W dniach 8 -10 lutego 2020 r. delegacja szkoły oraz członkowie Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” z Marianki wzięła udział w oficjalnych uroczystościach związanych z obchodami 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem.
Do Pucka, najstarszego miasta na Kaszubach Północnych delegacja gniazda z Marianki przyjechała wczesnym popołudniem w sobotę 8 lutego. Na miejscu skorzystali z gościnności Harcerskiego Ośrodka Morskiego, położonego nad samą Zatoką Pucką. Po chwili odpoczynku udano się na pierwszy rekonesans. Druhny Magda i Jolanta poprowadziły uczestników urokliwymi uliczkami nadmorskiego miasteczka. Na rynku miasta naszym ukazał się duży, ogrzewany namiot, przygotowany przez władze miasta. Wszędzie czuć było podniosłą atmosferę. Mieszkańcy Pucka okazali się bardzo uprzejmi i gościnni. Byli bardzo pomocni. Od godz. 11.30 trwały występy „Puck Artystycznie”, w których swoje utwory prezentował m.in. Zespół Marynarki Wojennej. O godz. 17.30 odbył się Pucki Bal Zaślubinowy, którego uczestnicy przenieśli się w klimat lat 20-tych XX w. Po zapadnięciu zmroku pokazany został wyjątkowy spektakl pt. „Laserowe Stulecie”, który wywarł na oglądających ogromne wrażenie.
W sobotę, 9 lutego dzień rozpoczęło tradycyjne śniadanie. Nie zabrakło śledzia po kaszubsku, który znalazł swoich smakoszy. Następnie grupa udała się na spacer z przewodnikiem. Dzięki uprzejmości firmy PZM „Amex” uczestnikom wycieczki udało się zobaczyć miejsce autentycznych zaślubin, gdzie Generał Józef Haller wrzucił do morza jeden z pierścieni.
Przysięga
Po południu druhowie z Marianki udali się na plażę niedaleko Portu Rybackiego, w drodze do portu wstąpili do kościoła farnego. Wzruszony spotkaniem ksiądz proboszcz udzielił wszystkim swojego błogosławieństwa, za co serdecznie podziękowano. Młodzieży towarzyszył poczet sztandarowy szkoły w Mariance. W obecności druhny Jolanty Rosołowskiej oraz uczniów i członków „Sokoła” z Marianki złożona została uroczysta przysięga, której słowa brzmiały:
„Ja (imię i nazwisko) wstępując w szeregi Polowej Drużyny Sokolej,
W obliczu Boga Wszechmogącego i Braci Sokolej,
Przysięgam służyć wiernie Bogu i Ojczyźnie mojej Rzeczpospolitej Polskiej,
Stać na straży jej honoru, tradycji i wiary.
Przysięgam przestrzegać Przykazań Sokolich,
Być posłusznym zwierzchnikom,
Przyjęte obowiązki zawsze spełnić
Lub w razie niemożności postarać się o zwolnienie z nich,
A także dochować tajemnic organizacji.
Tak mi dopomóż Bóg”.
Po przysiędze udano się do puckiej Fary, gdzie wysłuchać można było koncertu „Wiwat Niepodległa”. Była to prawdziwa uczta muzyczna. Utwory polskich kompozytorów prezentowane były przez artystów Filharmonii Bałtyckiej z Gdańska.
100. rocznica zaślubin
Następnego dnia, 10 lutego nastąpiły uroczyste obchody 100-lecia zaślubin Polski z morzem. O godz. 9.30 na dworzec PKP przyjechał historyczny pociąg z Gdańska. Władze miasta przywitały generała Józefa Hallera i gości, a następnie uroczysty korowód udał się na Stary Rynek. W tym miejscu nastąpił również przyjazd Prezydenta RP Andrzeja Dudy, który dokonał odsłonięcia tablic gen. Józefa Hallera oraz Antoniego Miotka, w asyście wojskowej. O godz. 11 rozpoczęła się koncelebrowana Msza Św. w Farze pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła.
Po nabożeństwie nastąpiło uroczyste przejście pocztów sztandarowych i zaproszonych gości do Portu Rybackiego, gdzie zgromadzeni byli świadkami aktu odnowienia zaślubin Polski z morzem. Nastąpił salut honorowy (armatni) oraz złożenie wieńca ze śmigłowca oraz kwiatów.
Wyjazd do Pucka pozostanie na długo w pamięci uczestników. Druhowie z Marianki są niezmiernie wdzięczni wszystkim osobom, które przyczyniły się do zorganizowania tak uroczystych obchodów 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem.
Z sokolim pozdrowieniem,
Druh Krzysztof Ćwikła