21 września 2024 r. w Tarnowie proklamowano powstanie Turystyczno-Sportowej Republiki Sokoła. Jest to mikropaństwo powołane przez Polskie Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół-Świat Pracy”.
Terytorium Republiki Sokoła na obszarze starego miasta w Tarnowie
Pomysł na założenie własnego tyci-państwa prezes oddziału tarnowskiego „Sokoła” dh Andrzej Olejnik zaczerpnął z Wilna, gdzie od 1997 roku działa Republika Zarzecza. Republika Sokoła jest jednym z pierwszych mikropaństw w Polsce i pierwszym opartym o idee sokole. Ma swoje terytorium oznaczone słupami granicznymi – Pasaż Tertila przy tarnowskim rynku – 328,5 m2. Na czele republiki postawiono zasłużonego prezesa „Sokoła” oraz burmistrza Tarnowa, patrona i byłego właściciela pasażu – dra Tadeusza Tertila. Państwo ma także swoją flagę, znaczki i konstytucję:
PRAWA REPUBLIKI
I. Masz prawo mieć gorszy dzień, ale: Biegaj, wędruj, maszeruj, ćwicz – bądź Sokołem!
II. Masz prawo być sobą, ale: Bądź dobrym człowiekiem – bądź Sokołem!
III. Masz prawo zwyciężać, więc: Walcz o dobro, prawdę, piękno, zdrowie i Republikę – bądź Sokołem!
IV. Masz prawo do dumy, ale: Bądź skromnym i wielkodusznym – bądź Sokołem!
V. Masz prawo popełniać błędy, ale: Niech one uczą Cię mądrości – bądź Sokołem!
VI. Masz prawo tworzyć, więc: Buduj rzeczy godne dziedzictwa Twojego i Ojczyzny – Bądź Sokołem!
Republika ma być centrum aktywności sokolej, ale także sposobem na aktywizację mieszkańców miasta, inicjatywą promującą Tarnów i region tarnowski oraz propagującą patriotyzm, kulturę i aktywny tryb życia. Ma nie tylko być ciekawostką turystyczną, ale także organizować ruch turystyczny na ziemi tarnowskiej.
Druh Andrzej Olejnik podczas pierwszego MikroSpotkania z Wojciechem Sypkiem
Jedną z pierwszych inicjatyw w ramach Republiki Sokoła są mikrospotkania. Na pierwszym z nich 3 października tarnowski społecznik i historyk, autor biografii Tadeusza Tertila – Wojciech Sypek opowiadał o postaci sławnego burmistrza.
W ostatnim czasie Republika powołuje swoje konsulaty, czyli punkty, w których będzie zaopatrzyć się w pamiątki, dowiedzieć się o funkcjonowaniu mikrorepubliki i nawiązać kontakty oraz współpracę z sokolim państwem. Działalność Turystyczno-Sportowej Republiki Sokoła można śledzić na facebooku na profilu Republika Sokoła.
druh dr Mateusz Olejnik