36 Bieg Sokoła w Bukówcu Górnym!

W najbliższą niedzielę, 3 kwietnia 2022 r. wystartuje 36. edycja Biegu Sokoła. Start biegu głównego zaplanowano tradycyjnie o godzinie 11.15. Organizatorem zawodów jest niezmiennie Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Bukówcu Górnym. Bieg Sokoła w Bukówcu Górnym jest najstarszą imprezą biegową organizowaną przez TG „Sokół” w Polsce.

Zaproś do biegu przyjaciół, rywali i osoby, z którymi już dawno chciałeś się zmierzyć! Liczymy na to, że w tym roku frekwencja będzie jeszcze większa, a uczestnicy po raz kolejny będą mogli poczuć wyjątkową atmosferę naszej imprezy! Dla każdego uczestnika przewidziane są liczne atrakcje i nagrody! Wszystkich chętnych sportowców zapraszamy do udziału! Do zobaczenia! – zachęcają organizatorzy.

W tym biegu jest pogoda dla biegaczy

W ponad 30-letniej historii Biegu w zawodach wzięli udział znani sportowcy, wśród nich polscy olimpijczycy. Już trzykrotnie zawody nie odbyły się w przewidzianym terminie. Po raz pierwszy ze względu na śmierć Papieża Jana Pawła II, po raz drugi ze względu na Tragedię Smoleńską, natomiast za trzecim razem ze względu na ograniczenia związane z epidemią. Biegi od lat cieszą się niesłabnącą popularnością, m.in. ze względu na perfekcyjną organizację i patriotyczną oprawę. W ramach biegu głównego rozgrywane są Mistrzostwa Polski Lekarzy, które w tym roku odbędą się już po raz 24. Biegi organizowane przez TG „Sokół” w Bukówcu Górnym cieszą się niesłabnąca popularnością, należą do najpopularniejszych w całym regionie. Nieprzypadkowo hasłem zawodów jest: W tym biegu jest pogoda dla biegaczy! Od tego roku (2022) obowiązywać będzie nowa trasa biegu głównego, która obejmuje:

Nowa trasa Biegu Sokoła

Start i meta: ulica przy Wiejskim Domu Kultury (Powstańców Wielkopolskich 112, Bukówiec Górny). Trasa: Bukówiec Górny: ul. Powstańców Wlkp. – Machcińska – Ludwika Marcinka – Drzymały – Grotnicka – Powstańców Wlkp. – Machcińska – Ludwika Marcinka – Dłużyńska – do Dłużyny, następnie w Dłużynie ulicami: Bukówiecka – Strażacka – Kościelna – Szkolna – Strażacka – Bukówiecka do Bukówca Górnego ulicami: Dłużyńską – Drzymały* – Grotnicka – Powstańców Wlkp. – meta.
Trasa asfaltowa jest oznakowana co 1 km. Będzie obowiązywał ograniczony ruch samochodowy. Punkt odżywiania i odświeżania po 4-tym i 10-tym kilometrze trasy.
*ul. Drzymały na odcinku ok. 500m droga szutrowa.

Pierwsze zawody

bs1
I Bieg Sokoła, drugi od lewej Grzegorz Mierzyński, inicjator biegu

Pierwszy Bieg Sokoła został zorganizowany z inicjatywy działaczy bukówieckiego LZS „Sokół”. Zawody odbyły się 14 kwietnia 1985 roku. Ich inicjatorami byli Jerzy Sowijak i Grzegorz Mierzyński. Zawodnicy biegali ulicami Bukówca Górnego. W biegu głównym na 10 km wystartowało 8 biegaczy, wtedy zwyciężył Andrzej Świętek. W kategorii kobiet na dystansie 3 km zwyciężyła Danuta Drożdżyńska. Odbył się również pierwszy bieg dla młodzieży szkolnej.

Bieg Sokoła

Szósty Bieg Sokoła zorganizowano 1 kwietnia 1990 r., był to pierwszy bieg, który został zorganizowany przez reaktywowane TG „Sokół” w Bukówcu Górnym.  Od 1991 r. bieg główny na 15 km odbywał się na trasie Bukówiec Górny – Włoszakowice – Grotniki – Włoszakowice – Bukówiec Górny. 4 kwietnia 1992 r. trasa otrzymała atest Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Przy okazji 12. Biegu Sokoła zorganizowano Otwarte Mistrzostwa Województwa Leszczyńskiego. Od 13. zawodów, czyli od 1997 r., odbywają się Mistrzostwa Polski Lekarzy. W 1997 r. starterem biegów był Prezes Związku Towarzystw Gimnastycznych „Sokół” w Polsce druh Zbigniew Okorski. W drugiej połowie lat 90. w rywalizacji uczestniczyli również sportowcy niepełnosprawni na wózkach inwalidzkich i sportowcy na rolkach. XIX Bieg Sokoła został w roku 2003 nagrodzony Certyfikatem „Złoty Bieg 2003”. Obok XIX Biegu Sokoła w Bukówcu Górnym wyróżniono jeszcze 13 biegów m.in. IV Maraton Podlaski,  XXI Maraton Wrocławski.

Młodzi uczestnicy biegu w 2019 r.

Znani sportowcy

Do Bukówca Górnego przyjeżdżają biegacze z całej Polski, a także obcokrajowcy. W biegach uczestniczy około 1000 sportowców. Oprócz biegu głównego na 15 km odbywają się również  biegi młodzieżowe na 1, 2 i 5 km oraz bieg przedszkolaków.

Organizatorem imprezy jest TG „Sokół” w Bukówcu Górnym oraz Gmina Włoszakowice. Imprezie towarzyszy konkurs plastyczny dla dzieci na plakat poświęcony biegowi. Rywalizację zawodników urozmaica kapela dudziarska, przez 25 lat imprezę uświetniały występy zespołu gimnastycznego Sokoliki prowadzonego przez Dariusza Wandolskiego.

Organizatorzy mogą się również pochwalić uczestnictwem w imprezie znanych polskich sportowców, w Biegu Sokoła wystartowała m.in Sylwia Jaśkowiec, brązowa medalistka MŚ z Justyną Kowalczyk w biegach narciarskich oraz Agnieszka Jerzyk, uczestniczka Igrzysk Olimpijskich. Na wszystkich uczestników Biegu czekają na mecie okolicznościowe upominki i znakomita atmosfera.

Damian Małecki/Jędrek Zając

Zostaw komentarz

komentarzy