małej ojczyzny i rozpoczął pracę w szkole w Dojlidach, następnie pracował w Ejszyszkach.

Nauczyciel, patriota, człowiek uczciwy i sumienny, który swoją działalność łączył z wielką miłością do sportu. Umiał być odważny i dzielny wtedy, gdy było to konieczne i niezbędne. Zasługi Michała Sienkiewicza w zakresie działalności oświatowej, sportowej i patriotycznej są powszechnie doceniane przez środowiska polskie na Wileńszczyźnie. Swoją pracą na rzecz polskości Michał Sienkiewicz przez wiele lat przynosił znaczną korzyść środowisku polskiemu na Litwie. Stał u źródeł organizowanych na Litwie biegów trzeciomajowych. Legitymuje się długoletnim dorobkiem sędziowania zawodów sportowych.

W 1990 roku uczestniczył w tworzeniu Klubu sportowego Polaków na Litwie ,,Polonia“. Po upadku Związku Radzieckiego, w okresie biało-czerwonego odrodzenia na Wileńszczyźnie, zdecydował się reaktywować na Litwie Towarzystwo Gimnastyczne ,,Sokół“, które popularyzowało sport oraz zdrowy tryb życia, a także rozwijanie świadomości narodowej. Władze litewskie były przeciwne takiemu odrodzeniu, więc w 1990 roku zapadła decyzja, że TG “Sokół“ zarejestrowany będzie przy klubie sportowym Polaków na Litwie Polonia. W 1995 roku Michał Sienkiewicz zarejestrował samodzielną organizację – TG ,,Sokół „ na Litwie, której przez 25 lat był prezesem.

Dzięki osobistej znajomości Michała Sienkiewicza z twórcą ringo Włodzimierzem Strzyżewskim ,,Sokół“ z rejonu solecznickiego aktywnie włączył się do popularyzacji tej gry na terenie Litwy. Przez pewien czas po powołaniu do życia w 2001 roku Litewskiej Federacji Ringo Michał Sienkiewicz podjął się jej prezesowania. Głęboko zrośnięty z polską tożsamością narodową czuwał nad polskim odrodzeniem, zapoczątkowanym przez powstałe w 1998 roku Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Polaków na Litwie, entuzjastycznie udzielając się przy organizowaniu pierwszych zlotów turystycznych rodaków, i Letnich ,i Zimowych Igrzysk. Dzięki zaangażowaniu Michała Sienkiewicza młodzi polscy sportowcy z Wileńszczyzny mają możliwość uczestniczyć i reprezentować sportowe środowisko polskie na Litwie, m.in. na parafiadach w Polsce. Ponadto Michał Sienkiewicz od 2000 roku przewodził drużynom uczestniczącym w Marszach Szlakiem I Kampanii Kadrowej.

Jego zasługi w zakresie działalności oświatowej, sportowej i publicznej są wśród Polaków na Litwie powszechnie znane. Swą rzetelną pracą, postawą obywatelską, działalnością na rzecz polskości, czynami przekraczającymi zakres zwykłych obowiązków przynosił korzyść Polakom na Litwie oraz współpracy obu Polski i Litwy.

Foto. l24.lt

Zostaw komentarz

komentarzy