Powstała biografia Bronisława Kotlarskiego, prezesa Okręgu Leszczyńskiego TG „Sokół”!

W Lesznie staraniem członków TG „Sokół” w Lesznie oraz przy wsparciu finansowym władz Miasta Leszna ukazała się książka biograficzna poświęcona postaci przedwojennego prezesa Okręgu Leszczyńskiego „Sokoła”. Autorem opracowania jest druh Mateusz Szałata z gniazda leszczyńskiego.

Bohaterem jego publikacji jest Bronisław Kotlarski, przedwojenny prezes Okręgu Leszczyńskiego TG „Sokół”. Powstanie publikacji wspierał druh Andrzej Kotlarski, wnuk Bronisława. Wieczór autorski odbędzie się w pierwszym możliwym terminie po zniesieniu obostrzeń związanych z epidemią koronawirusem.

Publikacja powstała w serii Cives Nostri, którą wydaje Miasto Leszno pod patronatem Prezydenta Łukasza Borowiaka. Wstęp do książki napisał druh Damian Małecki, prezes ZTG „Sokół” w Polsce i prezes gniazda leszczyńskiego:

Kiedy w lipcu 2011 r. reaktywowaliśmy Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Lesznie nikt nie mógł przypuszczać, jakie to wydarzenie będzie miało znaczenie dla naszej przyszłości. Jeszcze w czerwcu do stowarzyszenia przystąpił Andrzej Kotlarski (wnuk Bronisława Kotlarskiego) wraz z rodziną. Kilka lat później do leszczyńskiego „Sokoła” dołączył Mateusz Szałata, autor niniejszego opracowania, wtedy zainteresowany ćwiczeniami prowadzonymi przez Polową Drużynę Sokoła. Dzięki temu po kilkunastu latach nasze drogi znów się zeszły. Z perspektywy czasu dostrzegam, że w ogromnej mierze dzięki wznowieniu działalności przez leszczyńskiego „Sokoła”, mogliśmy wszyscy uczestniczyć w tym wartościowym dziele, jakim jest publikacja poświęcona Bronisławowi Kotlarskiemu.

Bronisław Kotlarski bez wątpienia należał do grona najwybitniejszych obywateli międzywojennego Leszna. Trudno uwierzyć, że pomimo 81 lat jakie upłynęły od jego śmierci, nie doczekał się on opracowania na swój temat. Tego trudnego zadania podjął się autor publikacji Mateusz Szałata. Wspierał go swoją energią i zaangażowaniem Andrzej Kotlarski, wierny tradycji swojego dziadka, który przekazał bezcenne dla tej publikacji fotografie, pamiętnik i wspomnienia.

Postać Kotlarskiego ma dla mnie, jako prezesa Związku Towarzystw Gimnastycznych „Sokół” w Polsce, szczególne znaczenie ze względu na jego zasługi w pracy dla „Sokoła”. Najpierw w Kębłowie, gdzie Bronisław współtworzył „Sokoła” w ramach przygotowań do Powstania Wielkopolskiego, a następnie w Lesznie, gdzie okazał się być sprawnym organizatorem, dzięki czemu kilka lat później objął zaszczytną funkcję prezesa Okręgu Leszczyńskiego. Właśnie za tę działalność znalazł się w gronie 20 obywateli miasta Leszna rozstrzelanych przez Niemców w ramach Operacji Tannenberg 21 października 1939 r. Co jednak najważniejsze, publikacja ta nie zamyka się wyłącznie w tym tragicznym wydarzeniu.

W naszej historii przepełnionej licznymi ofiarami często zapominamy o tym, o jaką Polskę nasi przodkowie walczyli oraz jaką ją budowali. Praca Mateusza Szałaty, w odróżnieniu od wielu innych podobnych publikacji, odsłania tę właśnie stronę jego dziejów. Przeczytamy w niej nie tylko o tragicznych losach Bronisława Kotlarskiego, ale poznamy także drogę jaką podążał, od walk o niepodległość Polski aż do życia przepełnionego pracą w międzywojennym Lesznie. Współcześnie nic tak jak ta droga i pełne pasji życie nie może stanowić dla nas bardziej wartościowego przykładu tego, jak wyglądać powinna droga współczesnego polskiego patrioty.

Z całą pewnością nikt, kto sięgnie po tę książkę, nie będzie czuł się zawiedziony. Lektura będzie dla czytelnika pasjonującą przygodą, dokładnie taką jaką było życie Bronisława Kotlarskiego.

Damian Małecki
prezes Związku Towarzystw Gimnastycznych „Sokół” w Polsce

Zostaw komentarz

komentarzy