Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Zbąszyniu świętować będzie 100-lecie powrotu Zbąszynia do Polski. Główne uroczystości odbędą się w dniach 17-19 stycznia 2020 r. Trzeciego dnia specjalną tablicą zostaną upamiętnienie członkowie Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Zbąszyniu. Udział w obchodach już zapowiedziały władze Związku Towarzystw Gimnastycznych „Sokół” w Polsce na czele z prezesem Damianem Małeckim.
Obchody znakomitego jubileuszu i jednocześnie wielkiego święta zbąszyniaków rozpoczną się 17 stycznia 2020 r. koncertem zespołu Provinz Posen oraz zbąszyńskich muzyków zrzeszonych w Stowarzyszeniu Muzyków Ludowych. Koncert zostanie zaprezentowany tego wieczoru dwa razy, o godz. 19.00 i 21.00 w Filharmonii Folkloru Polskiego. Natomiast w sobotę 18 stycznia muzycy zagrają w Studiu Programu 3 Polskiego Radia, na ten koncert zainteresowanych zabierze ze Zbąszynia autokar.
Tablica upamiętniająca „Sokoła”
W niedzielę 19 stycznia obchody rozpoczną się uroczystą Mszą św. w intencji Ojczyzny w kościele pw. NMP Wniebowziętej w Zbąszyniu. Następnie złożone zostaną kwiaty przed tablicą upamiętniającą jubileusz Powrotu Zbąszynia do Macierzy (Rynek). Z Rynku, w towarzystwie żołnierzy Wojska Polskiego uczestnicy udadzą się do Zbąszyńskiego Centrum Kultury, gdzie zostanie odsłonięta tablica pamiątkowa poświęcona członkom Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Zbąszyniu i zarazem pierwszym Powstańcom Wielkopolskim i bohaterom walk o Zbąszyń. Uroczyste świętowanie dopełnią występy dzieci i młodzieży.
Tego samego dnia zasłużeni działacze reaktywowanego w lipcu 1990 r. Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Zbąszyniu odbiorą przyznane im przez Zaszczytne Odznaki Sokoła – najwyższe odznaczenie przyznawane przez Związek Towarzystw Gimnastycznych „Sokół” w Polsce.
100 lat temu
17 stycznia 1920 roku w obecności ówczesnego burmistrza Joachima Butza oraz starosty doktora Wacława Stefańskiego z Nowego Tomyśla sporządzono protokół oddania i przejęcia poszczególnych elementów administrowania miastem. W polskie ręce powróciły między innymi główna kasa miejska, kasa oszczędnościowa, szkoły ewangelicka i katolicka, miejskie sprzęty do gaszenia pożarów, a także wyposażenie szpitala. Dwa dni później, 19 stycznia 1920 roku, do Zbąszynia zawitał generał Józef Dowbor-Muśnicki witany serdecznie i gościnnie przez mieszkańców, żołnierzy piechoty i artylerii a także przedstawicieli władz polskich miasta oraz dotychczasowych władz niemieckich. Tego dnia odbyła się uroczysta defilada a także obiad wydany na cześć generała w Strzelnicy.
Źródło: Zbąszyńskie Centrum Kultury