Trzy nowe murale historyczne pojawią się wkrótce na blokach na Osiedlu Słoneczne w Dębicy. Będą przedstawiać bohaterów podziemia niepodległościowego, którzy za swoją postawę i wolną Polskę oddali życie.
Kogo zobaczymy na muralach?
Projekt w ramach którego powstają murale pt. “Dębica bohaterom – murale historyczne” został zainicjowany i jest realizowany przez Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Dębicy we współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej i Spółdzielnią Mieszkaniową Igloopol. Projekt oraz realizacja pokryty zostanie z funduszy pozyskanych przez TG “Sokół” z Ministerstwa Obrony Narodowej.
Głównym celem jest powstanie trzech murali historycznych, na osiedlu Igloopol, które przedstawiać mają wizerunki postaci zasłużonych dla Ojczyzny, patriotów, bohaterów, Żołnierzy Wyklętych. Każda z postaci to synonim waleczności, heroiczności, patriotyzmu i oddania sprawie polskiej. Zasłużeni w walce o polską niepodległość, którzy walczyli najpierw z okupantem niemieckim, następnie z sowieckim. Ostatecznie zamordowani przez PRL-owskiego oprawcę.
Pomysł powstał, ponieważ wciąż zauważamy potrzebę popularyzacji etosu Żołnierzy Wyklętych, a przede wszystkim wskazywania ich jako autorytetów ze względu na ich postawę – mówią druhowie z Dębicy.
Za projekt i wykonanie murali odpowiedzialni są Sebastian Krasoń, Mateusz Smulski oraz Szymon Ogrodnik. Na nowych dębickich muralach uwiecznieni zostaną:
– Bezpośredni przełożony majora Adama Lazarowicza płk Łukasz Ciepliński, ps. “Pług”, „Ostrowski”, „Ludwik”, „Apk”, żołnierz Organizacji Orła Białego, ZWZ-AK prezes IV Komendy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Dowódca w Akcji “Burza”. Po wojnie uwięziony przez komunistyczne władze i stracony po 3 -letnim procesie 1 marca 1951 roku z innymi przywódcami ZWZ.
– Rotmistrz Witold Pilecki, ochotnik do obozu koncentracyjnego Auschwitz, twórca siatki konspiracyjnej w obozie i raportu o sytuacji w obozie. Po wojnie powrócił do Polski, uwięziony, torturowany i stracony przez komunistów.
– Józef Franczak ps. “Lalek”, wachmistrz Wojska Polskiego, uczestnik wojny obronnej Polski 1939, później związany ze strukturami ZWZ-AK, ostatni żołnierz polskiego podziemia antykomunistycznego i niepodległościowego walczący i ukrywający się przed władzą ludową do 1963 roku.
Dariusz Jedynak