W sobotę, 28 września br., czyli 110. lat od przekazania 1 Pułkowi Artylerii Legionów Polskich 7 cm armat górskich Wz. 1875, odbyły się uroczystości upamiętniające rocznicę wymarszu 1 Baterii na front w 1914 roku. Uroczystość została zorganizowana przez Tradycyjny Oddział C. i K. Regimentu Artylerii Fortecznej No. 2 barona Edwarda von Beschi – Twierdza Kraków pod pamiątkową tablicą, która w sierpniu 1939 roku
została wmurowana na budynku koszar, gdzie we wrześniu 1914 roku formował się 1. Pułk Artylerii Legionów Polskich.
Zrealizowane obchody miały wyjątkową oprawę za sprawa obecności licznych pocztów sztandarowych
wystawionych przez jednostki Wojska Polskiego związane poprzez tradycję z szeroko rozumianym Czynem Legionowym. Asystę honorową wystawił 5 Pułk Dowodzenia z Krakowa, a oprawę muzyczną zrealizowała Orkiestra Wojskowa z Krakowa.
Nie zabrakło przedstawicieli licznych jednostek artyleryjskich z całej Polski, którzy podkreśli swoją obecnością znaczenie Czynu Legionowego w tradycji Wojska Polskiego. Prezydenta Miasta Krakowa reprezentował sekretarz Miasta Krakowa Antoni Fryczek. Na uroczystościach Związek Towarzystw Gimnastycznych „Sokół” w Polsce reprezentowali druhowie: prezes Damian Małecki oraz sekretarz generalna Halina Cichocka-Nowak. Ponadto na uroczystościach obecni byli przedstawiciele poszczególnych jednostek wojskowych:
2 Korpus Polski Komponent Wojsk Lądowych
1 Dywizja Piechoty Legionów
18 Brygada Artylerii
5 Pułk Artylerii
3 Pułk Saperów
1 Dywizjon Artylerii Samobieżnej
Dywizjon Rakiet 1D P Leg
Rocznica stała się również okazją do uhonorowania przez Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych członków Regimentu medalami „Pro Patria”. Medale, za zasługi na polu upamiętniania historii, wręczył płk rez. Ryszard Najczuk. W gronie wyróżnionych znaleźli się:
Komendant Przemysław Jaskółowski, tyt. ppłk,
Jerzy Jaskółowski, tyt. por.,
Henryk Trynka, tyt. ogn.
Należy podkreślić, że uroczystość miała charakter międzynarodowy za sprawą obecności płka Ronalda Rainera – Attache Wojskowego Republiki Austrii, stanowiącej podkreślenie związków polsko–austriackich w budowie pułku, który swoją kadrę szkolił w Wiedniu w latach 1914-1916.
To była niezapomniana uroczystość, na zakończenie której odczytano okolicznościowy apel pamięci i złożono wieńce przy jednocześnie oddawanych salutach armatnich.
Przemysław Jaskółowski
Foto. Franciszek Rozmus