35. Bieg Sokoła w Bukówcu Górnym!

Przed nami kolejna, 35. edycja Biegu Sokoła, który w tym roku odbędzie się 5 kwietnia. Start biegu głównego zaplanowano o godzinie 11.15. Tradycyjnie odbędą się też Mistrzostwa Polski Lekarzy w biegu na dystansie 15 km. Organizatorem zawodów jest Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Bukówcu Górnym.

Młodzi uczestnicy biegu w 2019 r.
Foto. biegsokola.com

Zaproś do biegu przyjaciół, rywali i osoby, z którymi już dawno chciałeś się zmierzyć! Liczymy na to, że w tym roku frekwencja będzie jeszcze większa, a uczestnicy po raz kolejny będą mogli poczuć wyjątkową atmosferę naszej imprezy! Dla każdego uczestnika przewidziane są liczne atrakcje i nagrody! Wszystkich chętnych sportowców zapraszamy do udziału! Do zobaczenia! – zachęcają organizatorzy.

W tej chwili na liście startowej znajduje się już ponad 500 osób. Zgłoszenia będą przyjmowane tylko do 22 marca 2020 r. Aby wziąć udział w imprezie należy wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny pod adresem biegsokola.com.

W tym biegu jest pogoda dla biegaczy

W ponad 30-letniej historii Biegu w zawodach wzięli udział znani sportowcy, wśród nich polscy olimpijczycy. Dwukrotnie zawody nie odbyły się w przewidzianym terminie, ze względu na śmierć Papieża Jana Pawła II oraz Tragedię Smoleńską. Biegi od lat cieszą się niesłabnącą popularnością, m.in. ze względu na perfekcyjną organizację i patriotyczną oprawę. W ramach biegu głównego rozgrywane są Mistrzostwa Polski Lekarzy, które w tym roku odbędą się już po raz 23. Biegi organizowane przez TG 'Sokół” w Bukówcu Górnym cieszą się niesłabnąca popularnością. Nieprzypadkowo hasłem zawodów jest: W tym biegu jest pogoda dla biegaczy!

Hasło Biegu Sokoła

Pierwsze zawody

Pierwszy Bieg Sokoła został zorganizowany z inicjatywy działaczy bukówieckiego LZS „Sokół”. Zawody odbyły się 14 kwietnia 1985 roku. Ich inicjatorami byli Jerzy Sowijak i Grzegorz Mierzyński. Zawodnicy biegali ulicami Bukówca Górnego. W biegu głównym na 10 km wystartowało 8 biegaczy, wtedy zwyciężył Andrzej Świętek. W kategorii kobiet na dystansie 3 km zwyciężyła Danuta Drożdżyńska. Odbył się również pierwszy bieg dla młodzieży szkolnej.

bs1
I Bieg Sokoła, drugi od lewej Grzegorz Mierzyński, inicjator biegu

Bieg Sokoła

Szósty Bieg Sokoła zorganizowano 1 kwietnia 1990 r., był to pierwszy bieg, który został zorganizowany przez reaktywowane TG „Sokół” w Bukówcu Górnym.  Od 1991 r. bieg główny na 15 km odbywa się na trasie Bukówiec Górny – Włoszakowice – Grotniki – Włoszakowice – Bukówiec Górny. 4 kwietnia 1992 r. trasa otrzymała atest Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Przy okazji 12. Biegu Sokoła zorganizowano Otwarte Mistrzostwa Województwa Leszczyńskiego. Od 13. zawodów, czyli od 1997 r., odbywają się Mistrzostwa Polski Lekarzy. W 1997 r. starterem biegów był Prezes Związku Towarzystw Gimnastycznych „Sokół” w Polsce druh Zbigniew Okorski. W drugiej połowie lat 90. w rywalizacji uczestniczyli również sportowcy niepełnosprawni na wózkach inwalidzkich i sportowcy na rolkach. XIX bieg Sokoła został w roku 2003 nagrodzony Certyfikatem „Złoty Bieg 2003”. Obok XIX Biegu Sokoła w Bukówcu Górnym wyróżniono jeszcze 13 biegów m.in. IV Maraton Podlaski,  XXI Maraton Wrocławski.

bs2
Sylwia Jaśkowiec, zdobywczyni 2. miejsca w biegu na 15 km (pierwsza z lewej)

Znani sportowcy

21. Bieg Sokoła zbiegł się ze śmiercią Jana Pawła II, w związku z czym zawody odwołano z powodu żałoby po śmierci Wielkiego Polaka. Również 25. Bieg Sokoła został odwołany z powodu żałoby, tym razem tej związanej z Katastrofą Smoleńską. Ten drugi wyjątkowo przełożono na 3 października 2010 r. Na bieg przyjeżdżają biegacze z całej Polski, a także obcokrajowcy. W biegach uczestniczy około 1000 sportowców. Oprócz biegu głównego na 15 km odbywają się również  biegi młodzieżowe na 1, 2 i 5 km oraz bieg przedszkolaków.

bs3
Agnieszka Jerzyk, zdobywczyni 2. miejsca w biegu na 15 km w kategorii kobiet

Organizatorem imprezy jest TG „Sokół” w Bukówcu Górnym oraz Gmina Włoszakowice. Imprezie towarzyszy konkurs plastyczny dla dzieci na plakat poświęcony biegowi. Rywalizację zawodników urozmaica kapela dudziarska i zespół gimnastyczny Sokoliki prowadzony przez Dariusza Wandolskiego. Organizatorzy mogą się również pochwalić uczestnictwem w imprezie znanych polskich sportowców, w Biegu Sokoła wystartowała m.in Sylwia Jaśkowiec, brązowa medalistka MŚ z Justyną Kowalczyk w biegach narciarskich oraz Agnieszka Jerzyk, uczestniczka Igrzysk Olimpijskich. Na wszystkich uczestników Biegu czekają na mecie okolicznościowe upominki i znakomita atmosfera.

Damian Małecki/Jędrek Zając

Zostaw komentarz

komentarzy