Kolejna udana uroczystość TG „Sokół” z Perkowa

Delegacje sokolich gniazd z Leszna, Zbąszynia i Bukówca Górnego uczestniczyły w 90. rocznicy poświęcenia sztandaru TG „Sokół” w Perkowie. Uroczystości odbyły się w sobotę 4 października 2014 r. Obchody poprzedziła uroczysta Msza św. w kościele parafialnym w Przemęcie, po której uczestnicy przenieśli się do sali wiejskiej w Perkowie, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Na uroczystościach nie zabrakło przedstawicieli miejscowego samorządu oraz mieszkańców.

Historia sokolego sztandaru

Spotkanie rozpoczął Adam Skorupiński – prezes ?Sokoła? w Perkowie. Przedstawił historię TG ?Sokół? na ziemiach polskich oraz w samej wsi. Tamtejsze gniazdo założono 6 marca 1923 r. Natomiast 24 sierpnia 1924 r. uroczyście poświęcono sztandar, który uszyła mieszkanka Perkowa Marta Szymańska. W czasie okupacji sztandar zaginął na kilkadziesiąt lat. Dwa lata temu mieszkańcy wsi przeczytali w przedwojennej gazecie artykuł na jego temat. Postanowili sztandar odnaleźć. Udało się, był u państwa Leśniczaków. Zdopingowani tym sukcesem podjęli decyzję o utworzeniu gniazda TG ?Sokół? w Perkowie.

SONY DSC

Prezes o sztandarze

Historia sztandaru TG „Sokół” Perkowo sięga 6 marca 1923 r. Już rok rok później, a mianowicie 24 sierpnia 1924 , miało miejsce poświęcenie sztandaru, który został wykonany przez Martę Szymańską, ówczesną mieszkankę Perkowa. W czasie II-iej wojny światowej podobnie jak inne TG „Sokół”, organizacja została rozwiązana, jednak pomimo przeciwności losu sztandar został zachowany, jak się później okazało po dziś dzień – mówił prezes Skorupiński.

W 2012 r. po przeczytaniu artykułu w Orędowniku na powiat wolsztyński rozpoczęto intensywne poszukiwania owego sztandaru. Po chwilach zwątpienia, 14 lutego ku radości wszystkich zaangażowanych sztandar odnaleziono w domu państwa Leśniczaków. Nie musiało upłynąć dużo wody w rzece, by zrodził się pomysł o wznowieniu w naszej wsi Towarzystwa Gimnastycznego i tym samym 30 czerwca dwa lata temu uczestniczyliśmy w uroczystości reaktywacyjnej. Sztandar TG „Sokół” Perkowo bierze udział w licznych obchodach gminnych czy też z okazji świąt patriotycznych, za każdym razem godnie prezentowanym dzięki członkom naszego Stowarzyszenia – powiedział.

SONY DSC

Po dwóch latach od tego wydarzenia druhowie z Perkowa uroczyście obchodzili rocznicę poświęcenia sztandaru. Dodamy, że nie mogli zrobić tego w sierpniu. Z prozaicznego powodu – musieli poczekać na koniec remontu w sali wiejskiej. Oprócz zaproszonych gości, mieszkańców wsi i miejscowych samorządowców obecni byli delegaci gniazd sokolich z: Bukówca Górnego oraz Zbąszynia. Z roku na rok do Perkowa zjeżdża coraz więcej Towarzystw, a sama miejscowość staje się sokolą stolicą Polski.

W ten słoneczny dzień mamy zaszczyt brać udział w obchodach 90-lecia poświęcenia sztandaru, dlatego też życzę wszystkim tutaj obecnym spędzenia w naszym gronie dobrego popołudnia i mam nadzieję, że zobaczymy się niebawem na kolejnych obchodach związanych z TG „Sokół” Perkowo. Czołem! – zachęcał na zakończenie prezes Adam Skorupiński.

Damian Szymczak

SONY DSC

Zostaw komentarz

komentarzy