Ćwiczenia Polowych Drużyn Sokoła w Rymanowie!

Działalność Polowych Drużyn Sokoła zyskuje coraz większą popularność w całej Polsce. Podobnie jest na Podkarpaciu, gdzie gniazda z Rymanowa, Sanoka, Międzybrodzia Bialskiego i Krakowa spotkały się na specjalnych warsztatach wojskowych, które w dniach 2-3 lipca 2016 poprowadził dh Kazimierz Centnarski.

PDS SanokUczestnicy warsztatów

Sokoli patrol

W warsztatach wojskowych wzięła udział młodzież 16-letnia i starsza, reprezentująca: PTG ?Sokół? w Rymanowie, PTG ?Sokół? w Krakowie, PTG ?Sokół? w Międzybrodziu Bialskim, TG ?Sokół? w Sanoku. Pierwszego dnia uczestnicy warsztatów wzięli udział w manewrach przeprowadzonych na terenach zielonych miejscowości Bałucianka. Najciekawszym punktem tego dnia był przemarsz kolumny żołnierzy z wystawioną 4-osobową grupą patrolową, która miała za zadanie bezpieczne przeprowadzenie kolumny przez teren, na którym operował przeciwnik. Patrolowi udało się ustalić kilka pozycji nieprzyjaciela, a następnie je unieszkodliwić, umożliwiając tym samym bezpieczny przemarsz kolumny po wyznaczonym wcześniej szlaku.

Następnie przeprowadzono ćwiczenia:
– zakładania masek gazowych,
– kontakt z nieprzyjacielem,
– ?lotnik – kryj się”,
– rozwijanie szyku w tyralierę.

Po powrocie do bazy, która mieściła się w Zespole Szkół w Rymanowie przystąpiono do dalszych zajęć przygotowanych przez dowództwo „Sokoła” Rymanów. Wszyscy uczestnicy zostali podzieleni na 3 grupy, z których każda grupa brała udział w zajęciach na zmianę w 3 różnych panelach:

– samoobrona, sztuki walki,
– podstawy musztry,
– strzelectwo laserowe wraz ze strzelectwem kulowym z KBKS.

Po zajęciach przewidziano czas wolny do końca dnia.

PDS Sanok 1Wymarsz PDS na ćwiczenia

Sokole oko

Dzień drugi rozpoczęła Msza św. w kościele parafialnym w Rymanowie, na którą sokoli udali się w kolumnie prowadzonej przez dh. Piotra Harata – dowódcę Polowej Drużyny Sokoła z Międzybrodzia Bialskiego. Po nabożeństwie nastąpiła dalsza część zajęć wojskowych. W drugim dniu warsztatów zaplanowane były zawody w biatlonie letnim (bieg + strzelectwo) oraz mistrzostwa w strzelectwie kulowym. Niestety niesprzyjająca aura, nie pozwoliła na przeprowadzenie zawodów na wcześniej przygotowanym stadionie na wolnym powietrzu. Jednak szybko została przygotowana sala gimnastyczna, na której przeprowadzono zmagania w biathlonie letnim.

W kategorii dziewcząt bezkonkurencyjne okazały się druhny TG „Sokół” Rymanów. Natomiast wśród chłopców najlepsze wyniki osiągnęli druhowie z Międzybrodzia Bialskiego. Dalsza część zawodów odbyła się na strzelnicy sportowej zlokalizowanej przy ZS w Rymanowie. Wśród dziewczyn ponownie wygrał Rymanów, jednak wśród chłopców absolutną dominację wykazał TG ?Sokół” w Sanoku, zdobywając 2 pierwsze miejsca z około 30 startujących w kategorii strzelanie leżąc – 50 m z podpórką. Po zawodach strzeleckich miało miejsce wręczenie dyplomów i pucharów za klasyfikację ogólną.

Radosław Broniewski

Źródło i zdj.: http://www.sokolsanok.pl

Zostaw komentarz

komentarzy